VVD: Sluit desnoods grens voor migrant NIEUWS 3 CORONA WEL OF NIET OP DE LATTEN? Niet de actuele sneeuwhoogtes, maar corona houdt de fanatiekste wintersporters al weken in spanning. Kunnen ze nog skiën dit seizoen? Voorlopig zijn vrijwel alle pistes dicht. Als het aan Italië ligt, blijft dat overal zo, tot zeker januari. welcome wiilkommen bienvenue Ieonard Noordijk (11) uit het Utrechtse Zij- derveld moet er op de kunstmatige skipiste in Nieuwegein niet aan denken. Twee keer per week traint hij hier vanaf zijn derde op de borstelbaan. Maar liever gaat hij naar Italië dit seizoen. ,,Er niets zo leuk als echte sneeuw.'' In Nieuwegein kunnen fana tieke skiërs tenminste nog een af daling maken. Op veel plekken in Europa is dat nog maar helemaal de vraag. Het Zwitserse Zermatt is een van de weinige uitzonderin gen. Zelfs nu in Zwitserland meer dan vijfduizend besmettingen per dag worden gemeld en het land in een gedeeltelijke lockdown zit, zijn deze pistes aan de voet van de Matterhorn gewoon open. Restaurants blijven dicht, be halve in hotels voor hun eigen gas ten en voor afhalen, óók op de piste. Er is er geen après-ski. Toch is er vraag naar, merkt de Neder landse mede-eigenaar Eduard van der Mark van restaurant Snow- boat. Vooral in de weekenden. ,,Dan ontstaan er al wel wat kleine rijen bij de liften, maar mensen houden zich netjes aan de maatre gelen. Je moet een mondkapje op in de lift en wachten op 1,5 meter afstand.'' Zo ver durven ze in veel Alpen landen nog lang niet te gaan. Ski vakanties bleken vorig jaar een snelkookpan te zijn voor de ver spreiding van het coronavirus in Europa. Oostenrijk, Frankrijk, Ita lië en Duitsland houden hun pis tes voorlopig dan ook dicht. Pre mier Giuseppe Conte van Italië riep maandagavond zijn landge noten nog op deze kerstvakantie niet op de lange latten te gaan staan. Het aantal nieuwe besmet tingen ligt elke dag nog veel te hoog. ,,We kunnen onszelf geen vakanties in de sneeuw veroorlo ven'', zei hij, ondanks toezeggin gen van de skiresorts om het aan tal uitgegeven skipassen per dag drastisch te verminderen en min der skiërs in de liften toe te laten. ,,Strenge protocollen op de piste is één ding, maar niet alles wat men- sen doen tijdens skivakanties valt te reguleren'', reageerde de pre mier. Conte wil de pistes in zijn land pas in januari openen. Hij roept andere Alpenlanden op dat voorbeeld te volgen. Frankrijk neemt binnen tien een dagen een besluit over de wintersport. Maar Oostenrijk lijkt daar vooralsnog Desnoods eisen ze een negatieve coronatest, dat heb ik er wel voor over helemaal niets voor te voelen. Dat land doet er juist alles aan om de skigebieden met kerst te kunnen openen. Niet voor niets is het land de afgelopen weken in lockdown gegaan om het aantal besmettin gen drastisch terug te brengen. Als de cijfers gunstig zijn op 6 december, moet dat de redding zijn voor het Oostenrijkse winter- sportseizoen. De onzekerheid nu is een ramp voor hotels. De Neder landse eigenaar Eric van den Broeke van chalet Amadeus in Mayrhofen heeft zelfs voor de voorjaarsvakantie in februari nog nauwelijks gasten. ,,Normaal ge sproken zitten we in die periode helemaal vol en is dit de drukste week van het seizoen.'' Ook kerst valt voor hem in duigen na de op roep van Mark Rutte om vooral thuis te blijven tot half januari. Zijn pension wordt vooral door Nederlanders geboekt. ,,We had den één boeking, maar daar kun nen we niet voor open.'' Nederlanders