Oranje licht als oproep om de vrouw te vrijwaren van geweld Stoomtrein ruimer in de jas 6 Deel kastanjes Goes mag nog blijven staan De afgelopen weken is al veel werk verzet door zowel professionals als vrijwilligers van de SGB. Zo is het perron al grotendeels ontmanteld. Het wordt een aantal meter verlegd, wat meer richting de rand van het terrein. Dat schept ruimte voor de aanleg van een tweede perron, waarlangs ook een tweede spoor komt te liggen, een zogeheten om- loopspoor. Het nieuwe perron wordt een stuk langer. Op het ver- We willen het in Goes meer body geven, een soort openlucht museum lengde deel, nabij de achteringang van het terrein, komen straks de twee wachthuisjes die nu nog op het bestaande perron staan. De aanleg van een omloopspoor was een grote wens van de SGB. Daarmee is het straks een fluitje van een cent om een locomotief aan de andere kant van de trein te krij gen. ,,Dat was altijd een hele opera tie, waarvoor twee locomotieven nodig waren'', zegt Reinier Zon dervan van de SGB. ,,Als dat straks sneller gaat, kunnen we bijvoor beeld de middagstop aanzienlijk verkorten, waardoor we in een ho gere frequentie kunnen rijden. Dat kan prettig zijn op drukke dagen, maar ook als de capaciteit van de treinen laag is vanwege bijvoor beeld de coronamaatregelen.'' Ook elders op het terrein worden sporen verlegd, waardoor de trei nen straks veel sneller en gemakke lijker van het station richting de werkplaats en kolenopslag rijden. Een ander mooi onderdeel van het plan dat deze winter wordt uitge voerd, is de aanleg van een vijftal doodlopende sporen waarop pronkstukken van de SGB komen te staan. ,,Dat wordt allemaal mate rieel dat een link heeft met de oor log en de wederopbouw", legt Zon dervan uit. „Uiteindelijk willen we dat laten zien in onze treinenfa- briek, maar zolang die er niet staat, is dit een mooie tussenoplossing." Die oude treinenfabriek van de firma Allan, en later een tramwerk plaats van de Rotterdamse stads vervoerder RET, werd een paar jaar geleden op de kop getikt en ligt nu in stukken opgeslagen in twee loodsen op het SGB-terrein in Goes. Het is de bedoeling hem ooit in oude glorie te herstellen. Dat vergt nog wat geduld. Een klus die momenteel al wel wordt uitgevoerd is het opknappen van het seinhuis. Aan de buitenkant kwam al een fraaie nieuwe trap. Binnen zijn de rotte balkkoppen van de verdie pingsvloer vernieuwd, zodat be zoekers veilig naar boven kunnen. Het is de bedoeling dat ze daar straks op knoppen kunnen druk ken en daarmee de seinen bedienen van de seinbrug die over twee spo ren komt te staan. Genoeg werk te verzetten dus, deze winter. Het is de bedoeling dat in april de ritten kunnen worden hervat. Het doel van de operatie is bezoekers meer beleving te bieden op het terrein in Goes. ,,We willen het allemaal wat meer body geven", zegt Zondervan. ,,Het moet een soort openluchtmuseum worden." De herinrichting kan worden uit gevoerd door subsidies van ver schillende fondsen. ,,Denk niet dat geweld tegen vrou wen aan Schouwen-Duiveland voorbij gaat. Ook hier speelt het, en zeker nu in coronatijd is het ac tueel", legt Britta Koopen van de Soroptimistclub Schouwen-Dui- veland uit. Deze serviceclub heeft als missie een bijdrage leveren aan de verbetering van de positie van vrouwen en meisjes wereldwijd. Daarom klopte ze bij de gemeente aan om mee te doen aan de we reldwijde campagne Orange the World van de vrouwenafdeling GOES Het leven van elf van de dertien zieke kastanjes aan de Oostvest in Goes wordt nog een beetje verlengd. Ze kun nen nog hooguit vijf jaar blij ven staan. De twee andere bo men worden volgende week al gerooid. De kastanjebomen