II Inwoners Veere krijgen parkeerdouceurtje 7 BEDRIJFSPANDEN SAUNA EN KANOVIJVER Ze worden vaak weggezet als dé grote bedreigers van het Vlissingse Nollebos. Maar de families Bootsgezel en Van de Moosdijk- Hardenberg willen hun bedrijven Kanovijver en sauna slechts aanpassen aan de eisen des tijds, benadrukken ze. Geen enkele onderne mer jaagt zijn klanten weg. De uitbaters van recreatiebedrijven Kanovijver (Bootsge zel) en Thermen en Beauty Zee land (Van de Moosdijk-Harden- berg) zijn er niet op uit wande laars, rustzoekers en natuurlief hebbers tegen zich in het harnas te jagen. Integendeel, er is hen juist alles aan gelegen om bezoekers het Nollebos en het Westduinpark te laten beleven. De bestaande be- drijfsbebouwing moet weliswaar wijken voor nieuwbouw, maar die zal 'natuurlijker' opgaan in bos en park. De ligging in een natuur- en wandelgebied zal tenslotte voor veel bezoekers dé reden zijn de nieuwe bedrijven te bezoeken. Tegenstanders - er zijn drie ac tiegroepen die zich inzetten voor instandhouding en uitbreiding van de natuur in het Nollebos - la ten het voorkomen dat de nieuwe sauna en Kanovijver de natuur verdrijven, ervaren de onderne mers. De bedrijfspanden zouden bos en park letterlijk en figuurlijk overschaduwen. Maar De Kanovij ver is, mocht de gemeenteraad dat willen, bereid op te schuiven rich ting boulevard, lieten vader en zoon Bootsgezel eerder al weten. En de bomen rondom de sauna blijven - ook als er een logiesge bouw van drie verdiepingen mét dak komt - ruim boven een nieuw complex uitsteken, betoogt Gilles Straijer van EcoParks, adviseur van de sauna-exploitanten. Straijer memoreert dat Vlissin- gen 'helemaal geen Westduinpark had gehad' als er geen sauna was geweest. ,,Het park is met subsidie van de Europese Gemeenschap aangelegd als compensatie voor de bedrijfsvestiging. Zo bezien, dankt Vlissingen het prachtige park aan de sauna." Zowel Straijer als vader Peter en zoon Dennis Bootsgezel verhelen niet dat de nieuwe be drijven een robuustere vorm moe- Als er geen sauna was geweest was het Westduinpark er ook niet gekomen ten krijgen om rendabel te kunnen zijn. Een familiehotel met een kleine vijftig kamers aangevuld met di verse recreatievoorzieningen is nodig om De Kanovijver te laten draaien. De sauna wil ook zo'n lo giesgebouw neerzetten, met daar bij een welnesscentrum met een zelfde aantal kamers. Het idee dat uitvoering van die plannen leidt tot de komst van enorme, megalo mane gebouwen in bos en park is bezijden de waarheid, stellen de ondernemers. Straijer haalt de oorspronkelijke stelregel van de gemeente aan: „Flexibel bestemmen, faciliteren en samenbrengen." Sommige ideeën van de landschapsarchitect, die 'het streefbeeld' voor bos en park ontwierp, zetten de onderne mers onterecht op achterstand, vindt hij. ,,De landschapsarchitect stelt dat de ondernemers 'te gast zijn in het park', maar het gaat om rechtmatig opgerichte bedrijven. We werden ook verrast door het in opdracht van de gemeente uitge voerde rapport van Bureau Buiten. Dat gaat ervan uit dat alle Vlissin- gers en toeristen naar de sauna ko men. Maar de meeste toeristen ko men voor zon, zee en strand en gaan niet naar een sauna. De uit gangspunten kloppen niet." De ondernemers van sauna en Kanovijver hopen dat de Vlis- singse gemeenteraad zich de oor spronkelijke uitgangspunten en beloftes herinnert. Als de raad be gin volgend jaar een streefbeeld vaststelt, waarmee ze uit de voeten kunnen, hopen ze na meer dan an derhalf decennium aan de bouw van hun nieuwe bedrijven te mo gen beginnen. Die toezegging deed wethouder Pieter Wisse (CDA, verkeer) maan dagavond tegenover de leden van de raadscommissie. Hij benadrukte wel dat hij nog moet uitzoeken of het wettelijk mag dat eigen inwo ners zo'n voorkeursbehandeling krijgen. De wethouder kon ook nog niet zeggen hoeveel ze straks moeten betalen voor zo'n kaart. Dat zoekt hij de komende dagen uit. Maar hij liet op voorhand weten dat het meer wordt dan 67,50 euro, het be drag waarvoor nu een parkeerkaart gekocht kan worden bij het water schap om langs de Walcherse kust te parkeren. De gemeente Veere voert vol gend jaar betaald parkeren langs de gehele kust in en hanteert dan ta rieven die beginnen bij 2 euro per uur en oplopen naar 5,20 euro. VVD-fractievoorzitter Marin van den Berge pleitte vorige week voor zo'n jaarkaart zodat inwoners niet het volle pond moeten betalen als ze bijvoorbeeld naar het strand gaan. Veel partijen lieten maandag weten dat ze dat idee omarmen. Van den Berge vindt 67,50 euro een alleszins redelijk bedrag voor een jaarkaart. Desgevraagd meldt ze dat het echt niet veel meer mag wor- Kosten van een jaarkaart mogen niet veel hoger zijn dan 67,50 den. ,,Dus geen forse verhoging naar bijvoorbeeld 120 euro. Dat vin den wij niet kunnen. Dan moeten de inwoners toch nog veel betalen." De andere partijen lieten zich maandag niet uit over de hoogte van het bedrag dat volgend jaar neergeteld moet worden voor een jaarkaart. Ze laten het aan de wet houder over om met een voorstel te komen. De Veerse fracties vinden ook dat het parkeerplan zo moet worden aangepast dat voorkomen wordt dat particulieren hun voortuinen asfal teren om daar huurders van een zo merwoning gratis te laten parkeren. In het plan, zoals het er nu ligt, krij gen verhuurders geen toestemming gasten in de eigen straat te laten parkeren. Ook niet als daar vol doende ruimte is. Meerdere fracties vrezen dat dat leidt tot het verhar den van voortuinen om zo privé- parkeerplaatsen te creëren. Ook pleitten de fracties voor nog een andere aanpassing. In de voor gestelde regeling mogen inwoners tien maal bezoek gratis laten parke ren. En als ze zelf geen auto hebben mag dat twintig maal. De Veerse Ik moet wel uitzoeken of zo'n voorkeurs behandeling voor inwoners wel mag politiek vindt dat dat onderscheid moet verdwijnen. Ook willen ze dat inwoners een bepaald saldo krijgen op de par- keerkaart voor de visite. Zodat ze zelf meer de regie hebben, aldus Jo- han Sanderse (CDA). donderdag 26 november 2020 'Nieuwbouw vernielt Nollebos niet' René Hoonhorst Vlissingen Adviseurs Ko van Garderen (De Kanovijver) en Gilles Straijer (sauna) met Paul en Dennis Bootsgezel (vlnr) op een steiger bij De Kanovij ver, het bedrijf van de Bootsgezellen, in het Nollebos. foto boaz timmermans -Gilles Straijer, adviseur sauna De inwoners van de gemeente Veere kunnen mogelijk een jaar kaart kopen zodat ze volgend jaar niet bij elk bezoek aan het strand of buurdorp geld in de parkeerautomaat moeten stop pen. Emile Calon Domburg -Marin van den Berge, VVD -Pieter Wisse, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43