Quarantaine Celstraffen geëist tegen drietal voor plannen ripdeal SGP vreest diepere schepen op W'schelde Zeelandbrug proeftuin voor slim onderhoud 2 WILLEM VAN DAM i Column En jawel hoor, Het Virus sloeg ook in familiekring toe. Het kreeg onze oudste dochter en haar hele gezin te pak ken. Hondsberoerd voelden ze zich. Al dagenlang zitten ze opge sloten in hun huisje. Ze mogen zich onder geen beding buiten vertonen, laat staan dat ze konden verschijnen op het feestje van hun jongste nichtje dat zaterdag haar derde verjaardag vierde. volk over de vloer? Zo heel erg was dat nu ook weer niet; hoefde ze niet te stofzuigen, hoefde ze zich niet te lippenstiften, kon ze de hele dag lekker in haar huispak rondlopen - niemand die het zag, toch? En zo drapeerde zij zichzelf al des morgens vroeg in de luie stoel voor de televisie en plaatste haar gepantoffelde voeten op de poef om de ene aflevering van The Crown na de andere te consume ren. DE STELLING Vandaag: Thierry Baudet is niet meer geloofwaardig Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters GEZELSCHAPSSPELLEN RAZENb POPULAIR THIERRY &AU&ET.' Fietsroute langs kust maakt kans op prijs Toch weer tolvrije zaterdag tunnel MIDDELBURG Kustbroedvogels krijgen hulp De drie, de Vlissingers I. H. (19) en N. V. (23) plus de 18-jarige P. R. uit Hoofdplaat waren van plan op 12 ja nuari in Terneuzen een ripdeal te plegen en hoorden voor die plan nenmakerij celstraffen van respec tievelijk 18, 12 en 14 maanden tegen zich eisen. Daarvan zou voor ieder drie maanden voorwaardelijk moe ten zijn. 500gram wiet De bedenker van het plan en de tip om een Terneuzenaar van 500 gram wiet te beroven, was J. van de L. uit Zierikzee. Voor zijn diensten zou hij een fles lean krijgen. H. had de Terneuzenaar al eens eerder van wiet beroofd en had nog een appeltje met hem te schillen. V. werd ingeschakeld als chauffeur omdat hij een auto had en R. mocht meedoen omdat hij groot was. Dan de rolverdeling: V. zou 'kopen', R. zou rippen en H. zou dreigen met een (nep)pistool. Waar de drie zich echter in hadden vergist, was dat Van de L. ook het voorgenomen slachtoffer had getipt. De drie re den naar Terneuzen en op de afge sproken plek was niemand te zien. Ze reden een rondje, kwamen terug en werden plotseling onder vuur genomen. Doorzeefd met kogels De auto werd doorzeefd met kogels en H. werd geraakt. Ze stoven weg en de gewonde H. werd later in Hoofdplaat aangetroffen. Tegen H. en R. werden hogere straffen geëist, omdat die naast de voorgenomen (en mislukte) ripdeal nog andere zaken op hun kerfstok hadden. Van de L. werd voor zijn 'bemid deling' al veroordeeld tot dertig maanden cel waarvan zes voor waardelijk. Justitie is overigens nog steeds op zoek naar de schutters. Uitspraak 9 december Het toelaten van schepen met meer diepgang op de Westerschelde kan leiden tot nieuwe ontpolderingen. Die vrees spreekt de Statenfractie van de SGP uit in vragen aan het da gelijks provinciebestuur. Vorige maand werd bekend dat er een proef plaatsvindt waarbij con tainerreuzen met een steeds gro tere diepgang over de Wester- schelde naar Antwerpen varen. Volgens de huidige regels mag een schip dat de Westerschelde opvaart een diepgang hebben van 15,56 me ter. Er wordt gemikt op een verrui- ming tot 16 meter. Statenlid Joan van Burg waar schuwt dat dan mogelijk meer moet worden gebaggerd, waardoor waardevolle leefgebieden tussen de geul en de oever krapper worden. Ook de Vlaams-Nederlandse Schel- decommissie noemt dat een reële dreiging. Gevolg kan zijn dat de huidige natuurmaatregelen onvol doende zijn en er extra ontpolde- ring nodig is. 