Eerdmans gaat voor lij sttrekkerschap Forum II 5: Vertrek. foto's mieke meesen, pim ras, fvd, robin utrecht, bart maat, anp, instagram baudet 5 Door Hiddema's vertrek heeft de nummer 3 van de kieslij st van 2017 van Forum voor Democratie recht op de plek van de strafrechtadvo caat. Deze Susan Teunissen maakt hiervan geen gebruik, waardoor het recht bij Henk Otten komt te liggen. Uitgerekend de man die Fo rum in 2019 met veel modder gooien verliet, na een ruzie over de koers die Baudet koos. Otten hekelde de 'boreale speech' die Baudet in 2019 hield, omdat die zou appelleren aan ex treemrechts. Juist nu weer is Bau det verweten dat hij niet optrad te gen fascistische uitlatingen onder jonge FvD'ers. Of Otten de plek gaat innemen, liet hij gisteren nog in het midden. ,,Wij gaan daar zit ten waar onze politieke slagkracht maximaal ingezet kan worden. Dat kan dus gedurende een langere pe riode in de Eerste Kamer, of toch in de Tweede Kamer. Een hele puz zel, dus we gaan het even rustig bekijken.'' Het zal het chagrijn bij Fo- rum alleen maar vergroten. Eerste Kamerlid Paul Cliteur (en Baudets mentor) verzuchtte gistermiddag al: ,,Het ziet er heel erg donker uit." Een paar uur later liet ook hij weten ermee te stoppen. Senatoren als werden gedurende de dag bij herhaling over vallen door de nieuws berichten rond Baudet en Hiddema. Vanuit lokale afdelin gen volgden daarop voor het eerst openlijke klachten. Zo liet de frac tievoorzitter van FvD in Overijssel het 'niet han dig' te vinden dat Baudet lijstduwer zou worden, een optie die de gevallen partijleider openliet. ,,Dan krijg je een dyna miek die je niet moet willen." Senator en raadslid Annabel Nanninga deed daar een schep bovenop: zij eist het totale vertrek van Baudet. Zij vindt dat Baudet de partij bescha digt en 'volstrekt on houdbaar is'. Tenzij het bestuur zijn lijstduwerschap blok keert, zou Baudet in theorie als lijstduwer met zo'n 17.000 stem men alsnog in de Tweede Kamer kunnen komen. De stellingname van Nanninga verscheurt meteen ook de achter blijvers bij Forum. Want voorals nog stak alleen oud-LPF'er Joost Eerdmans zijn vinger op als kandi daat-opvolger, maar die kan juist wel leven met een rol voor Baudet. Al is de vraag of Eerdmans, die met Forum bezig is aan zijn zevende partij, zoveel steun kan trekken als Baudet - die carrière politici juist zei te be vechten. Of ook Nanninga kan didate is, blijft onduide lijk. Ze zei daar gister avond niets over. Maar als katalysator in de kri tiek op Baudet en Freek Jansen, laat ze zich flink gelden en dat geluid wordt her en der onder steund. Uit een peiling van EenVandaag blijkt dat Eerdmans onder Fo rumstemmers het meest populair is (40 procent), gevolgd door Nanninga (18 procent). In de top 5 van de hui dige kieslijst staan ver der de politiek onerva ren arts Nicki Pouw- Verwey en rechtsfilosofe Eva Vlaardingerbroek. Kamer na de verkiezingen van vol gend jaar. In een ongemeen hard opiniestuk liet Annabel Nanninga gisteravond weten er he-le-maal niets voor te voelen dat Baudet lijstduwer blijft. Ze eist dat hij ver trekt. Maar of daar nog druk voor nodig is? Intern heeft Baudet al opgemerkt 'anders lekker boeken te willen gaan schrijven'. Of bij voorbeeld het wetenschappelijk bureau van de partij bestieren, het Renaissance Instituut. Tegen FvD-collega Wybren van Haga zei hij de afgelopen dagen stellig dat hij in 2021 niet terug keert in de Kamer. ,,Dat gaat hoe dan ook niet gebeuren'', aldus Van Haga gisteren, nog voordat Baudet de optie publiekelijk openhield. Alleen Baudet weet of hij een tweede bestorming van het Bin nenhof voorbereidt. Maar aan de eerste opmars van zijn partij lijkt hoe dan ook knarsend een einde te zijn gekomen. Eerdmans ziet kansen voor zich zelf. ,,We hebben een top 10 en daar valt er een van weg, maar in die top 10 zitten ook nog andere goede mensen'', zegt hij. ,,Ik loop daar niet voor weg. Ik weet wat mijn kwaliteiten zijn en heb twee verkiezingen op rij gewonnen in Rotterdam. Ik vind het leuk en hou erg van campagnevoeren. Ik hou van debatteren en ben ver knocht aan deze partij.'' Eerdmans werd met Leefbaar Rotterdam bij de gemeenteraads verkiezingen in de 2018 met elf zetels de grootste partij in de Rot terdamse gemeenteraad. De partij viel echter tot zijn ergernis buiten de boot bij de coalitie-onderhan delingen. Hij betitelde dit later als het 'bedrog van Rotterdam'. Iets meer dan een jaar geleden gaf hij te kennen dat hij niet beschikbaar is als lijsttrekker voor de gemeen teraadsverkiezingen van 2022. Na twee verkiezingen vond hij het tijd voor een 'ander geluid'. Eerdmans' belang is vooral dat er een goede nieuwe leider komt bij Forum. ,,Er staan veel signalen Ik denk dat wij verder kunnen en van Forum een succes kunnen maken voor mij op groen om dat te doen, maar er zijn ook signalen, zoals thuis en andere zaken, om er over na te denken. Maar ik ben wel be schikbaar. Als veel mensen vin den dat een ander het moet doen, zoals Annabel NanningaDie vind ik ook heel erg goed, ik ben echt fan van haar. Het gaat erom wie de beste man of vrouw is om de meeste zetels binnen te ha len.'' Eerdmans is blij dat de onenig heid over de koers van de jonge renafdeling is afgehandeld. ,,Dat was niet goed gegaan. Dan blijkt dat een democratische partij uit eindelijk groter is dan één man. Dat heeft Baudet uiteindelijk als eerste beseft.'' Eerdmans benadrukt dat Bau- det nog steeds belangrijk is voor FvD. ,,Hij is van plan om de partij te blijven steunen en dat is goed, want het is zijn partij. Ik denk dat wij verder kunnen met z'n allen. We willen van Forum een groot succes maken en dat gaat lukken. De machine staat klaar om links aan te vallen. Er is heel veel ener gie en ambitie om dat te gaan doen.'' woensdag 25 november 2020 GO Baudets boeken. 5: In betere tijden met Henk Otten. komeet Uit brokstukken Forum kan Otten zetel grijpen Forum voor Democratie blijft beduusd achter nu Thierry Bau- det een stap terugdoet en Theo Hiddema per direct uit de Tweede Kamer vertrekt. Hun oude rivaal Henk Otten kan nu nota bene Hiddema's zetel op eisen. Tobias den Hartog Den Haag Theo Hiddema, Henk Otten en Annabel Nanninga. fotos anp, ROBIN UTRECHT, TAMMY VAN NERUM Joost Eerdmans stelt zich kan didaat voor het lijsttrekker schap van Forum voor Demo cratie. ,,Ik wil dat die partij een goede lijsttrekker heeft en daar ben ik beschikbaar voor'', aldus de voormalig LPF'er en oud wethouder van Rotterdam. Stéphan Reket Rotterdam Joost Eerdmans. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5