Boaz (10) wil speelplek voor oudere jeugd in Krabbendijke Steehof III mag aan de aardwarmte 6 Ondanks afname van vraag MIJN DORP, MIJN STAD Willem Adriaansens Kruiningen Steeds meer gemeenten worstelen met de toenemende kosten voor jeugdzorg. Dat geldt ook voor Rei merswaal. De totale jaarkosten voor jeugdzorg in Reimerswaal worden voor 2020 nu begroot op 7.863.129 euro. Dat geld wordt uitgegeven aan ongeveer 550 jongeren. In 2019 werd er nog zorg geleverd aan 673 jonge ren. Het aantal jongeren dat zorg krijgt neemt dus flink af, maar de zorgkosten nemen juist fors toe. Dat heeft vooral te maken met de aan- We zien echt mogelijkheden om de kosten terug te dringen vragen voor complexe jeugdhulp, meldt het college van B en W. Zo kosten de vijftien duurste cliënten in Reimerswaal samen al een miljoen euro. Als er dus vijftien dure cliënten bijkomen, wat op een aantal van 550 jongeren best moge lijk is, kunnen de kosten ten op zichte van de totale begroting dus 'zomaar' stijgen met veertien pro cent. Toch heeft wethouder Verburg hoop voor de toekomst: ,,We heb ben samen met Kapelle een actie plan opgesteld om de kosten voor jeugdzorg terug te dringen. Maar ik vergelijk het wel eens met een oce aantanker die op dreef is. Voordat die is omgekeerd ben je wel even verder. Maar we zien echt mogelijk heden om de kosten terug te drin gen. Met de vernieuwde manier van inkoop door de inkooporganisatie Jeugdzorg Zeeland en onze ver nieuwde werkwijze binnen het Centrum Jeugd en Gezin hebben wij de overtuiging dat dit moet lei den tot een forse kostenreductie." Voor Verburg staat voorop dat er zorg moet blijven. ,,Kinderen die jeugdzorg nodig hebben moeten die ook krijgen. Maar de kosten daar voor beginnen wel een beetje de pan uit te rijzen. En de Rijksover heid schuift niet altijd de juiste middelen onze kant op. De tekorten die we nu zien hadden we ook liever niet gehad. Maar het is een landelijk probleem. We zijn niet de enige ge meente die hiermee worstelt." Reimerswaal kan de extra kosten voor jeugdzorg nog opvangen. Het geld dat het bestuur tekortkomt, wordt aangevuld vanuit de alge mene reserve, het spaarpotje van de gemeente. Na wat plussen en min nen met mee- en tegenvallers bin nen de andere zorgtaken komt het tekort voor Reimerswaal uit op 493.000 euro. ,,Dat miljoen dat we bij moeten plussen op jeugdzorg wordt verre kend met alle andere plussen en minnen binnen het sociaal do mein", aldus Verburg. ,,Dat is echt een hele rekenexercitie van onze ex perts. Maar al met al komen we uit op een totaal tekort van, naar boven afgerond, 493.000 euro." ,Jullie weten waarschijnlijk niet wat dat is", stak hij zelfverzekerd van wal toen hij dinsdagavond zijn plannen toelichtte en de handte keningen aanbood aan de gemeen teraad van Reimerswaal. ,,Het is een asfaltbaan waar je met je step, skateboard, skeelers of bmx, een klein fietsje, kunt rijden", legde hij uit. Op meegebrachte posters liet Boaz zien dat door allerlei bochten en verhogingen een ritje over de baan extra uitdagend wordt ge maakt. ,,En dat is beter dan de weg, waar auto's rijden of de stoep, waar je andere mensen hindert." Senioren De ideale plek voor een pumptrack heeft hij al: naast zijn huis aan de Kruisbessestraat. Daar was vroeger We gaan heel hard sparen om dat allemaal te realiseren een trapveldje en staat nu de tijde lijke huisvesting van Ter Weel. ,,En die gaat over een paar maanden weg", hield Boaz de raadsleden voor. Ook had hij al nagedacht over het verbeteren van de natuur op het veldje. Boaz kwam deze zomer op het idee, nadat hij op vakantie zo'n baan had gezien. Hij trok de stoute schoenen aan en belde de ge- meente. De burgemeester kreeg hij niet aan de lijn, maar met het voorstel om een handtekeningen actie op te zetten wist hij wel raad. Behalve op zijn eigen school (de Zevensprong), verzamelde hij ook handtekeningen op de Juliana- school en de Klimroos. Marjolein Sinke was erg enthou siast. ,,Ik vind het hartstikke stoer dat je dit doet", zei ze. ,,Wij van de PvdA vinden dat in elke kern een skatebaan of een crossbaan moet zijn. ,,We gaan heel hard sparen om dat allemaal