'We weten allemaal welke maatschappelijke discussies dit teweegbrengt in Zeeland', schrijft Van Burg. Hij wil dat diepere schepen niet worden toegestaan als dat leidt tot meer baggerwerk. Nog tien jaar en dan is de Zeeland- brug aan het einde van zijn techni sche levensduur. Dan staat de pro vincie voor de keuze tussen levens- duurverlengend onderhoud of een complete renovatie. Daarop wordt nu al ingespeeld door van de Zee- landbrug een proeftuin te maken voor slim onderhoud. De provincie, HZ, Istimewa, en Stichting World Class Maintenance kijken gezamenlijk of ze met ver nieuwende technieken een beter zicht kunnen krijgen op de staat waarin de brug verkeert. ,,We wil len voorkomen dat er onveilige, on- betrouwbare of economische situ atie ontstaat", zegt gedeputeerde Harry van der Maas (SGP). Er wordt gestreefd naar 100 procent voor spelbaarheid. Dat voorkomt verras singen en spaart geld uit. Sensoren Op de Zeelandbrug zullen onder meer sensoren worden gebruikt. Dat scheelt fysieke inspecties. Dat is goedkoper, betekent minder ge vaar voor het personeel en minder stremmingen voor het verkeer. De provincie steekt 100.000 euro in de proeftuin, die als het goed is een werkwijze oplevert die ook kan worden gebruikt bij andere brug gen en viaducten. Mevrouw Van Dam ging op ad vies van de GGD voor alle zeker heid ook in quarantaine. En ik? Ik mocht van de GGD-mevrouw ('maar denk er om: mondkapje op en vergeet de anderhalve meter nietf) wél gaan en staan waar ik wilde. met opmerkelijk gemak in haar lot. Een paar dagen binnen blij ven? Ach, dat vond ze eigenlijk wel prettig, het regende toch. En geen Hoofd Mantelzorg en mantel- zorgde me het vuur uit de sloffen; - Ach Willem, wil jij even wat eten en drinken brengen naar Oudste Dochter? - Ach Willem, de koffiebonen zijn op, wil jij even naar de supermarkt gaan? - Ach Willem, wil jij even een paar kiwi's bij de groenteboer halen? - Ach Willem, Oudste Dochter zit zonder aspirines, zou jij even Enzovoorts, enzovoorts, enzo voorts. En dat dMgen achtereen. het gelukkig weer ietsje beter, me vrouw Van Dam is door de GGD inmiddels op vrije voeten gesteld en de luie stoel voor de tv is weer vrij. Jippie, kan ik eindelijk ook eens naar The Crown kijken. Ik mantelzorgde me het vuur uit de sloffen donderdag 26 november 2020 Reageer op pzc.nl Gisteren: Mens en natuur gaan niet samen 974 stemmen METEEN ®oes>. CADZAND De LF Kustroute maakt kans op de titel Fiets route van het Jaar 2021. De langeafstandsroute is een van de vier genomi neerden. De winnaar wordt op 19 februari, tij dens de eerste dag van de Fiets- en Wandel- beurs in Utrecht, bekend. De LF Kustroute begint in Cadzand en leidt naar Bad Nieuweschans, over een afstand van 610 kilo meter. Recent zijn nieuwe bordjes geplaatst en is een kwart van de route vernieuwd. Daardoor krijgt de fietser een goed beeld van onder meer het Zwin en de Zeeuwse kust, aldus de jury. TERNEUZEN De NV Westerschelde- tunnel heeft besloten de tolvrije zaterdag van aan staande zaterdag door te laten gaan. Het kabinet heeft vorige week de co ronamaatregelen enigs zins versoepeld. ,,Wij be wegen daarmee mee", legt tunneldirecteur Ha- rald Schoenmakers uit. ,,Het blijft elke keer dub ben." Eerder zijn twee tolvrije zaterdagen, 25 april en 31 oktober, van wege de coronacrisis ge schrapt om onnodige reisbewegingen tegen te gaan. Nog één staat dit jaar in de planning, 19 de cember, ter vervanging van die op 25 april. Natuurorganisaties gaan vrijwilligers oplei den en begeleiden om de nesten van kust- broedvogels te be schermen. Plevieren en scholek sters leggen hun eieren redelijk onbeschermd op dijken en strandjes langs de Ooster- schelde. Ze vallen niet op en worden daardoor vaak onbedoeld ver nield. Dat is een van de oorzaken waarom het niet goed gaat met deze vogels. De provincie steekt bijna 26.000 euro in het project om de nesten te beschermen. De drie jongemannen die zich gisteren bij de Middelburgse rechtbank moesten verantwoor den voor het plannen van een ripdeal waren eensgezind: ze waren blij dat ze het hadden overleefd en hadden spijt van wat ze hadden gedaan. Ad Roos Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg Mevrouw Van Dam schikte zich En ik? Ik werd benoemd tot Met Oudste Dochter c.s. gaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2