Met Diego Maradona stierf niet alleen de beste voetballer aller tijden, maar ook een mondiaal cultureel fenomeen. Nooit riep een sporter zoveel diepe emoties op. 24 'We moeten meer tempo spelen en meer lef tonen' DIEGO MARADONA 1960 - 2020 Kort Slot: 'Sociedad top Europa' AZ neemt het vanavond (aanvang 21.00 uur) in Alkmaar op tegen Real Sociedad. De eer dere wedstrijd in Spanje verloor de ploeg met 1-0. „In de tijd dat ik hier zit heb ik AZ nog nooit zo kansloos gezien", blikte trainer Arne Slot (foto) terug op dat duel. „In de Champions League hebben we al gezien dat Barcelona en Sevilla zich moeiteloos hebben geplaatst voor de volgende ronde. Wij spe len tegen een elftal dat in de Spaanse com petitie hoger staat dan deze teams. Toch ge loof ik zeker dat het nu beter kan." AZ, Na- poli en Sociedad haalden in groep F alle drie zes punten uit drie duels. Belangrijke duels Oranje De Nederlandse competitie ligt al weken stil, maar toch gaan heel wat internationals deze week zonder ritme naar Turkije voor twee belangrijke EK-kwalificatiewedstrij- den. In een bubbel in Istanboel spelen de 'Orange Lions' van bondscoach Maurizio Buscaglia hun derde en vierde kwalificatie duel richting het EK tegen Zweden (mor gen) en Turkije (zondag). Kroatië voert de poule aan met twee zeges, Nederland en Zweden volgen met één zege. Turkije is puntloos. De eerste drie landen plaatsen zich voor het EK in 2022. Nieuwe nominatie Van Dijk Virgil van Dijk (28, foto) is opnieuw in de race voor beste wereldvoetballer van het jaar. De Nederlandse verdediger van Liver pool eindigde vorig jaar bij de FIFA-verkie- zing als tweede achter de Argentijn Lionel Messi.Van Dijk behoort bij de mannen nu opnieuw tot de elf genomineerden. De an deren zijn Thiago Alcantara, Cristiano Ro- naldo, Kevin De Bruyne, Robert Lewan- dowski, Sadio Mané, Kylian Mbappé, Messi, Neymar, Sergio Ramos en Mohamed Salah. Naast Van Dijk zijn met spits Vivianne Mie- dema (beste voetbalster ter wereld) en Sa rina Wiegman (beste coach van een vrou wenteam) nog twee Nederlanders genomi neerd). De prijzen worden 17 december uit gereikt. Quote van de dag 1 frn Volleybal Voetbal Doping Hij verlaat ons, maar is niet weg' resident Alberto Angel Fernandez kondigde meteen drie dagen van nationale rouw af in Argentinië. Op straat in Villa Fio- rito, bij zijn eerste familiehuis aan 523 Azamor, verzamelden honder den mensen zich huilend voor de metalen blauwe voordeur. In Napels wordt het oude Stadio San Paolo vermoedelijk nog van daag officieel vernoemd naar Diego Armando Maradona, eeu- wig held van Napoli. Het nieuws over het overlijden van de vermoedelijk beste voetbal ler aller tijden was amper neerge daald, of de impact van zijn dood werd meteen overal zichtbaar. Ui teraard in Napels en Buenos Aires, maar in werkelijk alle uithoeken van de wereld. Met Maradona stierf woensdagavond een icoon dat haast niemand onberoerd liet. Dat zat hem in heel veel dingen. In zijn weergaloze voetbaltalent, natuurlijk: aan de bal was Mara- dona werkelijk een wonder, een voetballer die complete elftallen op zijn rug nam, en die Argentinië en Napoli ongeëvenaarde succes sen bezorgde. Waar wereldsterren zoals Pelé, Johan Cruijff en Lionel Messi uitblinkers waren in voor treffelijke teams, was Maradona een soort eenmansleger. Maar Maradona was méér dan alleen een geniale voetballer. In dit fenomeen schuilden wel vijf jongensboeken, zeven thrillers en twaalf romans. Een karakter larger than life, een sporter waarin haast alle denkbare extremen samen kwamen. Zijn levensverhaal kan haast niet klassieker, compleet met opkomst en ondergang, maar tegelijk voltrok het zich zestig jaar lang grillig en totaal onnavolg baar. Zijn straatarme afkomst alleen al. Het maakte hem niet alleen tot een nationaal symbool van Argen tinië, maar ook tot een mondiaal idool van de armen. Dat bleef al tijd zo, tot zijn dood. Maradona werd nooit een jetsetberoemd- heid, hij bleef een volksjongen in de letterlijke zin van het woord. Aanraakbaar, open, emotioneel, extravert, impulsief. Toen hij vorig jaar terugkeerde in Argentinië als trainer van mid denmoter Gimnasia y Esgrima La Plata, werd hij op een soort Ko ninklijke troon door het land ge dragen. In elk stadion, in elke stad werd Maradona haast ceremonieel onthaald door uitzinnige fans. Burgemeesters en clubbestuurders overlaadden hem iedere week met 'Blijven altijd van je houden' 'We deugen in ons hart' donderdag 26 november 2020 VOETBAL BASKETBAL VOETBAL 1 MatthijsdeLigtoverde k mé '-^v3| zege vlak voor tijd van Juve tegen Ferencvarós Amysoft Lycur- gus treft het Roemeense Arcada Galati in de achtste finales van de CEV Cup. Het duel wordt op 16 december gespeeld in Moskou. Bij Arcada Galati speelt ook de Oranje-interna tional Niels Klapwijk. 12 Zlatan Ibrahi- movic (39, foto) is voor de twaalfde keer gekozen tot beste speler van Zweden. De Milan-spits liet als reactie weten de na tionale ploeg te missen. J Drie gewicht- heffers uit Roe menië zijn bij hertesten van dopingstalen van de Spelen van 2012 be trapt. Twee van hen, Razvan Martin en Roxana Cocs, moeten hun medaille inleve ren. o a 0) GO De hele sportwereld reageerde gisteren ge schokt op het overlijden van Diego Maradona. Een greep uit de overweldi gende hoeveelheid reacties. Lionel Messi, FC Barcelona: ,,Een heel trieste dag voor alle Argentijnen en voor het voetbal. Hij verlaat ons, maar is niet weg, want Diego is eeuwig. Ik zal alle mooie herinneringen en mooie momenten met hem goed onthou den. Ik condoleer zijn familie. RIP." Goed voor vijf j ongensboeken, zeven thrillers, twaalf romans Sjoerd Mossou Lisandro Martinez (Ajax): ,,Ik kan niet uitleggen hoe triest ik me voel. Bedankt voor alles wat je hebt bete kend voor het voetbal en voor ons land. We blijven altijd van je houden' Nicolas Tagliafico (Ajax): ,,Je bent en je blijft voor altijd een legende.'' René Higuita, oud-doelman Colombia: ,,Ik schrijf dit met een brok in mijn keel. Diego was mijn idool en vriend. De gekken en andersden kenden worden soms verkeerd begrepen. Maar we deugen in ons hart.'' In heel Napels rouwden gisteren inwoners om het heengaan van hun grote held Diego Maradona. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24