EUWS 11 Flink meer Nederlanders willen af van eigen risico We moeten vertellen dat de waarheid anders is dan wat de imam zei Roepom schrappen 'studieadvies' werd voorgeleid bij de rechter. Hij gaf toe de video's te hebben gemaakt en verspreid. ,,Het was een fout van me. Ik hoopte dat het wat buzz zou creë ren.'' De openbaar aanklager had geen medelijden. Luqman Haider be perkte zich dan wel tot 'TikTok-ter- rorisme', maar de impact daarvan kan groot zijn. ,,Als je gif, haat en chaos verspreidt met woorden en zo mensen aanzet tot actie, is dat óók terrorisme'', aldus justitie. ,,Mijn cliënt heeft een bekentenis afgelegd'', zegt zijn advocaat Xavier Nogueras. ,,Maar hij hoopte met de video's alleen maar meer volgers op sociale media te krijgen. Ik vraag me af of dat juridisch gezien valt onder het 'steunen of goedpraten van terro risme of het oproepen daartoe', waar van hij wordt beschuldigd. De imam is geen aanhanger van een extremis tische ideologie. Hij is aanhanger van het soefisme, wat een gematigde stroming is binnen de islam.'' Luqman Haider kwam in 2015 van uit Pakistan naar Frankrijk, illegaal en zonder papieren. Af en toe had hij een baantje, onder meer in een res taurant in Villiers-le-Bel. ,,Hij had een koranopleiding en daarmee mocht hij in 2016 aan de slag in de Quba Moskee'', vertelt advocaat Nogueras. Hij ging soms voor in ge bed en gaf ook koranles aan kinderen. ,,Waar die lessen over gingen, weet niemand'', aldus justitie. De imam woonde en werkte dus zonder geldige verblijfspapieren in Frankrijk. Twee keer kreeg hij de af gelopen jaren officieel opdracht het land te verlaten. Twee keer deed hij dat niet. En niemand in Villiers-le- Bel die er iets van merkte of er iets aan deed. ,,Het is een onderwerp dat hier in de stad supergevoelig ligt'', zegt Chandra Parassouramane. Hij is een politicus van de lokale oppositiepar tij UCB, die zich als enige uitsprak over de imam en de video's publieke lijk veroordeelde. ,,Het gemeentebe stuur heeft helemaal niet gereageerd op wat de imam heeft gedaan. In Vil- liers-le-Bel wonen ruim zestig natio naliteiten, en er zijn nooit spannin gen tussen groepen geweest. De bur gemeester moet ervoor zorgen dat dat zo blijft. Hij moet voorkomen dat bewoners alle moslims verantwoor delijk houden voor wat deze imam heeft gezegd.'' Aanslagen Drie terreuraanslagen troffen Frank rijk van eind september tot eind ok tober. Na de steekpartij van de Paki staan in Parijs, volgden de onthoof ding van leraar Samuel Paty en de moord op drie bezoekers van een kerk in Nice. In alle gevallen werden de aanslagen gepleegd uit naam van de islam. Voor de Franse president Emmanuel Macron waren deze aan slagen reden in actie te komen. Hij besloot radicale islamitische organi saties te verbieden, verdachte mos keeën te sluiten en extremistische buitenlandse imams uit te zetten. Ook is een wetsvoorstel in de maak om extremisme effectiever en sneller aan te pakken. De presentatie van dat voorstel is over twee weken, maar de grote lijnen zijn al uitgelekt. Er komt betere controle op geldstromen naar moskeeën. Wie wordt veroordeeld wegens terrorisme, kan een verbod krijgen moskeeën binnen te gaan. Haatzaaien en het uiten van dreige menten op internet worden sneller en harder aangepakt. Er komt een registratie van kinderen in de school gaande leeftijd om zeker te maken dat ze naar 'officiële' scholen gaan. ,,Ik wil die kinderen redden uit de klauwen van extremisten'', zei mi nister Gérald Darmanin van Binnen landse Zaken. Cocktail De rechtse oppositie in Frankrijk gaan deze maatregelen nog niet ver genoeg. ,,De radicale islam verspreidt zich als een