Productie blijft op peil dankzij corona-sneltests De treinreis 9 lil wi Bij Peter kreeg de Hongaarse voorgeschiedenis een tastbaar ver volg. Hij vertelt dat zijn dochter Jolijn (1983) na haar studie Neder lands drie maanden naar Honga rije is gegaan: ,,Ze huurde een ap partement in Boedapest, volgde twee cursussen Hongaars, bezocht familie en ging naar popconcerten. Kort nadat ze in 2012 in Nederland was teruggekeerd, stond Daniël bij haar op de stoep. Daniël Csolti- Varga, een Hongaar die ze daar had leren kennen. Ze zijn inmiddels vier jaar getrouwd. We hebben nu een kleinkind van 4, Marton. En er is er nog eentje onderweg." hulp na het overlijden van zijn vrouw. Zo kwam ze weer in Ha- mont terecht. Om goedkope boter in Nederland te halen passeerde ze regelmatig de grenspost Budel. Daar werkte Emiel de Boevere, de 28-jarige zoon van een landarbei der uit Hoofdplaat. Emiel had zijn ogen niet in zijn zak. Toen hij Lili zag passeren zei hij tegen een col lega: 'Met die vrouw ga ik trou wen'. De liefde was wederzijds. Lili en Emiel kwamen in Vlissingen te recht. Daar werden Eliane en Peter geboren. Tijdens hun jeugd hoor den ze flarden van de Hongaarse voorgeschiedenis. Voor hun boek hebben ze contact gezocht met Hongaarse familie. Peter: ,,Het meeste hadden we van horen zeg gen. Ik heb een paar nichten ge sproken, dochters van tweelingzus Anci. Die konden verhalen aan vullen. Ik heb verder contact ge- had met iemand in Limburg. Zijn moeder was ook een Hongaars treinkind. Zij vond in de trein een bijbeltje met de naam van onze moeder erin. Dat hebben we ge kregen." Strakke opvoeding Eliane en Peter hebben zeker het gevoel dat het Hongaarse verleden invloed heeft gehad op hun opvoe ding. Bij de één duidelijk anders dan bij de ander. Eliane: ,,Mijn moeder heeft me heel strak ge houden. Ze maakte me overal bang voor. Dat koppel ik aan haar Hongaarse verleden. Ze heeft nooit haar best gedaan om me te begrijpen. Ik werd bang, verlegen, mensenschuw. Toen ik 19 was, moest ik nog om 11 uur thuis zijn. Als ik te laat was, was ze hartstikke kwaad. Ik was altijd een teleurstel ling. Nu, zoveel later, snap ik de context. Ze had zelf niets meege- kregen aan liefde. Nu kijk ik er met meer mededogen naar." Ook Peter mocht lang niet alles, vertelt hij. Maar hij trok zich daar weinig van aan. ,,Mijn moeder had een onmetelijk vertrouwen in mij." Eliane vult aan: ,,Ze plaatste je op een voetstuk." Hun moeder overleed in 2009. In de loop van de jaren zijn Eli- ane en Peter meerdere keren in Hongarije geweest. In 1968, toen het IJzeren Gordijn nog bestond, gingen ze met hun ouders. Ze be zochten familieleden en kwamen op plaatsen die een rol speelden in het leven van hun moeder. Installateur en leverancier van duurzame energie Saman Groep en de webwinkels YourSurprise en Omoda in Zierikzee hebben geza menlijk een abonnement op de mobiele sneltest-service van het bedrijf Medicorps uit Den Bosch. Daarmee zijn de drie bedrijven voor 1200 medewerkers die niet thuis kunnen werken niet afhanke lijk van de teststraten van de GGD. Bij de sneltests is de uitslag binnen enkele minuten tot een kwartier bekend. ,,In deze pandemie is het een uit daging om de productie aan de gang te houden. In de beginfase kon het testen en de uitslag drie tot vijf werkdagen duren. Dat is voor veel productiebedrijven simpelweg te lang", zegt mede-oprichter Wouter de Vries van YourSurprise. ,,Daarom besloten we om zelf tests te laten doen. Samen met Omoda en de Saman Groep hebben we Me- dicorps in de arm genomen. Het is bepaald niet goedkoop, maar we hebben nu wel zelf de controle over het testproces. Het is een kwestie van bellen en ze komen langs. Alle uitzendkrachten binnen YourSur- prise, en dat zijn er honderd, zijn preventief