ZEELAND 11 HISTORISCH BOEK DENNIS VAN NIEUWENHUIJZEN Zelfs uit plannen voor verdedigings werken die nooit gebouwd werden kun je een hoop opmaken. Historicus Dennis van Nieuwenhuijzen schreef De werken aan de Westerschelde en concludeerde dat Zeeuws-Vlaanderen een 'verdraaid belangrijk stukje grond was'. onderzoekers kijken alleen naar de forten en verdedigingswerken." Van Nieuwenhuijzen hW stortte zich echter in de de tijdsgeest waarin de plannen voor forten werden gesmeed en soms weer werden inge trokken. „Het gaat mij niet over hoopjes steen en zand maar meer over de context." Dat de Wester schelde als poort naar Antwerpen van strategisch be lang is, wist hij wel. Maar hoe belangrijk, leerde hij naarmate zijn onderzoek vor derde. „Zeeuws-Vlaan deren is niet een stukje grond dat er maar bij lag. Het was verdraaid be langrijk." Roerige tijd In De werken aan de Westerschelde concentreert de historicus zich op het tijdperk 1833-1920. Een roerige tijd. België had zich net ontwor steld aan Neder land en het land werd aanvan kelijk met ar gusogen be keken. Aan het einde van het tijd perk zit de Eerste We reldoorlog er net op. Van Nieuwenhuij zen schetst een uiterst complexe tijd, met de Westerschelde in de hoofdrol. In een steeds spannen der tijd wilde Nederland ten koste van alles de neutraliteit bewaren. Nederland zat in een ingewik kelde spagaat. Enerzijds was het een optie de verdediging van Ter- neuzen over te laten aan de Belgen en daarmee Zeeuws-Vlaanderen op te offeren, anderzijds wilde Ne derland maar wat graag de Wes- terschelde via beide oevers be- heersen.Het idee om de Wester- schelde af te sluiten om de neutra liteit te bewaren zou een levensge vaarlijke optie geweest zijn, leerde Van Nieuwenhuizen. ,,De Britten hadden in 1906 al plannen liggen om een eventuele blokkade van de Westerschelde met geweld te doorbreken. In dat geval hadden Vlissingen, Terneuzen en Elle- woutsdijk het flink te verduren ge- kregen. Verweer was er niet, de imposante kanonnen die in Ter- neuzen en Ellewoutsdijk stonden, Het komt in de geschiedenis heel vaak voor dat plannen in Vlissingen niet doorgingen werden door de Britten proppen schieters genoemd." Er waren wel plannen om een modern fort te bouwen. Pantser fort De Ruyter, dat in Vlissingen gebouwd werd, is nooit afgemaakt. De Eerste Wereldoorlog brak uit. „Saillant detail is dat dat fort niet alleen dezelfde naam had, maar ook op dezelfde plek lag als waar de marinierskazerne was gepland. Dat komt trouwens in de geschie denis heel vaak voor, dat plannen die er in Vlissingen waren, niet doorgingen. Heet dat nou karma?" leugens van Trump verder staat de VS op springen. Media worden niet geloofd. Er is fraude gepleegd, Trump heeft gewonnen met steun van 70 miljoen stemmers. Het lijkt de ver-van-mijn-bed show maar ook in ons landje zijn er personen - zelfs een politieke partij - die het niet zo nauw ne men met feiten en werkelijkheid. Deskundigen zeggen dat wij hen niet als gekkies moeten wegzetten maar de dialoog moeten aangaan. Prima. Volgens de een regent het, volgens de ander niet. Ga er maar aan staan. Peter Stroo, Middelburg Europarlementariërs Tot mijn verbazing las ik (krant 16 november) dat oud-Europarle mentariërs een aanvullend pensi- oen ontvangen dat op kan lopen tot 6000 euro per maand. Het fonds dat werd opgericht in 1990 en kwam te vervallen in 2009, verkeert in ernstige financiële toestand met een tekort van 350 miljoen. Een 'gewone' burger die tussen 40 en 50 jaar werkte bij een baas krijgt gemiddeld een aanvul lend pensioen van 600 a 700 euro. Wel even een verschil! Het zal toch niet waar zijn dat via een ver kapte belastingheffing de burger weer moet opdraaien voor het geldverkwistende Brussel? In ons land dreigt nog steeds het spook van pensioenkorting in 2021. Op het alsnog uitbetalen van de al ja ren niet-geïndexeerde pensioe nen moet ook nog worden ge wacht. Het zal voor velen wellicht te laat komen. Maar blijven volgen hoe Den Haag weer reageert? In Vuurwerk 2021 verkiezingen! 'Toch nog lekker knallen' (krant 17 G. M. de Jong, Vlissingen november) op de voorpagina. Alsof het zo leuk is. Bij 'normaal' vuurwerk trilden ieder jaar weer mijn ruiten en was ik weer blij dat ze heel bleven. Een melkbus, een brokje carbid en een klein beetje water. Klinkt allemaal veelbelovend en onschuldig voor een behoorlijk harde knal waarbij veel fout kan gaan. Dan maar liever een gil lende keukenmeid in mijn keu ken van een jaar of 64. Wat men vergeet is opnieuw de zorg in onze ziekenhuizen, die dacht het rustig te krijgen rond oud en nieuw. Ik adviseer mensen nu al vast een afspraak te gaan maken bij Beter Horen. Voorspoedig nieuwjaar. En de huisdieren met hun baasjes wens ik veel sterkte toe. Rinus Kole, Vlissingen donderdag 26 november 2020 Westerschelde in de hoofdrol Guido van der Heijden Terneuzen Mie VJet^o Historicus Dennis FOTO DIRK-JAN GJELTEMA van Nieuwenhuijzen: ,,Het gaat mij niet over hoopjes steen en zand maar meer over de context." - Dennis van Nieuwenhuijzen De werken aan de Wesfer- schelde van Dennis van Nieu wenhuijzen komt naar verwach ting eind deze maand uit en is dan te bestellen via de website atlasvandeoorlog.nl Carbidschieten. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47