II II fii 25 'Unieke persoonlijkheid' Ik ben een vriend verloren, hopelijk kunnen we straks in de hemel nog eens een balletje trappen Hij is één van de allergrootste sporters uit de geschiedenis cadeaus. Fans zongen en huilden van geluk. De gezondheid van Maradona was toen al uiterst kwetsbaar. Na verschillende drugsverslavingen had hij inmiddels een zwaar alco holprobleem. Hij liep als een oude man. Praten ging nog uiterst moeizaam. Een paar weken gele den werd hij nog opgenomen in een ziekenhuis in La Plata met een herseninfarct - en moest acuut ge opereerd worden. Als een kat met negen levens leek hij ook nu te overleven, maar gisteren kwam er alsnog een einde aan zijn onnavolgbare levensver haal. Slechts een paar weken na zijn groots gevierde 6oste verjaar dag, stierf Maradona woensdag middag in een Argentijnse kliniek, volgens de officiële lezing aan een hartstilstand. Straatjongen Maradona was extreem in alles. Een rebel, een straatjongen, een vechter, een boef, een magneet voor halve en hele criminelen. Een ^Als een kat met negen levens leek hij ook nu te overleven, maar gisteren kwam er alsnog een einde aan zijn onnavolgbare levensverhaal malloot soms met de gekste frat sen. Maar ook: een bijna aandoen lijk krullenjoch met schitterende bruine ogen. Een wereldster met een ongekend charisma. Juist al die contrasten maakten hem zo immens populair; de Ar gentijnse en Napolitaanse volks aard deed de rest. Maradona werd een leven lang op bijna religieuze wijze aanbeden. Zijn moeder was er al bij zijn geboorte van over tuigd dat Dieguito door God was gezonden. Bij zijn debuut als 15-ja- rige werd hij bij Argentinos Juni ors meteen omhelsd door duizend armen. Zo meeslepend vielen tijd en plaats vaak samen met zijn succes sen, dat je soms zou vermoeden dat zijn leven werd gescript. Toen hij Argentinië in 1986 wereldkam pioen maakte, verloste hij Argenti nië meteen van een nationaal minderwaardigheidscomplex, een paar jaar na de Falklands-oorlog. Bij Napoli maakte hij niet zomaar een club dolgelukkig, hij deed dat in één van de armste, vuigste en meest emotionele steden van Eu ropa. Zijn impact is navenant. Mara- dona verdween in Buenos Aires en Napels nooit uit het straatbeeld. Hij werd vereeuwigd op flatgebou wen, op muren in de oude Spaanse wijk van Napels, op viaducten in alle uithoeken van Argentinië. In de wijk La Paternal in Buenos Ai res werd een museum geopend in het huis waar hij in zijn tienerja ren woonde. In Napels opende de zoon van Maradona's oude huis houdster een huis vol Maradona- souvenirs. Tegenover koffiebar Nilo in de Zuid-Italiaanse stad hangt een altaartje met een plukje haar van de voetballer. De waanzinnige adoratie die hem ten deel viel, werd ook zijn ondergang. Maradona zocht zelf de rafelranden van het leven op, maar werd tegelijk op hysterische, bijna onmenselijke wijze geleefd. In de jaren 80 werd voetbal defini tief een wereldsport die een enorme media-aandacht gene reerde. Maradona werd daarin am per beschermd of begeleid. Fans, journalisten, foute vrienden: ze konden allemaal in zijn buurt ko men. Maradona werd letterlijk pu bliek bezit, op een manier die nooit is vertoond. Hij ging daar onvermijdelijk aan ten onder. Al in zijn jonge jaren bij Barcelona gebruikte hij voor het eerst cocaïne, in Napels zou hij in handen vallen van de Gomorra, de plaatselijke maffia. Op het WK van 1994 werd hij betrapt op doping- gebruik - en al kort na zijn carrière werd hij met zware gezondheids problemen opgenomen in een kli niek op Cuba. Zijn diepe val leverde hem kri tiek op, zelfs Argentijnen verfoei den hem soms, maar zijn popula riteit leed er in breder perspectief amper onder. Misschien wel inte gendeel: juist de diepe tragiek maakt het leven van Maradona ook zo fascinerend en meesle pend. De Argentijnse zanger Manu Chao wijdde het lied 'La Vida Tombola' aan Maradona: 'Het leven is als een tombola'. In het ge val van El Pibe d'Oro is dat een un derstatement. Geen sporter ter wereld had ooit een grotere im pact. Geen voetballer werd ooit zo in tens geliefd én gehaat. Om geen voetballer zal ooit zo intens en massaal worden gehuild als nu om Diego Armando Maradona, het Jongetje van Goud, de populairste- en volgens velen de beste - aller tijden. Hij is de beste voetballer die ik ooit heb gezien Hij was magisch. We zullen hem nooit vergeten 'Warm en vriendelijk' donderdag 26 november 2020 GO v S Romario, ex-Brazilië: „Diego veroverde de wereld met de bal, maar ook door zijn unieke persoonlijk heid. Hij heeft veel geluk gebracht in zijn land. Mijn omhelzing aan de Argentijnen, aan de familie. Hoe Pelé, ex-Brazilië triest, ga met God, mijn vriend!'' —Tennisser Rafael Nadal Maradona op weg naar één van zijn mooiste goals ooit. Na een lange solo maakt hij de 2-0 tegen Engeland in de kwartfi nale van het WK 1986. FOTO AFP - Ruud Gullit, ex-AC Milan - Cristiano Ronaldo, Juventus Robin van Persie, ex-Oranje: „Maradona was een ongeloof lijke speler, een genot om naar te kijken. Maar ook warm en vriendelijk buiten het veld. Een inspiratiebron voor mij en vele anderen. Zijn nalatenschap zal altijd voort blijven leven. Rust zacht!''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25