wachten massaal af met boeken, merken ze ook bij een van de grotere touroperators TUI. ,,Mensen hebben er ontzet tend veel zin in, maar boeken niet omdat ze niet weten wanneer ze er heen kunnen. We verwachten veel lastminutes als de gebieden wel open gaan'', zegt woordvoerster Petra Kok van Tui. Het blijft dus nog even onzeker hoe de wintersport eruit gaat zien. Bij de Nederlandse Ski Vereniging kunnen ze zich niet voorstellen dat er dit seizoen helemaal niet wordt geskied. ,,Als je puur naar de sport kijkt, kan het bijna niet veiliger. Je bent de hele dag bui ten in de natuur, en hebt al be schermende kleding aan. Après-ski was vorig jaar de grote katalysator van het virus, maar dat is er dit jaar niet'', zegt woordvoerder Arjen de Graaf. Fantastisch Leonards moeder Cindy Koning hoopt ook dat ze dit seizoen nog kunnen gaan. Ze heeft haar zin nen gezet op Noord-Italië. Kijkt naar kleinere gebieden waar minder mensen zijn en naar een appartement in plaats van een hotel. Ter plaatse zal ze eer der een stoeltjeslift pakken dan de gondel. Maar dan moet het kunnen, denkt ze. ,,Skiën is fantastisch. Je bent de hele dag buiten, constant lekker bezig. Ik hoop echt dat we kunnen gaan. Desnoods eisen ze een nega tieve coronatest. Ik heb het er voor over.'' Tweede Kamerlid Bente Becker stelt dat 'het risico groot is' dat ons land in tijden van crisis 'vanwege onze welvaart' veel migranten zal aantrekken/hierheen komen. Omdat een nieuw Europees asielstelsel nog in de maak is, moet ons land zelf klaar zijn 'om grip te houden'. Eerder al kondigde de Franse pre sident Macron aan dat hij nadenkt over een mini-Schengenzone, als blijkt dat de migrantenstroom 'on controleerbaar' is geworden. Hij zei dat in reactie op de aanslag in Nice, die werd gepleegd door een 21-ja- rige Tunesiër die via Italië naar Frankrijk reisde. Premier Mark Rutte zei in navol ging van Macron dat er moet wor den 'nagedacht' over alternatieve grensbewaking als er aan de bui tengrenzen geen goede controle is op wie Europa binnenkomt. Niettemin is het voorstel ingrij pend, want de Schengenzone bete kent ook vrijheid van personen en goederen binnen de EU. Volgens Becker moet dat zo blijven. Nexit Ze noemt haar voorstel een 'realis tischer antwoord' op de migratie- problematiek dan de 'makkelijk' ge zegde Nexit, een vertrek uit de EU. ,,Ze zeggen er bovendien nooit eer lijk bij hoe schadelijk een vertrek uit de EU voor onze banen en vei ligheid zou zijn. En het is ook niet nodig. We kunnen werken aan een strenger Europees asielstelsel en te gelijk een plan maken om onszelf beter te beschermen in tijden van crisis. Niet iedere wereldburger die een veiliger of beter leven wil, is welkom in Nederland. Dat moeten we niet alleen zeggen, maar ook waar kunnen maken als het erop aankomt." woensdag 25 november 2020 -'t; v *Ei?ÏT: S!M,£ Leonard (m) zoeft over de borstelbaan, maar geef hem maar échte sneeuw. foto koen verheijden even tussen oop en vrees Raymond Boere Nieuwegein Cindy Koning, skifanate Nederland moet in 'noodgeval len' de eigen grenzen sluiten en bewaken als er weer grote aan tallen migranten naar ons land zouden komen. Dat zegt Kamer lid Bente Becker van de VDD. Liever nog wil de partij dat er een mini-Schengenzone komt, waarin een groepje van omlig gende landen gezamenlijk de grenzen bewaken. Tobias den Hartog Den Haag Open grenzen zijn voor de VVD niet heilig. foto robin utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3