Fietsers, laat je niet doodrijden Raad van State veegt bezwaren omwonenden van tafel Griezelen met The Witches Nieuwe verfilming boek Roald Dahl is 'behoorlijk eng'zeeland 12 KAPELLE „Fietsers, doe je licht aan in het donker", is de boodschap die de Kapelse wethouder Jon Herselman gisterochtend meegaf aan een groep basisschoolleerlingen. Hij verzorgde daarmee de Zeeuwse aftrap van de landelijke campagne 'fietsverlichting AAN'. „Alle basisschoolleerlingen in Zeeland krijgen een folder waarin het belang staat van fietsverlichting", aldus Herselman. „Want ik weet nog, toen ik zo oud was als deze kinderen, dat een jongen uit Rilland op zijn fiets naar het voetbalveld ging. Hij is toen dood gereden door een automobilist. Die zag hem niet, omdat die jongen zijn licht niet aanhad. Dat is me heel mijn leven bijgebleven." Door het oordeel van de hoogste be stuursrechter staat niets meer de vervanging van de drie windturbi nes in de weg. De masten van de huidige exemplaren zijn 90 meter hoog, terwijl de wieken tot 123 me ter reiken. Hun opvolgers krijgen een masthoogte van 117 meter. De uiteinden van de rotorbladen gaan tot 150 meter. Het vermogen stijgt van 3 naar 4,2 megawatt per turbine. De vereniging Communicatie Platform De Banjaard heeft samen met zeven particulieren gestreden tegen de nieuwe windmolens. Vijf particulieren bezitten een woning in het vakantiepark, ten westen van de locatie van de molens. De andere twee zijn eigenaar van een huis aan de Krommeweg, ten zuidoosten van de Jacobahaven. Volgens de Raad van State wonen twee protesterenden te ver van de windmolens, namelijk op respec tievelijk 1600 en 1900 meter. Boven de 1500 meter is het 'niet aanneme lijk' dat het windpark zorgt voor 'ge volgen van enige betekenis'. Hun bezwaren zijn daarom verder bui- ten beschouwing gelaten. De om wonenden vrezen vooral dat de ho gere windmolens leiden tot meer lawaai en slagschaduw. De Raad van State gaat daar niet in mee, on der meer omdat moderne windtur bines juist stiller zijn dan de vorige generaties. Het totale lawaai op De Banjaard zal variëren van 49 tot 63 decibel. Nu ligt dat tussen de 52 en 66 decibel. Dat wordt als 'acceptabel' gezien, mede omdat de Oosterscheldeke- ring en omgeving is aangewezen als locatie voor grootschalige opwek king van windenergie. De komende jaren worden in het gebied meer dere windparken gebouwd of ver nieuwd. Ook met de slagschaduw valt het wel mee, vindt de bestuursrechter. Dat verschijnsel doet zich alleen vóór negen uur 's ochtends voor. Dat is 'niet onaanvaardbaar', ook ge zien het belang van het windpark Niets staat de vervanging van de drie windmolens nu nog in de weg en het feit dat de eigenaren van de recreatiewoningen daar niet perma nent mogen verblijven. Ook op andere punten ziet de Raad van State geen reden om aan te nemen dat de hogere windmo lens leiden tot extra gezondheidsri sico's of het verblijf op het recreatie park nadelig beïnvloeden. De bezwaarmakers hebben ver der de inspraakprocedure gehekeld. Volgens hen hebben zij onvol doende kans gekregen om hun zegje te doen en zijn hun bezwaren niet serieus genomen. De Raad van State heeft daar geen aanwijzingen voor. Er was inspraak mogelijk op een moment 'dat alle opties nog open waren' en de gemeente heeft een inhoudelijke reactie gegeven op hun zienswijzen. Bovendien lagen er aanvankelijk twee opties op tafel: windturbines met een 'tiphoogte' van 150 meter of van 180 meter. ,,Naar aanleiding van de bezwaren van omwonenden is gekozen voor 150 meter", aldus de Raad van State. It I donderdag 26 november 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Kijk op de site bij Basisschoolleerlingen Kapelle zetten hun fietslamp 'AAN' Doe je licht AAN! Leerlingen uit groep 7 van ba sisschool De Moolhoek luisteren aandachtig naar wat wethouder Jon Herselman te vertellen heeft over fietsverlichting. FOTO MARCELLE DAVIDSE «video Turbines bij kering worden hoger De windturbines bij de Jacoba- haven op Noord-Beveland - aan de voet van de Oosterschelde- kering - kunnen plaatsmaken voor hogere exemplaren. De Raad van State heeft gisteren de bezwaren van huiseigenaren in vakantiepark De Banjaard van tafel geveegd. Rolf Bosboom Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37