m Schamele resten van Thuynenburg 8 ZEELAND meisje P BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Belgen Lief zijn voor de Belgen (krant 14 november)! Altijd gedacht dat bestuurders er voor de in woners zijn. Niet dus! De heer De Kraker tikt de Hulstenaren op de vingers om 'lief te zijn voor de Belgen'. Terwijl Zeeuwen zo hun best doen om alle regels netjes te volgen, krijgen de Belgen een vrijbrief. U mag zich schamen, meneer De Kraker. We zijn voorjaar, zomer, najaar en weekenden overspoeld ge weest. Genoeg is genoeg. Ik ben het namelijk spuugzat. Blijf lekker thuis, dat doen wij ook. Wees wat liever voor uw inwoners meneer De Kraker. Dat zal u sieren. Jolanda Zuijdweg, Kortgene Belgen (2) Ik begrijp dat sommige men sen het druk vinden als Belgi sche mensen in Hulst en Sluis komen winkelen, maar mogen we niet blij zijn dat ze hier wil len komen? Gun het dan de ondernemers dat onze zuider buren in Zeeuws-Vlaanderen inkopen komen doen. Ok, iedereen moet zich aan de regels houden, dus de Belgen ook, maar om een middelvin ger naar deze mensen op te ste ken en scheldwoorden naar hun hoofden te slingeren, vind ik heel asociaal. Moeten we an ders straks weer een vliegtuig met spandoek sturen: 'We mis sen jullie, kom alsjeblieft te rug.' Wat zouden wij ervan vinden, wanneer wij weer volop naar de koopcentra in België en de stad Antwerpen gaan, ze daar ook de middelvinger opsteken en schelden. Zeeuws-Vlaande- ren en Belgisch-Vlaanderen zijn met elkaar verweven. We moeten elkaar verdragen en respecteren om wie we zijn en niet tot beledigingen overgaan. Wat mij betreft: 'Van harte welkom Belgen'. Zonder vlieg tuig. P. Picavet, Hulst Boeren 'Boeren zijn uiteindelijk beste beheerders van het platteland.' Aldus de nieuwe LTO-voor- man (krant 12 november). Ja. als het gaat om kilo-opbreng sten van aardappelen, uien, tarwe, vlees en melk. Nee, als je ook interesse hebt in biodiver siteit in en langs al die akkers en weilanden, sloten en ber men. Voor de variëteit aan planten en insecten moet je niet bij het merendeel van de boeren zijn. Die krijgen im mers niet betaald voor vlinder tje zus en plantje zo. Vele fiets- en wandeltoeristen zijn gecharmeerd van een bonte berm, dus daar valt vol gens mij nog veel te verbeteren in het hedendaagse beheer. Laat dat alsjeblieft niet over aan mensen die afgerekend wor den op kilo's per hectare. G. Calon, Hoek Westerscheldetunnel Net als in het oude Rome, door Cato de Oudere, die iedere Se naatsvergadering eindigde met: 'En toch ben ik van me ning dat Carthago vernietigd moet worden', zou iedere Zeeuwse Statenvergadering af gesloten moeten worden met: 'En toch ben ik van mening dat de Westerscheldetunnel tolvrij moet zijn.' W. van der Meer, Termuzen Stationsgebied Een foto van het nieuwe stati onsgebied in Goes waar door een hoveniersbedrijf voorge- kweekte hedera op stok in de grond wordt gestoken (krant 17 november). Hedera is een klimplant die groeit als een tie relier, waar je om de honderd meter in Nederland wel een stekje van kan steken. Goes heeft waarschijnlijk vuistdikke manifesten over groen en be sparen. Maar nee, de natuur moet kant-en-klaar de grond in. Zonde. Ruud Jobse, Koudekerks BOEK DE ONTHEEMDE JEUGD VAN LILI KÖHALMI In 1926 kwam Lili Köhalmi als meisje van 7 in een 'kindertrein' vanuit Hongarije in België terecht. Liefde bracht haar in Nederland, in Vlissingen. Haar kinderen Eliane en Peter de Boevere hebben haar bewogen leven in een boek gevangen: Meisje met barst. et is een heftige ge schiedenis. Moeder Lili vertelde flarden. Over haar vader die vermoord werd terwijl er een familiefeest stond te begin nen. Dat hij was opgehangen en dat zijn oren en tong waren afge sneden. Ze had het ook over haar stiefvader, 'het varken', die haar moeder in haar buik schopte toen ze zwanger was. Eliane Jansen-de Boevere (1950) uit Veere en Peter de Boevere (1952) uit Goes, zus en broer, heb ben nu samen de levensgeschiede nis van hun moeder Lili opge schreven in het boek Meisje met barst. De ontheemde jeugd van Lili Köhalmi. Ze nemen ons mee naar Hongarije, waar een belangrijk stuk van de familiegeschiedenis van moeders kant ligt. Moeder Lili werd daar in 1919 geboren, in de tijd meteen na de Eerste Wereld oorlog toen het machtige keizer rijk Oostenrijk-Hongarije uit el kaar was gevallen. Het was er één en al chaos. Eerst leken de com munisten het heft in handen te nemen, niet veel later kwam er een contrarevolutie die de oude grootgrondbezitters terug op het pluche hielp. Elke machtswisse ling ging gepaard met bloedvergie ten. Lili's vader Istvdn werd daarvan het slachtoffer, anti-communisten zagen hem aan voor een tegen stander en bezorgden hem een gruwelijk levenseinde. Zijn vrouw