Doe niet moeilijk over tampons Winterfestival gaat door, maar beperkt Prijsvraag Meer coronatests, maar minder besmettingen 2 Klimaat, maar vooral corona heeft zijn weerslag op de populariteit van de winterbanden. Meer automobilisten kiezen voor een vier-seizoenenband. WINTERBANDEN MINDER GEWISSELD A Commentaar Is er ongesteldheidsarmoede in Nederland? Ja. Moet er dringend iets aan gebeuren? Ja. Geeft Schotland het goede voorbeeld door maandverband en tampons gratis beschik baar te stellen? Ja. Moet het in Nederland op dezelfde manier? Dat is nog maar de vraag. In elk geval grijpt het Tweede Kamer lid Lilianne Ploumen (PvdA) het Schotse besluit terecht aan om dit probleem hoger op de politieke agenda te zetten. Het is triest dat in Nederland ook duizenden vrouwen rond lopen die te weinig geld hebben om zich goed te verzorgen. Zo af en toe komt het in Den Haag aan de orde. Maar tot nu toe pakt het kabinet niet door. Dan weer zegt een minister de voorkeur te geven aan integrale armoedebestrijding, dan weer reageert een staatssecretaris met de constatering dat eerst meer onderzoek nodig is. In beide gevallen is het resul taat nul. Het is te hopen dat in Nederland nooit een wet op de men- struatiearmoede naar Schots model nodig is. Want gratis ver strekking is vernederend, omdat vrouwen dan hun hand op moeten houden. Het is hooguit een tussenstapje op weg naar een goede oplossing. Die is niet zo moeilijk te bedenken. Je kunt de middelen laten vergoeden door de zorgverzekering. Dan betalen we allemaal mee via de premie. Of je kunt via het inkomensbeleid zorgen dat alle meiden en vrouwen genoeg geld hebben voor deze basale zorg voor hun lijf. Dat is de beste aanpak. Het is triest dat er in Nederland meiden en vrouwen zijn die zich niet goed kunnen verzorgen Door het coronavirus kon het fes tival van de stichting in juni niet doorgaan. Het programma is daarom verplaatst naar volgend jaar. Om die periode te overbrug gen, ontstond het idee om ook een wintereditie op te zetten. Onzeker Door de coronabeperkingen was het lang onzeker of het winterfesti val kon doorgaan. Nu heeft de stichting besloten toch groen licht te geven voor twee concerten. Deze zijn zaterdag 12 en zondag 13 de cember in de Zeeuwse Concertzaal, beide dagen twee keer, voor telkens ALMANAK De nieuwslezer van het NOS Journaal op Radio 1 kon niet meer verder van het lachen. Ze las een item voor over de naam van de nieuwe zeesluis in IJ- muiden. Een prijsvraag daar voor leverde meer dan 5000 suggesties op, waaronder Irma Sluis en Sluizenmoeder. Oké, maximaal 30 bezoekers. Op zater dag (15.00 en 20.00 uur) spelen He lena Basilova, Levan Tskhadadze, Johannes Krebs en violiste Lisa Ja cobs, de nieuwe artistiek leider van het festival, het Kwartet voor het Einde der Tijden van Messiaen. Stichting Kamer muziek Zeeland laat twee van de geplande zes concerten doorgaan Lichtkunstenaar Vladimir Grafov werkt ook mee. Zondag 13 december (12.00 en 15.00 uur) voeren Lisa Jacobs en The String Soloists stukken van Bach, Dvorak, Ysaye, Part en Halvorsen uit. misschien iets te wild. Maar wat is er uit al die ideeën gekozen? Zeesluis IJmuiden. Een andere nieuwslezer moest het journaal overnemen. Een wakkere ver slaggever hier stelde de vraag: 'Heeft de Zeesluis Terneuzen al een naam?' Daar gaat dus de Zeeuwse prijsvraag. Geen studie naar 'gevaarlijke sloot' ^■1 Webinar over vrijwilligerswerk RITTHEM Strijkers geven Speculaasconcert November is de maand van de ban denwissel. Zomerbandjes eraf, winterbandjes erop. Maar bij Rie- dam Heinkenszand merken ze dat het dit jaar minder druk is. Er liggen tweeduizend bandensets in de op slag. Dit najaar hebben minder par ticulieren zich gemeld voor de halfjaarlijkse bandenwissel. Dat heeft vooral met corona en de onze kere wintersportvakantie te maken. En dan is er de klimaatverandering. Winters met weken van sneeuw en ijzel beginnen steeds meer een verre herinnering te worden. Daar mee verdwijnt het gevoel van ur gentie voor de wisseling van zo mer- naar winterbanden. Riedam-eigenaar Martin van Riet ziet wel waar de aarzeling bij de automobilisten vandaan komt. ,,Maar ja, als je al winterbanden hebt, waarom zou je ze er dan niet onder laten leggen?" Een winter- band heeft niet alleen voordeel bij vorst, sneeuw en ijs. Onder de 7 graden heeft een winterband een betere grip dan een zomerband. Dat komt door de