Voetbalwereld verliest zijn aanvoerder Wijchen rouwt om 'zomaar' doodgereden buurtgenoot COLUMN WILLEM VAN HANEGEM 3 Diego Armando Maradona was voor mij de be ste voetballer ooit. Zonder twijfel. Ik heb zelf jarenlang met Johan Cruijff gespeeld en dat was echt een fantastische speler. Maar Mara dona was echt de allerbeste. Dat hij niet oud zou wor den, was helaas wel te verwachten. Maar toch schrik je als je hoort dat het voorbij is. Dan struikelen al die men sen weer over elkaar die gaan vertellen dat ze hem een keer hebben ontmoet en zo. Ik ben vooral blij dat ik hem heb zien voetballen. Toen hij pas 16 jaar was, zag je soms beelden van Maradona vanuit Argentinië. Later zijn er veel meer beelden opge doken, maar bij die eerste beelden in de jaren 70 wist je al dat er een heel bijzondere voetballer in aantocht was. Het gekke is dat Maradona in Europa vooral in elftallen speelde die weinig voorstelden. FC Barcelona was in die tijd niet zo bijzonder. Napoli al helemaal niet, maar Ma radona nam die ploeg op zo'n manier bij de hand. Dat heb ik nooit meer ergens anders gezien. Hij maakte Napoli helemaal in zijn eentje kampioen van Italië. Laten we alsjeblieft niet steeds op de proppen komen met dat balletje hooghouden in Duitsland op dat nummer Life is Life. Laat de beelden zien van zijn wed strijden. Hij was middenvelder en bepaalde alles. De invloed die hij op zijn teams had was onvoorstelbaar. Toen hij bij Napoli kwam, zag je soms een verdwaalde bal van zijn voet vertrekken. De mensen dachten dan 'wat doet hij nou?'. Maar die spelers bij Napoli begrepen eerst niet zo goed wat hij wilde. Maar hij liet ze lang zaam inzien waar hij heen wilde. Die spelers van Napoli 1986, dat ook niet overliep van kwaliteit. In 1990 waren ze nog minder en nog loodste hij ze naar de WK-finale. Napoli pakte prijzen. En juist daarom schat ik hem nog hoger in dat Lionel Messi. Ook een geweldenaar. Maar nu Barcelona veel minder sterk is dan voorheen met Xavi, Dani Alves en Iniesta, valt hij weg. Maradona maakte iedereen beter. In 1986 lokte hij vaak drie tegenstanders om vervolgens de ruimte die elders was ontstaan razendsnel te benutten. En ook nu leerde hij de rest om hier mee om te gaan. Dat was het allermooiste aan zijn spel. Ik moet altijd lachen om die uitvinders die het nu hebben over het trainen van het brein. Allemaal gek kigheid. Voetbal zie je of je ziet het niet. Maradona was zo ontzettend slim op zijn manier, zoals de beste spelers op aarde vaak op school erg weinig voorstelden. Maar noem mij nog een speler die zo geniaal zijn hand ge bruikte als in 1986: Maradona tegen Engeland. Wat wa ren die Engelsen boos, maar ik genoot van die actie. Hij zette de hele wereld op het verkeerde been! Die documentaire over zijn tijd bij Napoli liet zijn enorme klasse zien. Ze probeerden hem invalide te schoppen, maar het toonde vooral aan hoeveel mensen zich met hem bemoeiden. Inclusief de maffia. Dat kon nooit goed gaan. Dat hij maar 60 is geworden, is triest. Ik heb enorm genoten van Diego Maradona. Hij heeft de mensen zo veel plezier gegeven met zijn linkervoet. Ik denk dat er nooit meer iemand komt, die zo ontzet tend goed is. De voetbalwereld verliest zijn grote aan voerder. Laten we blij zijn dat we deze nummer 10 heb ben zien spelen. gingen heel anders lopen en vooral denken. Ze gingen bijvoorbeeld voortdurend de diepte in sprinten, omdat ze in de gaten kregen dat Maradona de bal daar hoe dan ook zou neerleggen. Hij maakte iedereen om hem heen sterker. Dat gebeurde ook bij de Argentijnse ploeg in Een kleine gedenkplek met een bloem en een kaars, die in de loop van de dag steeds groter wordt, her innert aan het overlijden van Sebas- tiaan in de Wijchense buurt De Ververt. Zoals vaker maakt hij een avond eerder een ommetje door de wijk met zijn vrouw en hun Jack Russell, vertellen bekenden. Even na 19.30 uur zou er een woordenwisseling tussen Sebasti- aan en de bestuurder van een witte Volkswagen Caddy zijn ontstaan. Dat gebeurt nadat de Wijchenaar de automobilist aanspreekt op zijn rijgedrag, verklaren omstanders. Het loopt volledig uit de hand. Een vriend ziet hoe Sebastiaan tot twee keer toe met twee wielen wordt overreden door de man ach ter het stuur van de bestelwagen, zegt Luc. De hulpdiensten rukken in groten getale uit om zijn leven te redden. Maar na ongeveer een kwartier stopt het reanimeren, ziet Luc. ,,Dan denk je jezelf van je beste kant te laten zien door iemand aan te spreken op zijn rijgedrag en mi nuten later kom je te overlijden.'' Buurtbewoner Sandjai Jankie (59) vertelt dat hij op eigen camera beelden terugziet hoe de verdachte, een 18-jarige man uit Woerden, met hoge snelheid de wijk verlaat. De jonge voortvluchtige wordt na een zoekactie diezelfde avond nog klemgereden bij Beuningen en door de politie opgepakt. Het verdriet in Wijchen is enorm. Meerdere omwonenden ge ven aan het slachtoffer goed te ken nen en het daarom te lastig te vin den om over de tragische gebeurte nis te praten. ,,Het was een integere man, niet iemand die amok maakte'', zegt Rob Scholten (65). Hij maakte weleens een praatje met Sebastiaan tijdens het uitlaten van de hond en vindt 'het idee dat je ie mand aanspreekt en de consequen tie is dat je doodgereden wordt' on begrijpelijk. ,,Hij had ook wel gelijk. Er wordt hier gewoon hard gereden in de buurt.'' Op basisschool Het Zuiderpad, waar een van de kinderen van Se- bastiaan les krijgt, werden leerlin gen gisterochtend opgevangen. In de betreffende klas is met de kinde ren gepraat over wat er is gebeurd. 'Iedereen op school is diep bedroefd over dit gebeuren en we leven dan ook enorm mee met het gezin', schrijft directeur Ton van den Broek aan de ouders. donderdag 26 november 2020 WILLEM VAN HANEGEM was de beste nummer 10 (aanvallende middenvelder) die het Nederlandse voetbal ooit heeft voortgebracht. Hij is tegelijk een groot bewonderaar van de gisteren overleden Diego Maradona, de beste nummer 10 die de wereld zag: „Laten we blij zijn dat we hem hebben zien spelen." Hij sprak volgens omwonenden een 18-jarige in een bestelwa gen aan op zijn rijgedrag en moest dat met de dood beko pen. Vlakbij zijn eigen huis. Wij- chen kan het trieste overlijden van Sebastiaan (42) niet bevat ten. ,,Hij was iemand die zei waar het op stond. Dat is hem nu fataal geworden." Lars Barendregt Eva de Waal Wijchen Bloemen op de plek waar het slachtoffer overleed. foto beelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3