Zoooo spannend 7 BESMETTEN MET OPZET In Leiden wordt onderzoek voorbereid om gezonde mensen te besmetten met het coronavirus. Als de financiering rondkomt en een ethische commissie akkoord gaat, start de proef. IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 62 Spanning hier in huis. Nu het buiten eerder donkert, en met corona nog steeds op de achtergrond, lijken ook de gewone dingen van het leven net wat meer energie te vergen. U kent dat wel, soms is er te weinig werk, vaak te veel, soms is er veel familie, soms te weinig. Soms slaap je te veel, maar vaak te weinig. En dat alles bij elkaar zou je misschien gewoon stress moe ten noemen, maar dat klinkt toch te beladen. Want er heerst hier in huis vooral knetterende spanning. Niet alleen komt Sinterklaas er aan, ook is onze jongste bijna jarig. En dat is een ONTZETTeNd be langrijke kinderverjaardag. Ze wordt 6! Uitdelen op school, ca deaulijstjes, een feestje moet be dacht, kleuters uitgenodigd. Wie wel, wie niet? Waar gaan we heen? We gaan helemaal nergens heen, want we kunnen nergens terecht. Corona, weet je nog! Wat doen we dan? Etcetera, etcetera. Vooral als je 6 wordt, is dat zooo groot, dan stuiter je soms al om half zes uit bed. Gelukkig val je dan meestal ook wel weer in de armen van je papa of mama in slaap. Die dan natuurlijk wel vol ledig wakker zijn, want er is altijd wel wat om je druk over te maken: te weinig kerst, te veel corona, te veel werk, te weinig familie, etc. U kent dat wel. 'm'? Ik ook niet hoor, tot ik net naar beneden liep, omdat het leek of een complete apenkooi in de woonkamer was losgebroken. Wat was er aan de hand? 'We spe len 'tik, corona, je bent 'm, pap'. Dat bleek een lekkere mix tussen voetje van de grond, tikkertje en de vloer is lava, met uiteraard veel geschreeuw en gejoel. En toen was ik 'm natuurlijk ineens. En zij maar springen en rennen van de ene kant van de kamer naar de andere, met die lenige beentjes en slingerarmpjes, op en over de stoelen en banken, onder en bo ven de tafels, rondjes rennend voor hun vader uit. Tot de rollen na een tijdje natuurlijk omge draaid waren, want ik laat me niet kisten. Maar het leukste vind ik toch wel om 'm zelf te zijn, de tik ker, merkte ik. 'Tik, je bent 'm. Corona!' Heerlijk hoor, om dat eens te kunnen uitschreeuwen. Lekkere spanning hier in huis, mensen. Leiden Het Leidse LUMC wil een experi menteel coronaonderzoek begin nen met een handvol personen dat het coronavirus in minihoeveelhe- den toegediend krijgt. Dan wordt precies bekeken bij hoeveel virus deeltjes mensen besmet raken en wat hun afweersysteem vervolgens doet. De proefpersonen - gekeurde gezonde vrijwilligers - worden (tegen onkostenvergoeding) in iso latie gemonitord en begeleid door artsen en psychologen. Zo moet er veel beter inzicht komen in de vroege reactie van het lichaam op het coronavirus en kunnen uitein delijk ook betere medicijnen en vaccins ontwikkeld worden. Het plan voor het - niet onom streden - LUMC-onderzoek wordt afgerond en dan beoordeeld door subsidieverstrekker ZonMW en een ethische commissie, zo meldt het ministerie van Volksgezond heid op vragen van deze krant. Een speciale ethische commissie - regionaal of landelijk - beoor deelt 'nadat alle voorbereidingen zijn gedaan' of het plan medisch- ethisch door de beugel kan. ,,Bij een negatief oordeel start de studie niet'', meldt een woordvoerder van het ministerie. Internist-infectioloog Meta Roestenberg van het LUMC bereidt het onderzoek nu voor, zo dat snel gestart kan worden als de seinen inderdaad op groen gaan. ,,Het is een