Ilona was op dat moment zwanger van Lili en haar tweelingzus Anci. Ilona overleefde, werd opgevangen en geholpen door familie en hertrouwde omdat dat de enige manier leek om enige bestaansze kerheid te hebben. Een misreke ning. Eliane: ,,De stiefvader ging er geregeld met al het geld vandoor om dat aan drank en vrouwen uit te geven. Mijn moeder noemde hem 'het varken'. Toen Ilona zwanger was van hem schopte hij haar tijdens een hoogoplopende ruzie in haar buik. Dat is echt ge beurd." Moeder Ilona was niet te gen de situatie opgewassen en liep op een ochtend met haar dochters het nabijgelegen meer in met het idee een einde te maken aan haar leven en dat van haar kinderen. Omstanders verhinderden dat op het laatste moment. Die redding maakte dat Lili en Anci in 1926 op één van de zoge naamde kindertreinen konden worden gezet. Niet, zoals de meeste Hongaarse kinderen, om na jaren van armoede en honger aan te sterken in een West-Euro pees pleeggezin. Maar omdat hun thuissituatie met een geweldda dige stiefvader en een depressieve moeder onhoudbaar was. Lili kwam bij een ouderloos echtpaar MET V/v BARST Haar pleegouders zeiden tegen haar: je familie wil je niet meer hebben. Daardoor kreeg ze het gevoel dat ze niet meer gewenst was - Peter de Boevere Pt terecht in Hamont in Belgisch Limburg. Ze kreeg een nieuwe naam - Ceciel - ging bij de nonnen op school en leerde er Nederlands. Het was geen vrolijke tijd. Twee lingzus Anci mocht al snel terug naar Hongarije. Lili niet. Peter: ,,Haar pleegouders zeiden tegen haar: je familie wil je niet meer hebben. Daardoor kreeg ze het ge voel dat ze niet meer gewenst was." Pas na de Tweede Wereldoorlog werd die boodschap van haar Bel gische pleegouders gelogenstraft. Moeder Ilona was overleden, maar haar zussen zorgden voor een warm onthaal toen Lili terug kwam in Hongarije. Toch bleef ze daar niet lang. Haar adoptievader in België vroeg haar in 1948 om SPOREN IN DE DELTA Het is een oud cliché: materi ële voorspoed is geen ga rantie voor geluk. Dat on dervond ook de familie Reyers, ei genaars van het hof Thuynenburg tussen Middelburg en Oost-Sou burg, aan het begin van de 19de eeuw. Jacob Reyers, naar wie de huidige wijk Reijershove is ge noemd, had verschillende hofste- den en buitens in de omgeving ge kocht en was dus een persoon van gewicht. Toch overleed hij op 51- jarige leeftijd, kort daarna gevolgd door zijn drie nog levende zonen. Zijn weduwe Adriaantje en een dochter bleven achter. Deze Sen- tina was de enige overlevende van negen kinderen. Maatschappelijke klimlust was er al vroeg op deze plek: in 1726 gaf toenmalig eigenaar Daniël Tuine- man de ietwat pretentieuze naam Thuynenburg aan zijn hof, die al in 1649 was vermeld. Een kaart uit 1750 toont nog een bescheiden boerderij zonder gracht, de bui tenplaatsachtige allure ontstond pas later. Na 1897 kreeg Thuynen- burg de naam Kleine Abeele. Het complex is tussen de wereldoorlo gen vervangen door een nieuwe boerderij met dezelfde naam. De tijden gingen hier niet domme lend voorbij: in de Tweede We reldoorlog vielen er bommen op het gebied en tijdens de inundatie van 1944 stond alles blank. Het verdwenen Thuynenburg kwam weer in het vizier door on derzoek van de Walcherse Archeo logische Dienst (WAD) in 2011 2013, vanwege de ontwikkeling van nieuwe Middelburgse woon wijken Essenvelt Reyershove en Essenvelt Zuid, ten oosten van het Kanaal door Walcheren. De boer derij lag in de noordhoek van plangebied Reijershove en is in 2011 gesloopt. Door de begrenzing van het onderzoeksterrein en alle veranderingen die daar hadden plaatsgevonden, bleek van Thuy- nenburg maar weinig terug te vin den. WAD-archeoloog Bram Sil- kens: ,,Delen waren al aangetast door de sloop van de boerderij en een deel viel net bui ten de scope van het onder zoek." Die sloop was kennelijk grondig aangepakt, inclusief het ruimen van funderingen tot diep onder het maaiveld. Toch doken nog in teressante sporen op, zoals bestra ting, funderingsresten, grachtspo ren en paalkuilen. Maar ook losse vondsten. Een fragment van een bronzen belletje bijvoorbeeld. En een bewerkt natuurstenen bouwfragment, dat mogelijk een decoratief element van het buiten Thuynenburg was. Ook het skelet van een klein hondje, dat vermoe delijk ooit is begraven op het erf van Thuynenburg. Aan welke bewoners van het buiten be hoorde dit beestje, en waren ze ontroostbaar toen het was gestor ven? woensdag 25 november 2020 GO Hun moeder was Jan van Damme H „i 1hl- 'Oa,. 1 Eliane Jansen-de Boevere en Peter de Boevere. foto marcelle da- Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers Natuurstenen bouwfragment, waarschijnlijk van Thuynenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40