zijn aan getast door de kastanjebloe- dingsziekte. Er is nog gepro beerd ze beter te maken. Zo zijn extra voedingsstoffen geïnjecteerd in de grond en is zelfs een speciale infrarood- therapie voor de bomen inge zet. Het mocht niet baten. Elf van de kastanjes worden vol gende week flink gesnoeid. van de Verenigde Naties, UN Wo men. Die richt zich tegen geweld tegen vrouwen en meisjes, waar onder huiselijk geweld. Alleen, bij de gemeente kregen de Soropti- misten nul op het rekest, ,,want Schouwen-Duiveland heeft daar De actie duurt tot en met 10 december, de internationale dag van de mensenrechten op dit moment geen beleid voor", zegt Koopen. Wethouder Ankie Smit beaamt dat. Bij het bestuur van de Nieuwe Kerk in Zierikzee kreeg de club wel gehoor. Er wordt voor de cam pagne gebruikgemaakt van de lichtinstallatie van de kerk. ,,We hebben oranje lampen gehuurd en elke avond worden die met een tijdschakelaar aangezet." De Sor- optimisten nemen zelf de kosten van 135 euro voor hun rekening. ,,We hoeven de elektriciteitskos- ten voor het gebruik van de lam pen in de Nieuwe Kerk niet te be talen." Bij de Jumbo in Nieuwer- kerk kunnen mensen tot eind deze maand statiegeld doneren. ,,Er vol gen nog meer supermarkten, zoals de AH in Bruinisse en die in Burgh-Haamstede en we zijn in gesprek met de Plus in Scharen- dijke. De opbrengst wordt besteed aan preventie van geweld tegen vrouwen." In de hele wereld en ook op di verse plaatsen in Zeeland kleurden gisteren (op de internationale dag tegen geweld tegen vrouwen) bouwwerken en objecten oranje. De actie duurt tot en met 10 de cember (de internationale men- senrechtendag). Zo kreeg bijvoor beeld in Kapelle het beeld van An nie M.G. Schmidt een oranje sjaaltje om en kleurde het Abdij plein in Middelburg oranje. MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 26 november 2020 Terrein van SGB flink op de schop SD De Nieuwe Kerk in Zierikzee met oranje verlichte ramen als oproep om iets te doen tegen geweld tegen vrouwen. foto sandra schimmelpennink Regelmatige bezoekers van het museumterrein van de Stoom trein Goes-Borsele (SGB) in Goes zullen in het voorjaar niet weten wat ze zien. Een groot deel van het terrein gaat deze winter volledig op de schop. Er komen nieuwe perrons en de sporen worden verlegd. Rob Paardekam Goes -Reinier Zondervan, SGB Kijk niet meer weg van geweld tegen vrouwen. Dat is de bood schap die uitgaat van het oranje licht achter de ramen van de Nieuwe Kerk in Zierik- zee. Met ingang van vandaag worden ruim twee weken lang elke avond tussen 18.00 en 23.00 uur de oranje lampen aangezet. Valeska Nastaly Zierikzee Reinier Zondervan op het al deels ontmantelde perron. Het wachthuisje op de achtergrond blijft behouden, maar krijgt een plek even verderop. foto marcelle davidse BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 09.00 en 10.30 uur: Yoga, 19.00 uur: Bridgeclub 68; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 uur: Familierondvaart; COLIJNSPLAAT GalleryMaritime, 12.00-17.00 uur: Exposities Rein de Vries, Ludo van Well en Robbert Das DREISCHOR Slingerbos, gehele dag, Route door het kabouterbos; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 uur: Meditatie; KAPELLE Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Quilt expositie NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 21.45 uur: Pilates door Jorinde Praet, 19.30-23.30 uur: Kla- verjasclub; RENESSE Dorpshuis, 18.30 uur: Pilates, 19.45 uur: Yoga; Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabouterbos; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Tenet; Havenplein, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57