'Nepnaaktfilmpjes zijn net zo fout als wraakporno' Familie in ziekenhuis toen arts man 'verloste' M 8 NIEUWS VERENIGDE STATEN VERKIEZINGEN Wat is er toch gebeurd met Rudy Giuliani? Ooit was hij Amerika's meest geliefde burgemeester, nu is hij als advocaat van president Trump verworden tot het lachertje van Washington. Volgens CDA en GroenLinks is er nu nog geen juridische mogelijk heid om verspreiders van derge lijke nepfilmpjes, die vaak echte schade berokkenen aan de slacht offers, aan te pakken. Het gaat om zogeheten DeepNu- des, een variant op DeepFakes. In die video's laat speciale software mensen dingen zeggen of doen die in werkelijkheid nooit zijn ge beurd. DeepNudes doen iets soort gelijks, maar de software 'kleedt' degene die op een foto staat uit. Zo kan een beroemdheid ook plots in een pornofilm opduiken - een be kend hoofd op een ander, naakt li chaam - zonder ooit zelf op de set te zijn geweest. DeepNudes zijn vrijwel alleen gericht op vrouwen, vertelt Groen Links-Kamerlid Kathalijne Buiten weg, en ze zijn 'levensechter dan het ouderwetse knip-en-plak- werk'. ,,In die apps kun je foto's al leen maar in naakte vrouwen ver anderen, zelfs als je een foto van een man uploadt. Het gaat om het ontkleden, intimideren en verne deren van vrouwen.'' Aan het ver spreiden van de plaatjes en film pjes is nu nauwelijks iets te doen. En als ze eenmaal online staan, zijn ze daar moeilijk weg te krijgen. CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburg vergelijkt het met wraakporno, als bijvoorbeeld een boze ex een seksfilmpje online zet. Sinds begin dit jaar is dat strafbaar. ,,DeepNudes zijn een nieuwe loot aan die stam en hebben dezelfde ernst als wraakporno. Je gooit ie mands goede naam te grabbel. Dat zijn geen onschuldige grapjes.'' Van Toorenburg maakt zich zor gen over pubers die het slachtoffer kunnen worden. ,,Zij zijn kwets baar en kunnen door de impact van zo'n nepfilmpje omver geduwd worden. Straffeloos. Terwijl ze er niet eens echt in zitten.'' Volgens haar moet er in het strafrecht 'spe cifieke aandacht' komen voor deze nepnaaktfilmpjes. ,,De digitale Je gooit iemands goede naam te grabbel. Dat zijn geen onschuldige grapjes ontwikkelingen gaan snel, het wet boek van strafrecht hobbelt daar achteraan.'' Buitenweg: ,,Dit kan niet wachten.'' De twee Kamerle den willen dat minister Ferd Grap- perhaus (Justitie) werk maakt van strafbaarstelling. Buitenweg en Van Toorenburg willen ook dat er wordt nagedacht over het reguleren van alle gemani puleerde filmpjes, de DeepFakes. Die kunnen een ontwrichtend ef fect hebben op de democratische rechtstaat, omdat informatie niet meer wordt vertrouwd, maar ook onterecht kan worden afgedaan als nep. Buitenweg: ,,Het moet helder zijn dat zo'n filmpje niet echt is.'' Of de familie getuige was van de dodelijke injectie die narcosearts Andreas B. (44) het slachtoffer zou hebben gegeven, kan het OM niet zeggen. De arts handelde volgens de woordvoer ster niet op verzoek van de familie. ,,In dat geval zou de verdenking te gen de arts geen doodslag zijn ge weest.'' Bij doodslag is in Duits land, anders dan in Nederland, ook sprake van opzet. Het verschil met moord is dat 'laaghartige motieven' zoals hebzucht of lust ontbreken. De aanwezigheid van de familie werpt nieuw licht op de verklaring die de arts na zijn arrestatie aflegde. B. meldde 'het lijden van de patiënt en diens familie niet langer te heb ben kunnen aanzien.' Ook in Duitsland is het gebruikelijk dat familie wordt gevraagd naar het ziekenhuis te ko men als de situatie van een patiënt verslechtert. De Rotterdammer, die een vrouw en twee kin deren achterlaat, was een dag of tien eerder opgeno men op de intensive care in het universitair ziekenhuis in Essen. Daarvoor verbleef hij in een zie kenhuis in Venlo. Volgens het OM is een 50-jarige Duitse lotgenoot op dezelfde ma nier overleden. ,,Ook in dat geval kon de verdachte het lijden van de patiënt en diens familie naar eigen zeggen niet langer aanzien.'' et werd weer een slechte dag voor Rudy Giuliani. Zijn baas, Donald Trump, heeft nu voor het eerst - zij het nog indirect - moeten erken nen dat Joe Biden de 'klaarblijke lijke winnaar' is van de verkiezin gen. Dat gebeurde net nadat Giulia ni's team van advocaten weer eens had gefaald in het tegenhouden of omkeren van een verkie zingsuitslag. De cruciale staat Michigan heeft de uitslag nu gewoon bevestigd, ondanks het juridi sche blufpoker van Rudy Giuliani. Er was een tijd dat hij de populairste politieke figuur van de VS was. Het was 2006, en de glorie van zijn optreden na de terreuraanslagen op 11 september 2001 hing nog om hem heen. Giuliani was op die rampdag de burgemeester van New York en loodste de stad kalm en standvastig door een gigacrisis. Tijdschrift Time riep hem uit tot Persoon van het Jaar, koningin Elizabeth II van Engeland gaf hem een ridderorde. Nu, veertien jaar later, schrijven Amerikaanse media sarcasti sche analyses over de haarverfachtige substantie die over zijn wangen droop tijdens een zweterige, surrealistische persconferentie waar hij sugge reerde dat de dode Venezolaanse leider Hugo Chdvez het verlies van Trump mede orkestreerde. Om Giuliani wordt tegenwoordig vooral gelachen. Of gemopperd: op die persconferentie verkocht hij namens president Trump zoveel nonsens, dat het net ontslagen hoofd cyberveiligheid van de Trump-regering Chris Krebs het omschreef als 'de gevaarlijkste 1 uur en 45 minuten televisie in de Amerikaanse geschiedenis, en waarschijnlijk de krankzinnigste'. Borat Het paste in een reeks curieuze optredens van Giuliani. Anderhalve week eerder stortte hij na mens de president ongefundeerde fraudebeschul digingen uit over de pers op de parkeerplaats van een hoveniersbedrijf, naast een pornozaak en een crematorium. Vorige maand verscheen hij in een woensdag 25 november 2020 GO Gemanipuleerde naaktfoto's en filmpjes verspreiden zonder toestemming van degene die in beeld is moet 'zo snel mogelijk' strafbaar worden. Met dat voor stel komen CDA en GroenLinks vandaag bij het debat over de justitiebegroting. Hanneke Keultjes Den Haag - Madeleine van Toorenburg, CDA-Kamerlid De zaak van de vermeende doodslag op een Nederlandse coronapatiënt die op sterven lag in een Duits ziekenhuis neemt bizarre vormen aan. De familie van de Rotterdammer (47) was in de Uniklinik Essen (inzet) op het moment dat de verdachte narcosearts hem 'uit zijn lijden verloste', beves tigt het Openbaar Minis terie in Essen. Caspar Naber Adrianne de Koning Essen/Rotterdam n Rudy Giuliani: van knuffelheid tot nationale nar Karlijn Van Houwelingen Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8