Start groene waterstof kan voor meer CO2 zorgen 8 ZEELAND DIERENCREMATORIUM BEDRIJVENTERREIN De timmerman nen van het Karreveld krabden wel even achter de oren, toen ineens levenloze paarden het bedrijventerrein van Koudekerke werden opgereden. De dieren kunnen sinds begin dit jaar terecht bij het dierencrematorium daar. Tot opluchting van hun eigenaren. Vorige week nog was er een vrouw die haar paard door John van der Heijden liet opha len. ,,Ik hoef het alle maal niet te zien hoor, zei ze. Maar ze spiekte toch mee. Aan het eind was ze niet eens zo verdrietig meer. Ze was alleen maar blij. Zo respectvol, zei ze, dat had ik nooit verwacht." Precies dat miste Van der Heij den toen hij tien jaar geleden af scheid nam van zijn Duitse herder, Diba. ,,Ze was mijn beste maatje en ineens ging ze dood. Hersen bloeding. Ik was er helemaal kapot van. Ik weet nog dat ik bij de die renarts over haar heen lag. Totaal van de kaart. Op aanraden van de dierenarts liet ik haar cremeren. De as kreeg ik mee naar huis, maar een afscheid was er niet." Niet veel later was de Middel burger op de crematie van zijn kleine nichtje. ,,Dat was heel hef tig. Maar tijdens de dienst zat ik al leen maar naar haar kist te kijken. Die was veel te groot. Ik snapte niet dat dat niet anders kon. Een maal thuis ben ik kistjes gaan be schilderen. Gewoon ook om mijn gedachten te verzetten. Ik maakte ze in alle kleuren van de regen boog, ze staan hier nog op zolder." De kinderkistjes werden dieren- kistjes en ineens vielen alle puz zelstukjes op zijn plek: als hij nou eens zélf zou zorgen dat mensen voortaan waardig afscheid van hun trouwe beestjes konden ne men? Niet toevallig had Van der Heijden het toch al wel gezien in de fabriekenwereld, waar hij lang als werkvoorbereider werkte. En toen kreeg hij ook nog eens een nieuwe relatie met Monique, die Voor een paard ben je al gauw zeven-, achthonderd euro kwijt hem aanmoedigde ervoor te gMn. Het dierencrematorium is drie jaar open. Al van alles heeft Van der Heijden tot as doen wederke ren: honden, katten, cavia's, konij- nen, een schildpad, een kameleon, een chinchilla en diverse vogeltjes. Sommige mensen zijn al een paar keer terug geweest toen er weer een huisdier was overleden. Maatje Maar sinds begin dit jaar is er ook een paardenoven. Een gigantische investering. Niet alleen de oven, maar vooral ook de speciale trailer die Van der Heijden liet maken om de dieren mee op te halen. Met een brancard op wielen en zijkleppen voor wie het dier nog een laatste aai wil geven. ,,Best even span nend", geeft Van der Heijden toe. ,,Cremeren gaat op gewicht, dus voor een paard ben je al gauw ze- ven-, achthonderd euro kwijt. Maar het loopt best goed." Dat klinkt macaber, maar dat is het allerminst. Een paardenaf- scheid doet in Koudekerke niet onder voor dat van mensen. Wie wil, kan de hele handeling bijwo nen. Muziekje erbij, een bloeme tje: niks is te gek. ,,Laatst stonden we in een weiland in Gapinge, om een paard op te halen. We hadden hem net in de trailer gelegd, toen zijn maatje ineens zijn hoofd door een van de zijkleppen stak. Hij snuffelde eraan, en hinnikte. Ge loof mij: niemand hield het droog, ook ik niet. Maar toen wist ik ze ker: dit crematorium is het beste wat ik ooit heb gedaan." Het havengebied van North Sea Port is uitermate geschikt voor grootschalige productie en gebruik van groene waterstof. Dat bleek eerder uit een onderzoek dat de in dustriële en energiebedrijven Dow, Yara, Zeeland Refinery, PZEM, ENGIE, ArcelorMittal, 0r- sted en havenbedrijf North Sea Port hebben laten uitvoeren. Er liggen inmiddels verschillende plannen van onder meer Zeeland Refinery/Air Liquide, Yara en 0r- sted, Dow en ook van VoltH2 voor Er zijn verschillende plannen voor de bouw van fabrieken voor groene waterstof, zogeheten elektrolysers de bouw van fabrieken voor groene waterstof, zogeheten elek- trolysers. De vraag is of er voldoende elek triciteit van windparken (op zee) beschikbaar komt om de Zeeuwse industrie te bedienen. Gedepu teerde Staten zijn bezorgd dat de vraag van de industrie groter zal zijn dan het aanbod aan groene stroom, omdat windparken op zee niet tijdig al die stroom kunnen le veren. Tussenstap Als de elektrolysefabrieken voor de muziek uitlopen, zullen ze mo gelijk een aantal jaren moeten worden gevoed met grijze stroom van conventionele energiecentra les. Bijvoorbeeld de gasgestookte Sloecentrale bij Borssele. Gedepu teerde Staten sluiten niet uit dat tijdens de geleidelijke overstap van de industrie op groene water stof er tijdelijk meer CO2 zal vrij komen. Deze ontwikkeling kan enigs zins worden beteugeld door CO2 af te vangen en op te slaan en daar mee waterstof te maken. Dat heet blauwe waterstof. Deze tussen stap is niet CO2-vrij. Klimaatakkoord leidend Gedeputeerde Staten zijn het met GroenLinks eens dat als elektroly- sefabrieken niet leiden tot een da ling van de CO2-uitstoot ze ook geen duurzaamheidssubsidies mogen krijgen. Niettemin heeft de industrie op grond van het Kli maatakkoord de taak om in 2030 ruim 14.000 miljoen kilo CO2 minder uit te stoten. Zeeland- West-Brabant is één van de vijf in dustriële gebieden die zijn steentje aan deze reducering van CO2-uit- stoot moet bijdragen. Vier routes Smart Delta Resources (SDR), een samenwerkingsverband van 13 energie- en grondstof intensieve bedrijven in Zeeland en Oost- Vlaanderen, streeft ernaar om over tien jaar ruim de helft minder CO2 uit te stoten. Voor Zeeland gaat dat om 5.600 miljoen kilo CO2. SDR kiest vier routes: de overstap naar groene CO2-vrije waterstof, groene stroom gebrui ken voor industriële processen, opslag, opvang en hergebruik van CO2 en tot slot geothermie en her gebruik van restwarmte. Diereru rematorium eeland donderdag 26 november 2020 Plek om waardig afscheid te nemen Wendy Wagenmakers Koudekerke -John van der Heijden De reeks plannen voor Zeeuwse waterstoffabrieken waar met groene stroom duurzame grond stoffen worden gemaakt, kan tij delijk voor meer uitstoot van het broeikasgas CO2 zorgen. Dat antwoorden Gedeputeerde Sta ten op vragen van GroenLinks. Frank Balkenende Middelburg INGANG NR 28 John en Monique van der Heijden bij de speciale paardentrailer voor overleden paarden. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44