EENS EEN ZEEUW... 9 Johan van den Boomgaard (68) woont in Apeldoorn en is al bijna vijftig jaar weg uit Rilland. Toch kijkt hij nog dagelijks op de PZC-app, op zoek naar Zeeuws nieuws. ,,Sinds mijn pensionering kan ik mijn tijd goed vullen met diverse klussen in en rondom de wonin gen van ons en onze kinderen. Daarnaast zing ik in een koor en heb enkele bestuurlijke functies bij verenigingen. Met onze caravan gaan we graag op pad en de tijd vliegt als we in de buurt zijn van onze kleinkinderen. Eén van mijn grootste hobby's is het restaureren van historische militaire voertui gen." ,,Dat is begonnen toen ik in het bezit kwam van een DAF 66YA. Een bijzonder model met de be kende variomatic, een automati sche versnellingsbak. Toen daarna mijn zoon besmet werd met het 'Land Rover virus' is mijn inte resse in historische voertuigen ge groeid. Via een lokale club, De Groene Soos, ben ik actief in het onderhouden en presenteren van deze oude militaire voertuigen. De ruim zestig leden van Groene Soos houden gezamenlijk ruim hon derd oude voertuigen rijdend. De voertuigen zijn eigendom van de leden, herstel en onderhoud wordt zowel individueel als gezamenlijk op sleutelavonden gedaan. Ook or ganiseren we ritten in het kader van herdenkingen voor de Tweede Wereldoorlog." ,,Mijn vrouw Francien Waterman en ik kennen elkaar van de kleu terschool en we hebben allebei een uitgebreide familie in de pro vincie. Ik volg alles nog en ga bo vendien regelmatig op familiebe zoek of op vakantie om door de duinen naar het strand te zeulen. Af en toe naar de Zak van Zuid- Beveland, meestal heeft de Kop van Schouwen onze voorkeur. Via de app van de PZC blijf ik dagelijks op de hoogte van het Zeeuwse nieuws. Onze boekenkast is bo vendien inmiddels redelijk gevuld met Zeeuwse lectuur." ,,Twee planken zijn gevuld met boeken gerelateerd aan Zeeland. Bijvoorbeeld het woordenboek der Zeeuwse dialecten, encyclopedie van Zeeland, Zeeland 1940-1945, verschillende boeken over de Wa tersnoodramp, gedenkboeken van Rilland, Krabbendijke en Haam stede, een informatieboek over klederdracht en enkele kleine uit gaven in dialect." ,,In mijn dagelijks leven worden mijn Zeeuwse roots niet vaak meer opgemerkt, alleen als de ge sprekspartner ook een rasechte Zeeuw is. Ik kan een bepaalde tongval niet verbergen. In Zeeland en met familie spreek ik vaak nog Zeeuws, maar onze kinderen zijn niet met een dialect groot ge bracht. In Apeldoorn wordt weinig met accent gesproken, waardoor het Gelders dialect niet te herken nen is." ,,Gedurende mijn stagejaar buiten de provincie ben ik behoorlijk los gekomen van Zeeland. Het was tij dens de laatste fase van mijn oplei ding weg- en waterbouw. In die periode was men in Zeeland druk met de afronding van de Delta werken, veel civieltechnische mensen zochten naar vacatures en banen lagen niet voor het oprapen. Omdat ik civiele techniek wilde uitbreiden met milieubeheer kwam ik er achter dat op de Ve- luwe de afvalwaterzorg meer aan dacht vroeg. Ik vond een mooie functie bij het Zuiveringsschap Veluwe in Apeldoorn en zo was ik uit Zeeland vertrokken." ,,Meestal moet ik uitleggen waar Rilland precies ligt. 'Het eerste plaatsje dat je in Zeeland tegen komt wanneer je vanuit Brabant naar Middelburg rijdt', zeg ik al tijd. Het is een mooi dorp, gelegen tussen de Ooster- en Wester- schelde, met alle mogelijkheden van dien. Ik geef meestal een toe lichting, zodat mensen qua oriën tatie snappen dat het vlakbij Ber gen op Zoom is en anderzijds bin ding heeft met het Zeeuwse Goes." ,,Het lag op de grens van protes tant Zuid-Beveland en katholiek Brabant en landbouw was de be langrijkste sector in het dorp. Door de ontwikkeling van twee grote uitbreidingsplannen in de zestiger jaren kregen veel militai ren, die werkzaam waren in Woensdrecht en Ossendrecht, de kans een woning in Rilland te be trekken. Daarmee werd het een dorp met veel import van diverse stromingen en gezindtes." Het is een mooi dorp, gelegen tussen de Oosterschelde en Westerschelde ,,Ik ben er trots op dat mijn wiegje in Rilland stond. Bij de plaatselijke fanfare Rillandia heb ik een leuke muziekscholing gekregen. Bij het destijds gevormde jeugdkorps kreeg ik gedurende een jaar mu ziekles van de dirigent en voor de praktijk werd ik toebedeeld aan een oudere muzikant. Op muzi kaal gebied heb ik veel geleerd in die periode. Ook herinner ik nog goed ons huis. Het postkantoor was aan onze woning gebouwd en het stond tegenover het voetbal veld. Op zaterdagmiddag werd de post voor het klooster altijd opge haald door een van de monniken. Ik zie hem nog staan op de bagage drager van zijn fiets. Stond-ie te gen het hekwerk van het voetbal veld om naar de wedstrijden van het eerste elftal van v.v. Rillandia te kijken." ,,Mijn eerste reactie is volmondig 'nee'. Apeldoorn kreeg waar schijnlijk kwantumkorting op ver keerslichten, rotondes en ver keersdrempels. In Rilland zijn die 'obstakels' veel verder te zoeken. Apeldoorn is bovendien qua op pervlakte en inwonertal circa hon derd maal groter. Op cultuurge bied zijn er wel overeenkomsten. De artiesten die met hun try-out voorstelling in het dorpshuis van Rilland staan komen hier nadien meerdere dagen optreden in de Schouwburg." donderdag 26 november 2020 Trots dat wiegje in Rilland stond Johan van den Boomgaard en zijn vrouw Francien zijn op pad in een oud militair voertuig. privéfoto Hans Puik Waar houdt u zich mee bezig? Die laatste hobby vraagt om uit leg, hoe gaat dat precies in zijn werk? Wat heeft u nog met Zeeland, nu u al zolang weg bent? Welke lectuur staat zoal in de kast? Heeft u na al die jaren nog iets van een Zeeuws accent? Wanneer kwam het punt om Zeeland de rug toe te keren? Wat vertelt u de Apeldoorners over uw geboortegrond? Wat voor dorp was Rilland rond de jaren 50/60? - Johan van den Boomgaard Hoe was het om op te groeien in Rilland? Zijn Rilland en Apeldoorn op één of andere manier te vergelijken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45