tf) Gibson ongeloofwaardig als kerstman die actieheld wordt 12 De speelfilm The Witches (1990) staat al dertig jaar te boek als een van de meest angstaanjagende speelfilms voor kinderen. Van het boek van Roald Dahl is nu een nieuwe verfilming gemaakt die ook behoorlijk eng is. Anne Hathaway speelt de opperheks. Top 5 in de bioscoop Grote Pietenfeest €185.807 3 (-) Freaky €147.036 4 (4) Grote Sinterklaas film €121.867 5 (-) After We Collided €119.841 Nu in de bios The Shining The Singing Club Mank FILMNIEUWS De Stad uit met Lies Visschedijk December: klassiekers bij MAX l als kind zag Anne Hathaway (37) de eerste filmversie van The Witches, waarin heksen kinderen in mui zen willen veranderen. Het was een kijkervaring die haar altijd is bijge bleven. ,,The Witches was het engste dat ik als kind had gezien'', zegt zij via een zoomverbinding vanuit Los Angeles, waar het nog vroeg in de ochtend is. ,,Ik was vooral onder de indruk van de vertolking van Anje- lica Huston als de opperheks. Zij was niet alleen angstaanjagend, maar ook erg geestig en bijna gracieus Zij maakte er echt een iconische rol van.'' Drie decennia later speelt Hatha way dezelfde hoofdrol in een nieuwe filmbewerking van het boek van Roald Dahl. Zij beseft dat de lat behoorlijk hoog ligt. ,,Maar wat mij geruststelde was dat onze film toch iets anders in elkaar steekt dan de film uit 1990. Het is meer een fami liefilm geworden met een ander einde. Waarom zou ik trouwens terugdeinzen voor het herhalen van een rol die door een andere actrice dertig jaar geleden al is vertolkt? Kijk Waarom zou ik terugdeinzen voor een rol die dertig jaar geleden al is vertolkt? Fatman Een klassieke kerstfilm zal Fatman zeker niet worden. Daarvoor is de film van de gebroeders Nelms te on waarschijnlijk, te gewelddadig en te slecht. Ook de versie van de kerst man die Mel Gibson uit zijn mouw schudt, zal weinig harten veroveren. Hij speelt de goedzak als een ge desillusioneerde oude man met een financieel probleem, waardoor hij eens naar de mannen. Hoeveel ver schillende vertolkingen hebben wij in de afgelopen jaren niet gehad van Batman, James Bond, Spider-Man en The Joker, om maar eens wat te noe men.'' Als de Grand High Witch prepa reerde Hathaway zich nauwgezet op haar entree in de film. ,,Dat was een van mijn favoriete scènes. Je moet wel meteen indruk maken als de opperheks. Ik wilde zo zelfbewust en arrogant mogelijk die hotellobby betreden. Ik heb lang nagedacht over haar accent, dat enigszins Noors is. Uit een zinnetje uit het boek van Dahl kun je concluderen dat haar wortels daar liggen. Ik vond het heer lijk om dat zo uit te vergroten. Als ik binnenkort in een drive-inrestaurant via de intercom een bestelling plaats, gebruik ik die stem ook maar eens. Benieuwd hoe erop gereageerd wordt.'' Over de eerste verfilming uit 1990 ontstond enige controverse. 'Uiter mate weerzinwekkend', was het snoeiharde oordeel van Roald Dahl (1916-1990) toen hij het eindresultaat zag. De woede van de schrijver richtte zich vooral op het slot van de film, met een veel gelukkiger afloop dan in zijn boek. De jonge hoofdper soon Luke blijft in zijn boek voor eeuwig een muis. In de film heeft een zijn handel verpatst aan het leger. Te gelijkertijd heeft een verwend rijke luiszoontje een huurmoordenaar in geschakeld om de kerstman te elimi neren. Ook deze plotwending tart het inlevingsvermogen van de kijker. Gibson krijgt gaandeweg de kans om ook nog als actieheld tekeer te gaan als de huurmoordenaar zijn el ven probeert om te leggen. Het is een raadsel waarom deze onzin is ver filmd. Waarschijnlijk heeft dat vooral te maken met de status van Gibson, die deze film kan bestempelen als een van de merkwaardigste keuzes uit zijn carrière. - A.Z. Mel Gibson speelt een ruige kerstman. foto just film donderdag 26 november 2020 Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (2) Honest Thief €216.825 2 (-) Club van Sinterklaas en het HORROR Na veertig jaar is The Shining, de hor rorklassieker van Stanley Kubrick, terug in de bioscoop, in een iets lan gere versie die destijds niet in Neder land te zien was. Jack Nicholson speelt een schrijver die langzaam gek wordt in een afgelegen hotel dat hij tijdens de winter moet beheren. DRAMA Kristen Scott Thomas speelt de echt genote van een Britse militair die naar het front wordt gestuurd. Samen met enkele lotgenoten stelt Thomas een zangclubje samen als uitlaatklep. Het gezelschap wordt ondanks de onder linge verschillen steeds beter en dat is goed voor de moraal. DRAMA In deze zwart-witfilm wordt gerecon strueerd hoe de klassieker Citizen Kane van Orson Welles tot stand kwam. De film focust op de scenarist Herman Mankiewicz, kortweg Mank, die aan alcohol is verslaafd en toch dit meesterwerk schrijft. ACTRICE Lies Visschedijk speelt de hoofdrol in de verfilming van De Stad Uit van Petra Possel. Het autobiogra fisch getinte verhaal draait om Petra die zich een jaar nadat haar grote liefde is overleden, niet meer thuis voelt in de drukke stad. Hara nieuwe leven op het platteland is een stuk storm achtiger dan ze kon vermoeden. TELEVISIE Omroep MAX zendt in de maand decem ber een reeks filmklassiekers uit. De film wor den vanaf 22 december da gelijks om 14.00 uur op NPO ver toond. Op de lijst staan onder meer: The Party (met Peter Sel lers, foto), My Girl, Tootsie, The Muppets Take Manhattan, en The Way We Were. GO E Anne Hathaway zet haar tanden in opperheks Ab Zagt Anne Hathaway in The Witches. 44 Anne Hathaway ACTIEFILM Regie: Ian en Escom Nelms. Hoofd rollen: Mel Gibson, Walton Goggins en Marianne Jean-Baptiste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48