Bte fife 12 NIEUWS MASSAGRAF VIANEN Jfümum "iimiiiïii Vianen Er zijn al zeker 25 skeletten gevonden in het talud van de herstelde stadsgracht bij de Blauwpoort in Vianen. Een massagraf! Maar hoe komt dat daar en wie liggen erin? Met veel precisie, millimeter voor millimeter, worden in het talud van de net herstelde stadsgracht in Vianen skeletten uit de rivierklei bevrijd en schoongemaakt. Hele schedels komen er tevoorschijn, zelfs met de tanden nog intact. De skeletten liggen om en om: de een met de voeten naar het noorden, de ander naar het zuiden. Henk Lammertink en Hans Kluit van de Viaanse Historische Vereniging Het Land van Brede- rode staan op het modderige veld, net naast de singel bij de Blauw poort. Volgens de archeologen zijn de zeker 25 lichamen er begraven, de spijkers van de doodskisten staan er nog. Maar w^e zijn dit, of liever: wa ren? Wat heeft ervoor gezorgd dat zij hier nu liggen? De heren dur ven wel een gokje te wagen. Zij kennen het gebied als geen ander. ,,We staan op het buitengebied van het voormalige kasteel Bate- stein. Dat ligt achter ons. Je ziet daar nog een stukje van de oude poort, dat is het enige dat nog rest. Hier, waar wij nu staan, waren de tuinen en de paardenstallen. Ei genlijk alles wat buiten het kasteel plaatsvond, gebeurde hier, net bui ten de stadsmuur.'' Hollandse mol Zij denken dat het óf om een pan demie zoals de pest of cholera gaat óf om een oorlog. Ze gokken zelf op het laatste. ,,In 1480 was er nogal strijd tussen de bisschop van het Stichtse (Utrecht, red.) en het Hollandse, waar Vianen toe be hoorde. In die periode vond er een aanval plaats door het Stichtse. Een Hollandse mol zette de Oost poort van kasteel Batestein open en zwaaide met fakkels over de Lek. De mensen van het Utrechtse kwamen hier aan en overvielen het kasteel.'' De familie Brederode, waarnaar de vereniging zich heeft ver noemd, was van huis, dus nam de landheer de verdediging op zich. ,,Die heeft het niet gered. De strijd werd verloren, er vielen veel do den. Mogelijk is dit massagraf toe te schrijven aan die periode.'' Volgens archeoloog en docent aan de Universiteit Utrecht Leonard Rutgers is het nog moeilijk om een beeld te schetsen. ,,Om een conclusie te trekken, heb je meer onderzoek nodig. Maar wat opval lend is, is dat het hier zou gaan om een speciale groep: mannen tussen de 15 en 30 jaar. Daar moet een ver klaring voor komen.'' De strijd in 1480 is een moge lijkheid, denkt hij. ,,Je hebt dan op heel korte termijn veel ruimte nodig om de slachtoffers te begra ven, dus dat dit gebeurt net buiten de stadsmuur is dan niet gek.'' Dat er kisten om de skeletten zit ten, duidt er volgens de kenner op dat het om een reguliere vorm van begraven ging. Dat lijkt een ziekte uit te sluiten. ,,Dan worden lijken boven op elkaar gekieperd.'' Er echt achterkomen wat zich honderden jaren geleden in Via- nen heeft afgespeeld om tot zo'n massagraf te komen, kan volgens de archeoloog alleen door bot onderzoek. ,,Een fysisch antropo loog kijkt dan of er schedels zijn ingeslagen, botten gebroken of met zwaarden ingeslagen. Maar het kan ook zijn dat er sporen van ziekte te vinden zijn op het bot.'' Zo'n onderzoek kan wel een jaar in beslag nemen, zegt Rutgers. Het graven zelf gaat nog enkele weken door. De verwachtig is dat er nog meer skeletten worden bloot gelegd. donderdag 26 november 2020 GO Massagraf Was het een oorlog, of toch een pandemie? Indra Jager Vianen Archeologen werken aan het blootleggen van de skeletten in het massagraf in Via nen. Onderzoek moet uitwijzen wat de doden is overkomen. FOTO'S WILLIAM HOOGTEYLING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12