kankergezwel door Frankrijk. Dat bestrijd je niet met een cocktail van willekeurige maatrege len'', zegt parlementslid Constance Le Grip van Les Républicains. De ge matigde rechtse oppositiepartij kwam de afgelopen weken met een hele serie voorstellen die vroeger al leen extreemrechts verdedigde. ,,Duizenden buitenlandse moslims in Frankrijk staan in een databank geregistreerd als radicaal en als po tentieel gevaarlijk. Die moeten alle maal worden uitgezet, of ze hier nu legaal of illegaal verblijven'', aldus Le Grip. ,,Ook moet er een morato rium op migratie komen. We moeten even geen buitenlanders meer toela ten. Het wordt tijd dat de regering er kent dat er een verband bestaat tus sen ongecontroleerde migratie en de islamisering van ons land.'' In Villiers-le-Bel lopen mensen stoïcijns langs de gesloten poort van de Quba Moskee. ,,Die imam heeft in de moskee ook kinderen lesgegeven, koranles'', zegt Chandra Parassoura- mane van de lokale oppositie. ,,Ik vind dat we met de families van die kinderen contact moeten opnemen. We moeten de kinderen vertellen dat de waarheid misschien anders is dan wat de imam ze heeft verteld. Alleen zo kunnen we ze uit de greep van fa natici houden.'' Het aantal zorgverzekerden dat hiervoor pleit, is in korte tijd flink toegenomen. In 2017 was dit nog 29 procent. Vooral men sen die veel gebruikmaken van de zorg en elk jaar hun ver plichte eigen risico van 385 euro betalen, zijn voorstander. Dat de groep zo flink is geste gen, vindt zorgexpert Suzanne Lowik van Pricewise 'best ver rassend'. Een van haar verklarin gen is dat meer mensen bezig zijn met het eigen risico, nu meerdere politieke partijen al hebben aangegeven ervanaf te willen. Daarnaast wordt de groep die weleens eigen risico heeft moeten betalen, steeds groter. Mensen zijn zich daar door meer bewust van het eigen risico, denkt zij. ,,En doordat de zorgpremie al jaren stijgt, ook volgend jaar weer met gemid deld 60 euro, kijken mensen toch naar mogelijkheden om op hun zorguitgaven te besparen", luidt haar andere verklaring. In het onderzoek van Price- wise zegt 40 procent van de on dervraagden zijn volledige eigen risico van 385 euro voor dit jaar al te hebben betaald. 45 procent heeft het eigen risico nog niet hoeven betalen. 26 procent ziet er dan ook niets in het eigen risico te schrappen in ruil voor een hogere zorgpre mie. Niet geheel verrassend is dat dit vooral mensen zijn onder de 65 jaar die weinig gebruikma ken van de zorg. donderdag 26 november 2020 'Impact van TikTok-terrorist kan groot zijn' De ingang van de Quba Moskee in Villier-le-Bel, waar Luqman Haider als imam werkte. FOTO FRANK RENOUT - Chandra Parassouramane, lokaal politicus Luqman Haider betuigde bij zijn eerste voorgeleiding spijt over de oproepen op TikTok. 41 procent van de Nederlan ders wil liefst vandaag nog dat het eigen risico wordt ge schrapt, zelfs als daar een premieverhoging tegenover staat. Dat blijkt uit onderzoek van Pricewise onder tweedui zend mensen. Edwin van der Aa Natasja de Groot Den Haag DEN HAAG Universiteiten moeten meer begrip tonen voor 'de moeilijke situatie waarin eerstejaarsstuden ten zich bevinden' en als nog het bindend studiead vies (BSA) schrappen, vin den acht lokale studenten bonden. Ze hebben de be sturen van hun universitei ten een brandbrief ge stuurd met de dringende oproep hierin de lijn van de hogescholen te volgen. Die hanteren dit collegejaar geen BSA vanwege de coronapandemie. Universi teiten vinden het nog niet nodig het BSA in dit colle gejaar opnieuw te schrap pen. Vorig collegejaar deden ze dat wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11