NIEUWS 17 INTERVIEW GEERT DALES/ Henk Krol heeft me keihard laten vallen. Hij bleek een even grote opportunist als de rest Even leek ouderenpartij 50Plus op weg een machtsfactor te worden in de Nederlandse politiek. Totdat, opnieuw, 'de pleuris uitbrak'. Oud partijvoorzitter Geert Dales blikt terug op twee turbulente jaren. Noem hem naïef, noem hem goedgelovig, noem hem hardleers en koppig. „Alle maal waar'', zegt Geert Dales, gevallen voorzit ter van 50Plus. ,,Ik had er nooit in moeten stappen. Dat heeft mijn man Rinze meteen gezegd: wat moet je daar?'' Nog altijd is de verbijstering zichtbaar in de ogen van de oud wethouder van Amsterdam en oud-burgemeester van Leeuwar den. Nadat hij zijn jarenlange lid maatschap van de VVD had opge zegd, omdat er naar zijn smaak nauwelijks nog over de inhoud werd gesproken, vond hij politiek onderdak bij de ouderenpartij van Jan Nagel en Henk Krol. Twee jaar later was het, na de zoveelste kol kende ruzie, voorbij. Dales trad in mei van dit jaar af, net als de rest van zijn bestuur. Henk Krol, nog maar net met over weldigende meerderheid herko zen tot lijsttrekker, richtte zijn ei gen partij op, terwijl Toine Man- ders, de enige Europarlementariër van 50Plus, overliep naar het CDA. De 81-jarige oprichter Jan Nagel kwam nog maar weer eens terug om zijn geesteskind van de onder gang te redden. Een 'Raspoetineske manipula tor', aldus Dales. ,,Een rattenvan ger, een man die het niet kon ver kroppen dat niet hij, maar anderen een succes van zijn partij maakten. Ik weet dat het niet aan mij is om een medisch oordeel te vellen, maar het is op het psychopatische af. Het is voer voor psychologen." Over de neergang van 50Plus schreef Dales een boek: Tien zetels; hoe 50Plus ten onder ging en wat we daarvan leren. Rust in de tent Hij werd binnengehaald door Henk Krol, schrijft Dales. Om na een decennium van conflicten rust in de tent te brengen. Dat was hem, al zegt hij het zelf, prima ge lukt. In de peilingen bleef de partij stijgen. Regeringsverantwoorde lijkheid lonkte. Wat volgde was, aldus Dales, geen applaus, maar een oproer. Dales: ,,In het zicht van het succes kwam Jan langs om de hele zaak naar de ratsmodee te helpen. Het oproer is uitgevoerd door kleine lieden, maar die kun nen dat allemaal niet zelf hebben bedacht. Het heeft onder regie ge staan van Nagel. Van meet af aan. Ik ben door die man zo bedrogen, dat is heel pijnlijk.'' In zijn boek beschrijft hij hoe het bestuur van 50Plus vanwege corona besloot om digitaal te gaan vergaderen en stemmen, gesteund door 95 procent van de leden. 'Meteen breekt de pleuris uit. Dat zou het einde betekenen van het konkelfoezen in morsige vergader zaaltjes. De oude vergadertijgers starten een kort geding om dat te voorkomen. Met desastreuze gevolgen.' ,,Die vraag heb ik gesteld aan het wetenschappelijk instituut van 50Plus, maar dat onderzoek is nooit van de grond gekomen. Ou deren hebben vaak te veel tijd. Of er zijn geknakte levens van men sen die op hun oude dag denken: ik moet toch nog wat. En dan niet accepteren dat ze tegengas krijgen of dat iemand zegt: het is over. Er was bij 50Plus altijd een narrige sfeer. Er waren altijd mensen die, hoe zeg je dat, elkaar naar het le ven staan, het licht niet in de ogen gunnen. De hele structuur die door Nagel is bedacht kon alleen maar tot ruzie leiden. Het wemelt in 50Plus van de functio- nado's, mensen die een baantje moeten, maar totaal ongeschikt zijn. Op een afdelingsvergadering komen zo'n twintig mensen, van wie er zes iets zeggen. De rest drinkt koffie, eet een taartje, klapt op z'n tijd, hoopt dat het niet te lang duurt en dat ze nog een bier tje krijgen. Met een paar stemmen ben je lid van het afdelingsbe stuur, je werkt je op tot voorzitter, wordt automatisch lid van de lan delijke adviesraad en voor je het weet