samenstelling van het rubber. Zelfs nu onze winters steeds milder worden, is het vaak echt wel kouder dan 7 graden. Compromis Winterbanden verliezen ook aan populariteit doordat voor een groep automobilisten een alternatief op de markt is. De all season, all wea ther of wel vierseizoenbanden zijn de laatste jaren kwalitatief steeds beter geworden, al blijven ze een compromis tussen een zomer- en winterband. Maar dat hoeft in veel gevallen geen bezwaar te zijn. De banden zijn voorzien van het be kende symbool van een bergje met sneeuwvlokje, wat betekent dat een band goedgekeurd is als winter- band. In het magazijn van Riedam lig gen 15.000 nieuwe banden in alle Als je al winter banden hebt, waarom zou je ze er dan niet onder laten leggen soorten en maten. Zomerbanden, winterbanden en steeds meer ban den waarvan de fabrikant claimt dat ze geschikt zijn voor ieder sei zoen en in bij elk weertype. Elk merk heeft letterlijk zijn ei gen profiel. Van Riet laat als voor beeld een all season band zien. Het loopvlak van deze band heeft in het midden zijn winterrubber met een profiel dat voor extra grip zorgt. Er is silica in verwerkt. Een stof die er voor zorgt dat het rubber bij lagere temperaturen juist zachter wordt in plaats van harder. Links en rechts van deze middelste strook is het zo- mergedeelte. Zomer-winter-zo- mer, zoals het shirt van Ajax wit- rood-wit is. Een andere vierseizoe- nenband is meer voor Feyenoord- week liet de GGD Zeeland weten ruim 1700 tests per dag te kunnen afnemen. Opnieuw telde de gemeente Ter- neuzen de meeste positieve tests, namelijk 145. Dat is er één minder dan in de voorgaande week. Ook de gemeenten Tholen (83 besmettin gen), Hulst (65), Sluis (61) zagen een daling, maar komen nog altijd hoger uit dan de rest van Zeeland. Na Sluis volgen Middelburg (46), Goes (43), Reimerswaal (34), Vlis- singen (33), Borsele (31), Schou- wen-Duiveland (21), Veere (14), Kapelle (8) en Noord-Beveland (6). De jongste cijfers van de GGD Zeeland hebben betrekking op de week van maandag 16 tot en met zondag 22 november. Bij de testlocaties zijn afgelopen week 590 Zeeuwen positief getest op corona. Dat heeft de GGD Zee land gemeld. Dat zijn er 93 minder dan in de week ervoor. Limiet De daling komt niet doordat min der mensen zich melden. Niet eer der ondergingen in een week zo veel mensen een test in Zeeland. Het aantal door de GGD Zeeland afgenomen tests nam toe tot 5468. Dat zijn er 800 meer dan in de voorgaande week. Zeeland zit daarmee nog lang niet aan de li miet van de testcapaciteit. Vorige donderdag 26 november 2020 II Rolf Bosboom Middelburg Het Winterfestival van Stichting Kamermuziek Zeeland gaat toch door, maar wel in beperkte vorm. Van de zes concerten zijn er vier ge schrapt. Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE Er komt géén onafhanke lijk onderzoek naar een watergang in de Steehof in Yerseke. Een voorstel van wijkbewoonster en VVD- raadslid Thea Laban is dinsdagavond wegge stemd. Vorige maand staakten de stemmen nog in de Reimerswaalse raad. Laban is bang dat spe lende kinderen verdrinken in wat zij noemt het 'brede kanaal' aan de Johannes Vermeerlaan. Maar vol gens wethouder Maarten Both voldoet het ontwerp aan alle normen. Aan de openbare zijde zijn de oe vers volgens hem 'beloop- baar' en dus kindvriendelijk aangelegd. MIDDELBURG Hoogleraar vrijwilligers werk Lucas Meijs (foto) spreekt vandaag tijdens een webinar voor coördi natoren en bestuurders van Walcherse vrijwilli gersorganisaties. Lucas Meijs is docent en onderzoeker bij de Rot terdam School of Ma nagement, Erasmus Uni versiteit. Tijdens het we binar vertelt hij over het nieuwe besturen. De onlinebijeenkomst be gint morgen om 19.00 uur. Deelname is gratis en aanmelden kan door een e-mail te sturen naar vrijwilliger@welzijnmid- delburg.nl of door te bel len naar 06-51651962. Kamermuziek in het his torisch kerkje in Ritt- hem. Theaters aan Zee houdt er zondag een Speculaasconcert. Op het programma staan het strijkkwintet opus 29 van Beethoven en het strijkkwintet opus 111 van Brahms. Ze worden vertolkt door Carla Leurs, Chris Duin dam, Annemarie Konij nenburg, Hannah Dono- hoe en Emma Besselaar op viool, altviool en cello. De concerten beginnen om 14.00 en 16.00 uur en duren ongeveer een Liever één Theo Giele Heinkenszand - Martin van Riet, Riedam Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38