ethisch vraagstuk, daar gaan wij niet alleen over. Er moet draagvlak zijn, bij de bevolking, het ministerie. Maar zo'n onder zoek kan belangrijk zijn bij het be antwoorden van vragen die we nog altijd hebben over corona. Hoe lang blijf je beschermd na een infectie? Hoe vergelijken we vaccins? Hoeveel antilichamen produceer je? Hoe veel viruslading zorgt in welke gevallen voor een infectie? Zulke vragen kun je met dit onderzoek beantwoorden.'' Roestenberg zou beginnen met een handvol proefpersonen. ,,Hen dien je virus toe, heel weinig, en dan kijk je wat het doet, dat volg je nauwgezet. Natuurlijk zijn er risi co's, die zijn niet nul. Er wordt melding gemaakt van mensen die langdurig klachten hebben na een infectie, soms belanden ook jonge mensen in het ziekenhuis. Maar als wetenschappers zeggen we ook: dit kan een belangrijk puzzelstuk opleveren in een pandemie die ons leven ook de komende tijd zal domineren.'' Auto-ongeval In het Verenigd Koninkrijk zijn plannen voor een proef met ne gentig deelnemers (tussen de 18 en 30 jaar oud) die vrijwillig besmet worden met het coronavirus. ,,De kans dat iemand tussen de 20 en 30 overlijdt aan corona is ongeveer even groot als het jaarlijkse risico om te overlijden door een auto ongeval'', zei de Britse professor Julian Savulescu, van de Universi teit van Oxford eind oktober. Roestenberg: ,,We kun nen dit in Neder- Zo ben ik veiliger dan wanneer ik corona oploop in de supermarkt en thuis ziek ben land ook. We hebben de facilitei ten, de kennis, de middelen om dit zo veilig mogelijk te doen. Het be sluit is nog niet genomen, maar we bereiden het voor, zodat we het kunnen doen als het gevraagd wordt.'' Menselijke experimenten met doelbewuste besmettingen zijn niet nieuw, met malaria gebeurt dat bijvoorbeeld al jaren, zegt Roestenberg: ,,Daar zijn inmiddels effectieve medicijnen tegen, dat is hier natuurlijk anders.'' Roesten- berg kan niet vooruitlopen op een eventuele startdatum. Vrijwilliger Daniël (32) uit Hoofddorp is een van de Neder landers die wel wil meedoen aan zo'n onderzoek. Hij heeft zich aan gemeld en wacht op een oproep. ,,Het klinkt nogal cliché, maar ik wil iets doen voor het land, voor de wereld. Ik zie de vernietigende im pact van corona op de economie, ik ken ook mensen die eraan overle den zijn. Ik werk niet in de zorg, maar op deze manier kan ik toch wat doen in de crisis.'' Hij heeft zich aangemeld bij een mondiaal platform (1daysooner) voor vrijwilligers voor onderzoek met proefpersonen,,Mijn vriendin en ouders vinden het wel eng denk ik, ikzelf niet. Er zijn risico's. Maar ik denk ook: op deze manier ben ik veiliger dan wanneer ik corona oploop in de supermarkt en thuis ziek ben. Hier zit ik onder medi sche begeleiding, word ik heel goed in de gaten gehouden'', zegt Daniël. ,,Als student Biomedische wetenschappen deed ik ook wel- eens mee aan tests met medicij nen. Dus ik denk dat die angst er bij mij niet is. Als ik zo kan helpen de wereld sneller van corona te verlossen, vind ik dat de moeite waard.'' Proefpersonen krijgen waarschijnlijk enkele duizenden euro's - een onkostenvergoeding voor de weken in isolatie in de onderzoeks ruimte. woensdag 25 november 2020 GO 'Ik wil helpen de wereld van corona te verlossen' Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dage lijks over het gezinsleven tijdens corona. Maar kent u dan misschien ook het spelletje 'tik, corona, je bent PRIVÉFOTO Niels Klaassen -Daniël, vrijwilliger onderzoek Het LUMC bereidt een experi menteel onderzoek voor. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7