18 ECONOMIE Gesprekken stilgelegd vanwege corona Vivoryon Unilever ABN Amro BAM ECB waarschuwt banken Europese banken moeten er rekening mee houden dat ze nog meer geld opzij moeten zetten voor leningen die mogelijk niet meer worden terugbetaald. Daarvoor waarschuwt de Europese Centrale Bank (ECB). Die stelt dat de kans toeneemt dat bedrijven in de problemen komen zodra de overheidssteun vanwege de coronacrisis ophoudt. De hoe veelheden geld die Europese banken in de stroppenpot hebben zitten, zijn lager dan in vorige crises, stelt de ECB in een rapport over de financiële stabiliteit. Te langdurige coronasteun levert ook risico's op voor de bankensector, meent de ECB. Daardoor zou op de lange duur onzekerheid over de houd baarheid van schulden kunnen ontstaan. Zuid-Korea legt Facebook miljoenenboete op De Zuid-Koreaanse privacywaakhond heeft Facebook een miljoenenboete opgelegd voor het verstrekken van persoonlijke informatie van gebruikers aan bedrijven. Volgens de ge- gevensbeschermer zouden de data van ten minste 3,3 miljoen lokale Facebook-gebrui- kers zonder toestemming gedeeld zijn met maximaal 10.000 bedrijven. Facebook moet het land circa 5 miljoen euro betalen. Zuid- Korea zegt dat persoonlijke gegevens zoals relatiestatussen, werkervaring en opleidin gen met andere bedrijven werden gedeeld als Facebook-gebruikers inlogden op de on line diensten van die bedrijven. IBM gaat fors afslanken Technologieconcern IBM gaat zo'n 10.000 banen schrappen in Europa. Het bedrijf is van plan om zich vooral op de clouddien- sten te gaan richten. De andere onderdelen worden verzelfstandigd. De meeste arbeids plaatsen gaan verloren in Duitsland en En geland. Ook in Polen, Slowakije, Italië en België worden banen geschrapt. IBM heeft in totaal 350.000 werknemers en vestigin gen in meer dan zeventig landen, waaronder Nederland. Je kunt het bijna niet verzinnen, maar het gebeurde toch. Op het moment dat bijna alle deadlines zijn overschreden, en die ene stip op de horizon (1 januari) inmiddels een enorme loden bal is geworden, gooit ook corona nog eens roet in het eten. Een lid van het onderhan delingsteam van de EU bleek be smet met het virus, waardoor de gesprekken op het allerhoogste ni veau zijn stilgelegd. Dat betekent dat Michel Barnier (namens de EU) en zijn Britse gesprekspartner Da vid Frost elkaar even niet in de ogen kunnen kijken. ,,De gezondheid van onze teams komt op de eerste plaats", zei Frost. Het betekent ook dat er op dit moment alleen digitaal onderhandeld wordt. En dat heeft niemands voorkeur. Het is beter als je elkaar in de ogen kunt kijken, klinkt het. Zeker in deze fase van de onderhandelingen. Op Nieuwjaarsdag gaat het Ver enigd Koninkrijk (VK) alleen ver der. De Britten zijn al sinds 31 ja nuari van dit jaar geen lid meer van de EU, maar zijn gedurende de overgangsperiode nog steeds ge bonden aan haar regels. Het was de bedoeling dat die elf maanden ge bruikt zouden worden om afspra ken te maken over de toekomstige relatie tussen Londen en de overge bleven 27 EU-lidstaten. Met ingang van 1 januari zit het VK niet langer in de douane-unie en de interne markt, en als er dan geen akkoord ligt, gelden er douanetarieven voor de handel over het Kanaal. Er zijn nog drie grote struikel- blokken. Barnier spreekt zelfs van 'fundamentele meningsverschil len'. Zo liggen er nog geen afspra ken over het 'level playing field'. De EU wil bijvoorbeeld niet dat Britse bedrijven staatssteun krijgen, om dat er dan sprake is van oneerlijke