WERK Hoe zorg je dat je opvalt? Waarom iedereen kan worden opgelicht Junior producer 22 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Het aantal aangevraagde WW-uitkeringen neemt toe. Door corona solliciteren nog meer werkzoekenden zich blauw. Ze sturen tientallen, zo niet honderden motivaties, vaak zonder resultaat. Daar hebben deze drie, helaas, ervaring mee. Trainer Mirjam Wiersma geeft tips. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? B^'na klikte ik op de knop in de e-mail. Ik kreeg een bericht van mijn e-mail- provider dat ik nu meteen kosteloos mijn zake lijk account moest verlengen, want morgen zouden ze alles weggooien. De schrik sloeg me om het hart en ik wilde meteen reageren door op de link in de mail te klikken. Net op tijd dacht ik: mórgen al? Het had weinig gescheeld of ik tuinde met open ogen in een phishingmail. Juist online oplichting komt in deze coro- natijd meer voor, waarschuwt de Consumentenbond. Oplichters zijn net als ik ex pert in denkfouten. Ze weten dat ze moeten zorgen dat we niet te hard nadenken, maar beslissen op ons gevoel en op onze automatische piloot. Juist dan zijn we gevoelig voor denkfouten. Ze maken ons bang, zoals mij overkwam, of juist heel blij met een grote nepprijs die je alleen nog even moet innen door je gegevens achter te laten. Dat we erin tuinen, komt niet alleen omdat we even niet opletten, maar ook omdat we geloven dat w^' niet opgelicht kunnen worden. We geloven in een eerlijke wereld waarin goede mensen goede dingen overkomen. Bovendien zijn we er stiekem van overtuigd dat we net iets slimmer zijn dan anderen. Hoe zekerder je bent op een bepaald vlak, hoe kwetsbaar der. Je denkt dan immers dat de kans klein is dat je wordt opgelicht. Amerikaanse psy chologen kwamen erachter dat hierdoor elke truc zijn eigen doelgroep heeft. Zo bleken hoogopgeleide man nen met een dik inkomen vaker slachtoffer te zijn van investeringsfraude, kochten armere laagopgeleiden vaker valse loten die een betere toekomst beloofden en bleken ouderen op hun hoede bij vreemden, maar werden ze vaker bestolen door familie en bekenden. Hoe word je nooit meer opgelicht? Door altijd wan trouwend en oplettend te zijn. Toch wil je dat niet. We zijn sociale dieren en hebben behoefte aan echt contact, en onze hersenen zijn niet gemaakt om altijd maar alert te zijn. t M,, Wat lastig is, is dat ik niet goed word inge schat. Ik heb veelal als directiesecretaresse gewerkt, zodat ik steeds dit soort klussen krijg aangeboden. En dat ter wijl ik veel liever creatief werk doe, als tekst schrijver of redacteur bijvoorbeeld. Ook als ik perfect aan het plaatje voldoe, kiezen ze toch iemand anders. Van wege mijn leeftijd? Ondanks het gesteggel geef ik nooit op. Je moet niet denken: ik heb een bepaalde leeftijd, dus het lukt niet meer. Ik wil zo graag werken, en niet mijn hand ophou den. Ik wacht al heel mijn leven op dé baan, maar als ik straks weer een opdracht krijg aan geboden voor een half jaar pak ik die met beide handen aan.'' eel de dag vacaturesites in de gaten houden en sollicitaties versturen, dat vindt niemand leuk. Zeker niet als het je enkel afwijzingen oplevert. Trainer en auteur Mirjam Wiersma weet welke sollicitatieskills je kunnen helpen bij je zoektocht naar een baan. Uiteraard, zegt Wiersma, kan het veel oorzaken hebben dat je niet wordt uit genodigd. Veel concurrentie, torenhoge eisen, maar durf ook eens naar jezelf te kijken. „Probeer uit te vinden waar het aan kan liggen. Ik ben bijvoorbeeld mensen tegengekomen die van zichzelf niet wisten dat ze een koude uitstraling hebben. Daar kun je aan werken. Ook vinden veel sollicitanten het lastig om hun enthousiasme over te brengen tijdens het gesprek. Aan je uitstraling kun je wat doen." Opscheppen Wiersma merkt dat veel mensen het moeilijk vinden om zichzelf te verko pen. ,,Vooral hoogopgeleide professio nals vinden dat lastig. We zijn bang om opschepperig over te komen. Maar aan je manager laat je toch ook zien dat je je werk goed doet, waarom zou je dat niet bij je sollicitatie doen?" Probeer altijd een voorbeeld te geven waar je goed in bent. ,,We zeggen in motivaties dat we van alles zijn: flexibel, ambitieus, een doorzetter, teamplayer. Probeer dat te bewijzen met voorbeelden.'' Dat werkgevers nu de keuze hebben - veel soorten banen zijn schaars - maakt het er niet gemakkelijker op. ,,Als je onvoldoende in het plaatje past, kom je er niet zo snel meer doorheen. Maar ga niet bij de pakken neerzitten, maak er een project van. Als je geen branche- specifieke ervaring hebt en je wil toch reageren, zorg er dan voor dat je een linkje vindt met die branche. Wil je donderdag 26 november 2020 GO DANIËLLE BEEK (27), is junior producer bij NTR. Wat doet een producer? ,,Ik houd me bezig met de financiële, juridi sche, en organisatorische werkzaamheden van de afdeling Drama Documentaires." Hoe ziet jouw dag eruit? ,,Ik maak contracten en heb gesprekken met regisseurs en buitenproducenten. Ik regel alles: van de begroting tot de eindafrekening." In samenwerking met Nationale Vacaturebank #h Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Laura deed al honderd sollicitaties de deur uit SANNE WOLTERS BELINDA INHULSEN (59) Aantal keer gesollici teerd: 1000 Werkzoekend sinds: altijd op zoek naar werk ,,De afgelopen jaren heb ik veel tijdelijk werk gedaan via het uitzendbureau. Mo menteel zit ik zonder opdracht. Het is heel lastig om iets te vinden vanwege het Covid19- monster. De concurren tie is groot. Vaak kreeg ik te horen dat er geen budget was voor een vast contract, zodat ik na een aantal verlengin gen weer opnieuw aan de bak moest in het vin den van betaald werk. Ik heb zeker 150 banen gehad, en meer dan 1000 keer gesollici teerd. Een energieslur- pende bezigheid waar door ik regelmatig belabberd sliep en zelfs twee burn-outs kreeg. Tip van Wiersma: ,,Ik zie op je LinkedIn dat je columns schrijft, dat is misschien de creatieve hoek waarin je het wilt zoeken? Doe als vrijwilli ger meer ervaring op in die hoek, bijvoorbeeld door een social media strategie op te zetten voor een vrijwilligersor ganisatie en zelf ook (mede) blogs, vlogs en inhoud te produceren.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22