te realiseren", be loofde ze. Van de andere partijen kreeg Boaz ook complimenten, maar ze lieten niet merken of ze zijn plan voor een pumptrack een goed idee vinden. Burgemeester José van Egmond stelde voor om eens op de locatie te gaan kijken. De kans bestaat dat ze Boaz binnen kort nog eens tegenkomt. Hij is één van de 22 sollicitanten voor de functie van kinderburgemeester. Deze week hoort Boaz of hij is doorgedrongen tot de laatste ronde. ,,Wij bieden alle aspirant-kopers een gratis adviesgesprek aan bij het duurzaam bouwloket'', laat wet houder Maarten Both weten. ,,Dus voordat ze gaan kopen. Daarnaast willen we ze allemaal stimuleren voor een bodemenergie-systeem te kiezen. Dat systeem gaat nog een stapje verder dan een warmte pomp.'' ,,Het systeem werkt met aard warmte", legt een beleidsmede werker uit. ,,Via een grote bodem lus haal je energie uit de grond. En dat gaat ook nog eens zonder la waai. Het is een veel efficiënter sys teem dat, in tegenstelling tot een luchtwarmte-systeem, geen bui ten-unit nodig heeft die lawaai maakt.'' Goed voor het milieu Het enige nadeel zit hem in de kos ten. Een bodemenergie-systeem is ongeveer 10.000 euro duurder dan een luchtwarmte-systeem. ,,Maar het gaat zeker 50 jaar mee", aldus wethouder Both. ,,Dus dat verdien je op termijn zeker terug en het is goed voor het milieu." Om het systeem voor alle kopers mogelijk te maken heeft Reimers- waal een bodemenergieplan opge steld. ,,Daarin wordt een verdeling gemaakt van de beschikbare bo demenergie in de wijk", legt wet houder Both uit. ,,Je kunt niet onbeperkt energie uit de grond halen want er moet ook nog wat overblijven voor j e bu ren. Het is een soort ruimtelijke or dening, maar dan onder de grond.'' Overigens zijn kopers van een ka vel in Steehof III niet verplicht om een dergelijk systeem aan te schaf fen. Both: ,,Daarvoor hebben we on der meer ook dit plan opgesteld. Zo kunnen volgende kopers, als het huis weer verkocht wordt, alsnog over op een bodemenergie-sys teem.'' van Rhoer; 't Kun- stuus, 13.00-18.00 uur: Expositie Jopie Minnaard Atelier Zeeklei aan het NS-station, 13.00-16.00uur: Boet seren en schilderen met Marieke Lobbe- zoo woensdag 25 november 2020 Jeugdzorg: een miljoen meer nodig BE Boaz overhandigt de 400 handtekeningen aan burgemeester José van Egmond. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Het aantal kinderen in Reimers- waal dat zorg nodig heeft, daalt flink. Maar toch is Reimerswaal dit jaar ruim een miljoen euro meer kwijt. Hoe kan dat? -Dirk Verburg, wethouder Speeltuintjes genoeg in Krab bendijke, maar wat is er eigen lijk voor de oudere jeugd te doen? Bijna niets, vindt de 10- jarige Boaz van Houte. Ge steund door 400 andere kinde ren uit het dorp wil hij daar ver andering in brengen door te knokken voor de komst van een 'pumptrack' op het veldje naast zijn huis. Joeri Wisse Krabbendijke -Marjolein Sinke, PvdA Steehof III in Yerseke moet de meest energiezuinige wijk van Reimerswaal worden. Het liefst met een bodemenergie-systeem voor alle 29 woningen. Aan het gemeentebestuur zal het niet liggen. Willem Adriaansens Yerseke GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; Jeugdcentrum Goes-Noord, 14.00 15.00 uur: Creatieve activiteiten 4-7 jaar; 15.00-16.00 uur: Cre atieve activiteiten 8 12 jaar; Gymzaal De Spinne, 14.00-15.00 uur: Sport&Spel 8-12 jaar; 15.00-15.30 uur: Sport&Spel 4-7 jaar; 15.30-16.30 uur: Zaal voetbal 8-12 jaar HEINKENSZAND Binnenuit, Schou- wersweg 7, 09.30 17.30 uur: Schilderij enexpositie Gerhard 'S-HEER HENDRIKS KINDEREN Heer Hendrikhuis, 14.00-16.30 uur: Se- niorensoos met o.a. jokeren en biljart KAPELLE Hal Gemeentehuis, 09.00-16.30 uur: Ex positie 'Kroniek van Zuid-Beveland'; Fruit teeltmuseum, 13.00 17.00 uur: Quilt expo sitie; Gymzaal Molen- vate, 15.15-16.15 uur: Peutergym 2,5-4 jaar; 16.15-17.15 uur: Kleu- tergym voor kinderen uit groep 1 en 2 KRABBENDIJKE SINT ANNALAND Bibliotheek, 15.00 16.30 uur: Workshop stop-motion filmpje maken vanaf 7 jaar STAVENISSE Van de Leck de Clerqplein, 09.00 12.00 uur: Week markt Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59