concurrentie. Dat zou ook het geval zijn als Britse producten goedkoper uitvallen, omdat ze aan minder mi- lieueisen hoeven te voldoen of om- Een goede uitkomst is er misschien wel, maar hopen alleen is niet genoeg dat de arbeidsvoorwaarden anders zijn. Een volgend probleem dat maar blijft voortslepen, is de visse rij. De Europese vissers willen dat ze kunnen blijven vissen waar ze dat nu ook al doen, en dat is voor een belangrijk deel in Britse wate ren. De Britten willen dat er zo on geveer per vissoort vangstafspraken worden gemaakt. Ook is er nog onenigheid over wat te doen bij eventuele conflicten. Wat de EU betreft, is daar het Europese Ge rechtshof voor, maar de Britten willen daar nu juist van af. Of zoals de onvermoeibare brexiteer Nigel Farage het zei: ,,Wij willen geen ko lonie van de EU zijn." Hamerstuk Inmiddels is een nieuw probleem opgedoemd: het Europees parle ment. Dat heeft het laatste woord over een akkoord, maar er is bijna geen tijd meer. PvdA-Europarle- mentariër Kati Piri zei eerder tegen deze krant dat er eigenlijk op 31 ok tober een deal had moeten zijn. Dan zou er volgens haar nog tijd zijn om een extra top van EU-lei- ders te organiseren, en daarna het parlement de gelegenheid te geven er naar te kijken. ,,Zelfs een mini maal akkoord telt vijfhonderd pagi na's, die ook nog eens in alle ver schillende talen vertaald moeten worden. En let op: het is geen ha merstuk, hè. Omdat wij het enige parlement zijn dat zich over het ak koord uitspreekt, zijn we verplicht er zeer serieus naar te kijken." Die vertaling is een behoorlijk probleem. Alle documenten moe ten vertaald worden in 23 talen, en letterlijk elke komma moet goed staan. Normaal duurt dat enkele maanden. Volgens Europese regels hoef je iets niet te onderteken als het niet in je eigen taal is opgesteld. Een andere oplossing zou zijn om het akkoord voorlopig van kracht te laten worden, dan kan het parle ment er ergens begin volgend jaar over stemmen. Het parlement voelt zich nu een beetje in de hoek ge drukt. Niemand wil verantwoorde lijk zijn voor een no deal-brexit. Maar, zoals Piri zei, dit mag ook geen hamerstuk worden. Enkele landen hebben vorige week de Europese Commissie ge vraagd om het noodplan voor een no deal in werking te stellen. ,,We kunnen niet blijven hopen op een goede uitkomst", zei de Belgische premier Alexander De Croo. ,,Die is er misschien wel, maar hopen alleen is niet genoeg." De Com missie is nog niet ingegaan op dit verzoek. O 411% De biotechno- loog werd ge trakteerd op een koopadvies van Hauck Aufhauser. 42% Het levensmid delenconcern was de grootste stijger in de AEX. -2JR De grootbank zag zich gecon fronteerd met een kritisch rap port van Jeffe- ries. donderdag 26 november 2020 'STROPPENPOTTEN NIET VOL GENOEG' 'MISBRUIK VAN PERSOONSGEGEVENS' ONDERDELEN VERZELFSTANDIGD De tijd voor een brexit-akkoord is bijna verstreken We zitten in de zoveelste 'cruci ale fase' van de brexit-onder handelingen. Het Verenigd Koninkrijk verbreekt op 1 januari alle banden met de EU, maar er is nog geen zicht op een deal. En mocht die er toch komen, dan is er nauwelijks tijd voor het parle ment om deze al dan niet goed te keuren. Mark van Assen Brussel - Patrick De Croo, premier van België Beleggers namen wat winst na de forse koersstijging van de afgelopen dagen. Visserij is een van de hoofdpijndossiers in de brexit-onderhandelingen. foto hh/anp Onderhandelaars David Frost (l) en Michel Barnier (r). foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18