4 i Ik ben niet klaar met de politiek, ik ben niet klaar met Forum en ik ben niet klaar met Nederland woensdag 25 november 2020 r, 1. De start van zijn politieke carrière: het Oekraïnereferendum. 2. Hoogtepunt: winst bij de Provinciale Statenverkiezingen. 3. Altijd goed voor een mediahype. 4. Rutte ontvangt Zo snel als Thierry Baudets ster rees, zo rap lijkt deze ook te doven. De man die de politiek leek te gaan veroveren, heeft nu al zijn functies binnen Forum voor Democratie neer gelegd. Intern zou Baudet al hebben gezegd 'lekker boeken te willen gaan schrijven'. Tobias den Hartog Amsterdam Hoewel hij even daarvoor afstand heeft gedaan van zijn politieke kindje, lacht Baudet van oor tot oor op de stoep van het partijkan toor. Toch deed hij daar binnen, gisterochtend, met een knal defi nitief afstand van zijn machtsposi tie in zijn eigen politieke vehikel. Zei Baudet een dag eerder al vaarwel tegen het lijsttrekker schap, een etmaal later legt hij ook de voorzittershamer in het partij bestuur neer. Hooguit wordt hij lijstduwer. Maar of Baudet na maart 2021, na de volgende verkie zingen, terugkeert in de Tweede Kamer? ,,Dat gaan we wel zien. Ik ga daar niet op vooruitlopen." Al verzwijgt Baudet daarbij wat hij partijgenoten al wel heeft toe vertrouwd: hij zal niet meer terug keren naar Den Haag. Theo Hiddema De implosie van Forum is hoe dan ook compleet. Zeker als een uur na Baudets aankondiging maatje-en- collega-Tweede Kamerlid Theo Hiddema de politiek zelfs met on middellijke ingang vaarwel zegt. Vanwege: „Recent opspelende persoonlijke omstandigheden, verband houdende met zaken als goede smaak, eigendunk en ar beidsvreugde.'' Zo komt er, met een knal in twee delen, een voorlopig einde aan de almaar razende komeet die Baudet en kompaan Hiddema vormden in het politieke land schap. Met als absolute hoogte punt de verpletterende verkie zingswinst bij de Provinciale Sta tenverkiezingen, amper twee jaar geleden. Maar zoals het kometen vergaat: meestal branden ze op als ze de aarde naderen. Het was met name Baudet die met zijn partij het grootste aantal leden van alle politieke partijen in ons land wist te vergaren. Die de tamelijk ongenaakbare premier Mark Rutte tot een één-op-éénde bat wist te verleiden, in aanloop naar de Europese verkiezingen. Zo zenuwachtig was de VVD-leider kennelijk geworden, om weer een nederlaag te lijden. Baudet, die nog maar 616 dagen geleden liefst 1.057.030 kiezers aan zich wist te binden. Baudet ook, die het Oekraïne- referendum op poten zette, dat won en toen uit het niets een par tij uit de grond stampte. Eentje die een bredere, rechtse groep kiezers aansprak die er eindelijk een 'fat soenlijk' alternatief voor de VVD in vond. Of een optie voor kiezers die, anders dan bij de PVV, ook via lidmaatschap invloed konden uit oefenen op hun partij. Door zich nu te onthechten van de partij die hij zelf schiep, zegt Baudet 'een streep' te trekken on der de affaire rond antisemitische en homofobe uitlatingen in app- groepen van de jongerenafdeling van Forum. Baudet greep niet in, vonden partijprominenten als An nabel Nanninga, waarop Baudet -Thierry Baudet, gisteren de media de schuld gaf en de wijk nam. Baudet zegt wel 'te gaan zien' wat zijn rol wordt in de par tij. Hij wil zijn opvolger, wie dat dan ook wordt, gaan adviseren. En als toegift: ,,Ik ben niet klaar met de politiek, ik ben niet klaar met Forum en ik ben niet klaar met Nederland.'' Nee, zijn vertrek is 'in goed overleg' gegaan met de rest van het partijbestuur, benadrukt hij. Maar binnenskamers bij Forum komen andere lezingen. Al maandag avond, tijdens crisisberaad in een Van der Valk-hotel in Tiel, zouden de achtergebleven partijbonzen chagrijnig de balans hebben opge maakt. Wat flikt Baudet nou? Ons ach terlaten? En de kiezers, vooral. ,,Hij stelde ons voor het voldongen feit: ik ben weg. Maar ook weer niet he lemaal'', aldus een ingewijde. Bau- det zou eerst blijven als partijvoor zitter, maar dan kon hij de opvol- gende lijsttrekker overschaduwen. Het bestuur zag zo'n 'half vertrek' niet zitten. Maar voordat het tot bekvechten kwam, had Baudet dat 'aangevoeld'. ,,Dus gaf hij zijn plek op'', aldus een betrokkene. Nanninga De achtergebleven FvD'ers kijken met argusogen naar wat Baudet wil. In theorie kan het bestuur hem weren als lijstduwer en zo de route afsnijden naar de Tweede 1. Happy met vriendin Davide (Prinsjesdag 2019). 2. 'Vakantiefoto' uit 2019. 3. Met vertrouweling Hiddema. 4. Bij de presentatie van de kandidatenlijst lijkt alles koek en ei. Hij kwam én ging als een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4