hie O Boek over mediamagnaat: 30 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV JOURNALIST MEDIAFAMILIE Wie zich stort op de handel en wandel van de machtige familie De Mol en dat vastlegt in een boek, begeeft zich op glad ijs. Zeker als ook de auteur zelf, Mark Koster, zijn eigen kritische visie meeneemt. Vermeende 'handtastelijkheden' van Johnny de Mol, ook onderwerp in het boek, leidden al tot een juridische botsing. \r Het was natuurlijk een grote schok voor de par lementaire watchers dat Theo Hiddema dins dagmiddag abrupt ontslag nam als Kamerlid voor Forum voor Democratie. Maar de échte moker slag kwam daarna: hij was ineens ook niet meer be reikbaar. Hun Hiddema, de politicus die verslagge vers uitnodigde op zijn vakantie in Knokke en ook in het zorghotel waar hij revalideerde na een heupope ratie, hield zich schuil. Voor hen, zijn vrienden van de pers. Het moest toch niet gekker worden. Binnenhof verlaten om poolshoogte te nemen bij het woonhuis van Hiddema aan een Amsterdamse gracht. ,,Ik sta hier voor zijn deur'', vertelde hij tegen Bridget en Luuk in RTL Boulevard. Hij ging er van de weeromstuit van fluisteren, zo schattig. Voor de be kendste politiek duider van ons land was dit kenne lijk een spannend moment. ,,Oh ja, is dat zijn huis?'' kirde Bridget op misthoornsterkte terug. De reis was helaas voor niks geweest. Frits had Hid dema binnen wel 'een paar keer' zien lopen, maar de man negeerde zijn loeiende deurbel even hardnekkig als zijn rinkelende telefoon. Hij had wel bij thuis komst 'sodemieter op' geroepen tegen de op de gracht gelegerde paparazzi, maar dat had de camera van Frits net gemist. Baudet weg zijn, hè?'' vroeg Luuk spijtig. Frits greep naar zijn oortje, want dat hoort bij zo'n spannende liveverbinding: ,,Ja, je mist een klein stukje cabaret.'' Nou, de kijker niet, hoor. Die kwam hiermee ruim schoots aan zijn trekken. En toen moest Jaïr Ferwerda, de olijke reporter van Beau en Jinek, nog beginnen. Die had dubbel pech. Hij was, zo bleek uit zijn reportage, 's morgens vroeg al tegen een potdichte Hiddema-deur opgelopen, on danks dat hij diens favoriete ontbijtje had meegeno men: een dubbele espresso en een ijskoude melk. Een tweede bezoekje, 's avonds om half zeven (de tijd stond in beeld) en zodoende zonder ontbijt, was eveneens vergeefs. Maar hij trof wél Frits Wester op het stoepje. Die wilde voor Jaïr best nog een keer aan bellen. Er ontspon zich een Peppi en Kokki-achtige scène die in Het Sinterklaasjournaal niet zou misstaan. ,,Misschien moeten we even roepen, Frits.'' Die be hoefde weinig aansporing. ,,Meneer Hiddema, één minuutje. Dan zijn we klaar. Kunnen we allebei naar huis. Kunt u uw dingen doen, en zijn wij ook weg. Want het is fucking koud hier.'' Jaïr: ,,Het is vreselijk koud hier.'' Hiddema, maar vooral met Frits. Anno 2020 is de scheidslijn tussen een serieuze Binnenhofverslagge ver en een paparazzo als Edwin Smulders wel erg dun, als de grens überhaupt nog bestaat. En dan had hij het ook nog fucking koud. Quote van de dag mmhLMJiiw. Ik ga nog wel een keer incognito terug, mijn moeder zal dit zeker willen zien Broers gaan dokken Weer een Q-Escape p de vraag of het boek De Mol: De machtigste media- familie van Neder land van Mark Koster niet soms een wat cynisch toontje heeft, schrikt de 51-jarige Quote-journalist even. ,,Oh, vind je dat echt? Ja, ik noem John de Mol een keer 'sfinxachtig' en vind dat hij mensen kan sarren. Is dat cynisch? Die eigenschappen hééft hij toch ook gewoon?" In de biografie, vanaf vandaag in de winkels, doet Koster een fors deel van de familiegeschiedenis uit de doeken. De muzikale carrière van De Mol sr. (1931-2013), het tv-pad van dochter Linda en vooral hoe zoon John de Mol met tv-krakers als Big Brother en The Voice of Holland een media-imperium (Talpa Network bezit momenteel onder andere SBS 6, Veronica en Radio 538,) op bouwde; het passeert allemaal de revue, inclusief alle hobbels. Een onderwerp in het boek, de ex plosieve relatie van De Mols zoon Johnny en zijn ex-vriendin Shima Kaes, was deze week al in het nieuws. Johnny en zijn vader deden afgelo pen maandag aangifte van poging tot chantage tegen twee juridisch advi seurs van Kaes. Die zouden de fami lie De Mol via een deurwaarder heb ben laten weten dat zij bereid was 'aantoonbaar bewijsmateriaal' aan hen over te dragen in ruil voor een 'minnelijke schikking vanwege ver wondingen'. Kort door de bocht: zij beschuldigt J ohnny van fysieke mis handeling waarvoor ze in het zieken huis zou zijn behandeld. ,,Johnny is toch een behoorlijk groot onderdeel geworden van het hele De Mol-imperium. En hij is als iemand van een derde generatie, rebelser. Ik vind het ook een relevant onderwerp in dit Metoo-tijdperk waarin een du bieuze filmproducent als Harvey Weinstein ineens voor de rest van zijn leven vastzit vanwege beschul digingen van seksuele intimidatie. Ik heb ook wel met Johnny te doen. Ik zet hem niet neer als een mishande laar, maar als iemand die toen gevan gen zat in een relatie a la die van het oude Hollywoodkoppel Elizabeth Taylor en Richard Burton. Zij sloegen elkaar ook." ,,Ik heb al behoorlijk wat geschrapt, hoor. Er zijn nog details waar de blaadjes van zouden smullen. En het is maar één hoofdstuk, van de 112. De totstandkoming ervan was wel lastig. Vader John de Mol zei: dat moet eruit. Maar waarom zou ik dat doen, als het gewoon waar is? Ik vind het stom dat de familie dit niet gewoon durfde te adresseren. Ik heb het ge schreven vanuit John die zich op- Frits Wester himself had met gierende banden het ,,Het wordt wel een beetje saaier nu Hiddema en Ik had als kijker intens medelijden. Een beetje met - Ilse DeLange heeft sinds gisteren een eigen pleintje in mi niatuurstad Madurodam. donderdag 26 november 2020 GO TELEVISIE Bassie en Adri- aan moeten een schadevergoe ding van 15.000 euro betalen aan hun voor malige tegen spelers. Zij eis ten meer geld voor hun mede werking aan de films en series. Adriaan laat weten 'altijd te blijven lachen'. RADIO Qmusic maakt volgende maand een tweede editie van de Q-Es- cape Room. Op 14 december worden dj's Mattie Valk, Ma rieke Elsinga en Domien Ver- schuuren op nieuw voor on bepaalde tijd opgesloten. 3 ■o 'John de Mol leeft eigenlijk al 20 jaar in reservetijd' Gudo Tienhooven Mark Koster. FOTO CHRISTIAAN KROP Wat doet het hoofdstuk over die relatie eigenlijk in een boek dat vooral over de werksfeer gaat? Je treedt behoorlijk in details: beurse plekken, striemen, een ge scheurde lip. Eriki"!"™" MARK KOSTE*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30