Tilburgers spuwen gal over 'crematorium' van Guus Meeuwis Wi hih^Ilil I i 10 NIEUWS Brievenbussen ondanks vuurwerkverbod dicht FRANKRIJK HAATZAAIEN M W" De strijd tegen moslimextremisme is een zware dobber voor president Macron. Zo kon een imam die vijf jaar illegaal in Frankrijk woonde, haatvideo's op internet publiceren. Vandaag staat hij voor de rechter. Haider hoopte met de video's alleen maar meer volgers te krijgen DEN HAAG PostNL sluit brievenbussen ook dit jaar in de aanloop naar oud en nieuw af om schade aan post door vuurwerk te voorkomen. Het verbod op het afsteken van vuurwerk, dat de overheid dit jaar heeft ingesteld, brengt daarin geen verandering. ,,Ook dit jaar nemen we geen enkel risico", meldt een woordvoerster van PostNL. ,,Je hebt ook altijd nog te maken met illegaal vuurwerk. De mensen die siervuurwerk af steken, zijn in de regel niet de genen die vuurwerk in de brievenbus gooien." Het postbedrijf sluit ieder jaar rond de jaarwisselingen zijn 11.415 brievenbussen af met strips om te voorkomen dat vandalen vuurwerk in de oranje bussen gooien. Wel kunnen klanten voor het ver sturen van brieven terecht bij PostNL-punten in winkels. Het kabinet besloot dit jaar het afsteken van vuurwerk te verbieden om hulpdiensten en zorgverleners te midden van de corona-uitbraak te ont lasten. e poort van de moskee is dicht. 'Gesloten wegens corona', staat er op een A4'tje in een plastic hoesje dat aan het grote zwarte hek hangt. 'Geen vrijdagge bed', staat eronder. De moskee zelf, in een vrijstaand groot herenhuis, is nauwelijks te zien. Het gebouw gaat schuil achter een hoge muur, met daarop een sierhekwerk met halve maantjes en minaretten. Om de hoek heeft de moskee een tweede ingang. Een overvolle vuil nisbak staat ervoor op de stoep. Op een brievenbus staat, handge schreven op een papiertje, 'Luqman Haider'. Reclamefolders liggen erbo venop opgestapeld. Imam Luqman Haider is al weken niet meer te vin den in de Quba Moskee van Villiers- le-Bel. Hij zit in voorarrest. De Paki staanse imam wordt ervan beschul digd 'publiekelijk terrorisme te steu nen'. Hij kan daarvoor vijf jaar cel krijgen. Vandaag staat hij terecht. Haider nam drie videoboodschap pen op die hij publiceerde op het so ciale medium TikTok. In het eerste filmpje, op 9 september, praat hij over weekblad Charlie Hebdo, dat toen opnieuw cartoons over Moham med was gaan publiceren ,,Moslims zijn bereid hun leven te offeren voor de profeet'', zegt Haider in de vi deo. De dag erna volgde een tweede filmpje. Daarin deed Haider volgens de Franse justitie de oproep om 'niet- moslims en ongelovigen te doden en naar de hel te sturen'. Twee weken later, op 25 september, stak een Pakistaan in Parijs twee mensen neer, voor het kantoor waarin vroeger de redactie van Char lie Hebdo zat. De Pakistaanse imam uit Villiers-le-Bel plaatste nog die zelfde dag een nieuwe boodschap op TikTok. Daarin betuigt hij zijn steun aan de aanslagpleger. ,,Deze dappere man is nu beroemd in Pakistan en op alle sociale media. Hij is bekend in heel Europa. Dankzij de profeet.'' Geen reactie De videoboodschappen en de daarop volgende arrestatie van de imam schokten Villiers-le-Bel, 15 kilometer ten noorden van Parijs en een van de armste steden van Frankrijk. Vrijwel niemand wil zich erover uitspre ken. Het bestuur van de Quba Mos kee is onbereikbaar voor commen taar. Op het gemeentehuis wil nie mand officieel reageren op de arres tatie. De andere moskeeën in de stad en de lokale islamitische vereniging reageren niet op vragen over de zaak. ,,Het spijt me'', zei imam Haider, toen hij op 5 oktober voor het eerst Guus Meeuwis liet onlangs een 103 jaar oud landhuis in Tilburg met de grond gelijk maken. De zanger zette er vervolgens een nieuwe, strakke villa neer. Dat was al enigszins tegen de zin van de Tilburgse omgevingscommissie, maar nu de villa uit de steigers is en het resultaat ook echt te zien is, vinden veel Tilburgers het - zacht gezegd - zeker geen vooruitgang. ,,Wat waanzinnig zonde toch. De mooiste laan van Tilburg. Maar hetzelfde gebeurt in Oisterwijk, Waalre en Eindhoven'', zegt de een. ,,Waarom is er geen wet die verbiedt dat panden gebouwd voor 1940 mogen worden afgebro ken? Dit is waanzin. Cultureel erf goed wordt langzaam maar zeker vernietigd'', zegt de ander. De Tilburgse Claudia Emmen publiceerde dinsdag een tweet met foto's van de villa, waarin nauwelijks een raam te zien is. Honderden Tilburgers spuwen nu hun gal over het 'crematorium' aan de Bredaseweg, een straat waar juist nog enkele karakteristieke landhuizen staan. De zanger heeft er daarvan dus een gesloopt, een huis dat hij sa men met 5000 vierkante meter grond kocht voor 1,1 miljoen euro. De Tilburgse omgevingscom missie was ook kritisch over de sloop van het oude landhuis. Ze kon de sloop echter niet tegen houden. De villa was geen monu ment en ook niet 'planologisch beschermd'. De vrijstaande hui zen aan onder meer de Bredase- weg moeten daarom in de toe komst beter beschermd wor den, adviseerde de com missie nadat zij de plan nen van Meeuwis had ontvangen. Dat geldt ze ker voor villa's die nog van de goede kwaliteit zijn zoals deze villa ooit ook was. Veel tweets over de villa verwijzen - uiter- aard - naar songteksten van de Til burgse zanger zelf. 'Ik mis hier de warmte van een dorpscafé', merkt iemand op. 'Het is een nachtmer rie, die je normaal alleen in hor rorfilms ziet'Gruwelijk met een zachte -g', 'En dan denk ik aan Brabant, want daar staat nu dit.' Het management van Guus Meeuwis heeft niet gereageerd op vragen over de commotie. De sloop van de villa, omringd door veel groen, was volgens architect Jacq. de Brouwer van Bedaux de Brouwer Architecten noodzake lijk, zo zei hij eerder tegen het Brabants Dagblad. Er was goed gekeken of de villa verbouwd kon worden, maar dat kon niet naar de wensen van de zanger. Het huis was niet genoeg op de zon ge richt, stelde de architect. De gevel aan de kant van de tuin was bijvoorbeeld geslo ten en het terras was op het noorden gericht. Ook wa ren de plafonds te laag; Meeuwis kon ze zelfs aan raken. Ophogen was niet mogelijk. donderdag 26 november 2020 GO Veel Tilburgers zijn razend op hun stadgenoot Guus Meeuwis, die een karakteristieke oude villa heeft laten slopen om een in hun ogen zeer lelijk pand neer te zetten. Bart Gotink Tilburg ft. t rf, 1, 5» J' J Frank Renout Villiers-le-Bel -Xavier Nogueras, advocaat De villa uit het begin van de 20ste eeuw en de daarvoor in de plaats ge komen nieuwbouw. fotos GOOGLE STREETVIEW, JORIS BUIJS Guus Meeuwis vond onder meer de plafonds in de oude villa te laag. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10