getest. Ook mensen die Het is niet goedkoop, maar we hebben nu wel zelf de controle over het testproces klachten hebben, kunnen snel op corona worden getest. Het perso neel waardeert deze aanpak, omdat het niet lang in onzekerheid hoeft te verkeren" De Vries onderstreept dat op de productie-afdeling strenge corona- richtlijnen gelden. Bedrijf en perso neel doen er alles aan om versprei ding te voorkomen, zegt hij. ,,Zo worden er mondkapjes gedragen, wordt er afstand gehouden, wordt er in drie ploegen gewerkt en wordt er meer schoongemaakt." Medicorps was onbereikbaar om toe te lichten hoeveel Zeeuwse be drijven inmiddels de diensten van het bedrijf inkopen. Een ander be drijf, Lead Healthcare uit Baarn, runt de corona-snelteststraat op landgoed Rijckholt in Geersdijk. Het bedrijfsleven maakt er veelvul dig gebruik van, zegt woordvoerder Koen Lasschuit. ,,We testen een flink aantal ondernemers met een contactberoep. Ook bedrijven in de maritieme wereld zoals rederijen zijn goede klanten. Daarnaast zien we in Geersdijk ook personeel van voedselverwerkende bedrijven en van winkelketens." Chemiebedrijf Dow in Terneu- zen blijft de GGD trouw. ,,De snel heid in de teststraten van de GGD ligt stukken hoger dan enkele we ken geleden. De capaciteit is inmid dels voldoende en de uitslag is vrij snel binnen", zegt woordvoerder Ciccio Pecoraro. Dow hanteert strenge coronaregels. Ook wie ne gatiefis getest, is niet zeker van on middellijke terugkeer naar het be drijf. ,,We bekijken dat van geval tot geval. Daarnaast werken ploegen nu in een twaalfuurs-dienst om het aantal overdrachten per etmaal te beperken. Vooralsnog lukt het ons op deze manier de normale produc tie te draaien." woensdag 25 november 2020 GO een meisje met een barst Lili na de Tweede Wereldoor log, toen ze haar grote liefde Emiel de Boevere leerde kennen. Istvan Köhalmi, de vermoorde grootvader van Eliane en Peter. Als een bang vogeltje zat Lili in de trein, stevig tegen Anci aangedrukt. Het was een slaaptrein met stapelbedden. In iedere coupé stonden er twee. In elk bed moesten twee of drie kinderen slapen. Naast haar op het bed zat nog een meisje, van haar ei gen leeftijd ongeveer. De hele trein was afgeladen met kin deren. Angstig luisterde ze naar het rumoer om zich heen. Bijna alle kinderen waren opgewonden over de lange reis die ze zouden gaan ma ken. Die duurde wel vier da gen! Ze hadden van hun ou ders te horen gekregen dat ze een poosje naar een land mochten dat op een sprookje leek. Daar konden ze alles eten wat ze maar wilden. En als ze dik en gezond waren geworden mochten ze weer naar huis. Tegen die tijd zou het in Hongarije ook vast een stuk beter gaan, dachten ze. Ook de verpleegsters en onderwijzeressen die mee reisden probeerden de kinde ren op hun gemak te stellen. In België woonden heel lieve papa's en mama's, en ook broertjes en zusjes met wie ze konden spelen. Ook beloof den ze peperkoek en rozijnen brood. Zoiets lekkers hadden ze nog nooit geproefd! Lili zat met grote droevige ogen voor zich uit te staren. Fragment uit Meisje met barst, pagina 114. Peter de Boevere en Eliane Jan- sen-de Boevere: Meisje met barst De ontheemde jeugd van Lili Köhalmi- Zeeuws Bloed Uit geverij, hardcover, 208 pagina's, 24,50 euro. Ilona, de moeder van Lili, de grootmoeder van Eliane en Peter de Boevere. Eén van de weinige foto's die van Lili Köhalmi als meisje werd gemaakt. foto-s familie de boevere Bedrijven zoeken meer en meer hun toevlucht tot commerciële corona-sneltests. Door preven tief én bij klachten personeel te testen, willen ze hun medewer kers gezond houden en voorko men dat de productie in het ge drang komt. Frank Balkenende Zierikzee - Wouter de Vries, YourSurprise .r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41