zit je aan tafel bij het hoofd bestuur mee te kakelen.'' ,,Waar anders dan in de politiek krijg je zo makkelijk een baan, geld en invloed? Er is totaal geen con trole aan de poort. Dat zuigt een verbijsterende hoeveelheid volko men ongeschikte figuren aan. Een politieke partij is niet anders dan een postduivenvereniging: ieder een kan er zomaar lid van worden. Er wordt bij de meeste partijen zelfs nauwelijks gecontroleerd of je je contributie hebt betaald, bang als ze zijn voor ledenverlies. In de politiek zie je bizarre dingen: echt afwijkend gedrag. Overal zie je mensen om de waarheid heen draaien of ronduit liegen. Overal zie je mensen die zich openstellen voor financiële voordelen in ruil voor het verlenen van gunsten. Dat is niet uniek voor 50Plus, het probleem is alleen wel dat je het daar in de overtreffende trap ziet.'' Is er een oplossing voor? ,,We zouden eens kunnen naden ken of het zo vanzelfsprekend moet zijn dat iedereen mee mag praten in een democratie, of je nu verstand van zaken hebt of niet. Zoals het nu gaat, dat wil je niet. Laat me Alexis de Tocqueville cite ren, die aan het begin van de 19de eeuw al schreef: 'Bij een samenle ving waar gelijkheid de norm is, horen ook naijver en gebrek aan kwaliteit. Weinig hoge toppen, veel productie van middelmaat. De zesjescultuur is eigen aan de democratie.' Verschrikkelijk!'' ,,Ik heb met Henk echt twee bij zonder leuke jaren gehad. Daarom snap ik het niet. Er is iets in hem gevaren. Hij was eind juli nog hier bij mij en Rinze met zijn man Aldo. We hadden een hartstikke leuke avond. We hebben gelachen, gegeten, gedronken en over per soonlijke dingen gepraat. We kre gen planten en lampen voor op het terras. Veertien dagen later zat Henk aan tafel bij Jinek en zei hij de vreselijkste dingen over mij. Rinze en ik keken elkaar aan: dit kan toch niet waar zijn?" ,,Eva Jinek sprak hem aan op zijn declaratiepraktijken. Die liet hem niet wegkomen met een verhaal over stroopwafels. Toen moest hij een verdedigingslinie opwerpen. Ik kreeg de ene trap na de andere. Hij heeft me keihard laten vallen, hij bleek een even grote opportu nist als de rest - en toch kan ik niet zeggen dat ik een hekel aan hem heb.'' ,,Dat zeiden ze al toen ik drie da gen voorzitter was: die Dales komt hier een baantje zoeken. Nou, als ik nog had willen vlammen had ik beter collectant kunnen worden bij het Rode Kruis. Henk wilde het graag, hij heeft het me vele malen gevraagd. Ik dacht op een gegeven moment: Henk is van de vorm, ik van de inhoud, laat mij dan maar een beetje de chief whip van de fractie worden. Op de laatste dag dat het kon heb ik me gemeld. Henk zou het regelen, want als voorzitter vond ik dat ik mezelf niet kon kandideren. Bij Jinek zei hij dat ik dat allemaal heb verzonnen." ,,Ik moet voorzichtig zijn, want het klinkt al snel rancuneus. Maar laat ik citeren uit mijn eigen boek. We gaan 10 zetels halen, zei Liane den Haan toen ze werd voorgedra gen als nieuwe lijsttrekker. Die cijfers kun je best hanteren, maar dan los van elkaar: 1 of 0 zetels.'' ,,De ziekte is ongeneeslijk, vrees ik. Ik mis 50Plus niet, maar het voelt verweesd. Ik heb een kader nodig, toch behoefte aan iets om mij heen. Iets waar ik verwant schap mee voel. Maar ach, een politiek dak, het moet te vinden zijn.'' donderdag 26 november 2020 'Het wemelt in 50Plus van de mensen die totaal ongeschikt zijn' Marcel Wiegman Amsterdam Hoe komt het dat ouderenpar tijen altijd aan twist ten onder gaan? Waarom willen die mensen dat zo graag? 5 O O 2 m U was goede maatjes met partij leider Henk Krol. Waarom deed hij dat? Het verhaal ging dat u het alle maal deed om in de Tweede Kamer te komen. Hoe gaat het bij de verkiezingen in maart eindigen met 50Plus? Bent u voorgoed genezen van de politiek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17