n AtiMki VJf 20% KORTING Plan voor Oranjeplein valt in goede aarde 7 mode OVERHEMDEN v.a. 39,- PULLOVERS v.a. 59,- VESTEN v.a. 59,- COLBERTS v.a. 98,- Op alles wat niet is afgeprijsd STADSPALEONTOLOOG ZEELEVEN TE ZIEN IN OUDE STOEPTEGELS MIDDELBURG De ambtenaar keek vreemd op. Wat deed die kerel daar nou, op zijn knieën met die natte spons? Freddy glimlachte en liet de ambtenaar met eigen ogen zien dat hij al veertig jaar over zeshonderd miljoen jaar oude fossielen liep. Zelden zag de stadspaleontoloog iemand zo verbaasd kijken. Als Freddy van Nieulande uit Nieuwland ('ik heb het ook niet verzonnen') in deze tijd was geboren, zou hij geologie gaan studeren en artikelen publi ceren in internationale weten schappelijke tijdschriften. Maar Freddy is van 1941, uit Westdorpe bovendien, en in die tijd mocht je al van geluk spreken als je naar de technische school mocht. Hij kwam terecht op Scheldepoort, trouwde en verhuisde naar - ge loof het of niet - de Scheldepoort- straat in Nieuw en Sint Joosland. Freddy had een passie, al van jongs af aan: fossielen. ,,Als kind fietste ik altijd naar Cadzand om haaientanden te zoeken. En schelpjes, van die hele mooie. Ik stopte ze in van die platte sigaren- doosjes. Mijn kamer stond er vol mee. Maar ik wilde weten waar ze vandaan kwamen. Hoe ze heetten, hoe oud ze waren. Ik kocht een boekje over schelpen, maar wat ik wilde weten, stond er niet in." De jonge Freddy werd lid van het Zeeuws Genootschap en raakte in contact met wat toen nog het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie heette. ,,Op een gegeven moment was ik lid van wel zeven verenigingen in bin nen- en buitenland. Eindelijk kreeg ik de informatie die ik wilde." Speeltuin Nu noemt Van Nieuwlande zich stadspaleontoloog. Hij ziet leven in grijze, oude gesteenten. Met dank aan die natte spons. ,,Het Ab dijplein is voor mij één grote speeltuin. De stenen die ze hier gebruikt hebben, komen uit Door nik in het zuidwesten van België. Dat lag vroeger, zeshonderd mil joen jaar geleden, op de plek waar Als kind fietste ik altijd naar Cadzand om haaientanden te zoeken nu Zuid-Afrika is. In de zee. Van daar dat je nu allemaal koralen ziet." Van Nieuwlande veegt zijn natte spons, die vanwege Freddy's leef tijd voortaan aan een stok vastzit, over de stenen en verrek: prompt verschijnen witte honingraatach tige vormen aan de oppervlakte. ,,Koraal. En kijk daar, nautilus. De tweekoppige schelp. En zie je die witte strepen daar? Dat zijn de graafgangen van kreeftachtigen. De meest gekke dingen komen hier tevoorschijn." Maar het allergekste komt pas als Van Nieuwlande een hompje fimoklei uit zijn jaszak tovert. Hij kneedt het zacht en duwt het in het stenen kozijn van het Zeeuws Museum. Even aandrukken en voila: een afdruk van wel drie wenteltrapjes, helemaal gaaf, met spits en al. ,,Als je goed kijkt, valt er zoveel te ontdekken." Manuscript Alles wat Van Nieulande over fos sielen heeft geleerd, heeft hij ver werkt in een manuscript. Het werk, genaamd Middelburg vol zee leven, is voor het Zeeuws Genoot schap indrukwekkend genoeg om komend jaar grotendeels in druk vorm uit te geven. De rest komt op internet. Zodat iedereen die wil le ren over oude schelpen, niet meer zo lang hoeft te zoeken als Freddy vroeger. Van Nieulande is trots. ,,Ik kreeg eens een brief van een jongetje uit Amsterdam. Hij schreef: u weet zoveel, mag ik langskomen? Dat jongetje, dat hier met zijn gele laarsjes kwam en zijn grote rug zak, ik zie het nog zo voor me, is nu één van de conservatoren van Naturalis. Alleen al daarom is mijn missie geslaagd." VEERE De wens van de Stads raad en een aantal ondernemers om winkels en woningen op het Oranjeplein in Veere te vesti gen, kan rekenen op steun van het Veerse college. Maar B en W willen eerst een gedegen stap penplan opstellen en een reeks afspraken maken. Het kale met blik gestoffeerde Oranjeplein is veel inwoners en neringdoenden in Veere al vele jaren een doorn in het oog. Een half jaartje geleden liet een werkgroep al weten een planne tje te hebben voor een gebouw met 28 appartementen. Die wo ningen zouden op een verdie ping liggen om eronder een aantal winkels en een markthal te kunnen vestigen. Destijds meldden de wethouders Chris Maas en Pieter Wisse ook al dat ze vooral blij waren met levens- loopbestendige appartementen, omdat het stadje Veere daar be hoefte aan heeft. Het afgelopen half jaar heeft de werkgroep de plannen nog eens tegen het licht gehouden en een aantal aanpassingen overwogen. Ruud Backx, een van de leden van werkgroep en dorpsraad, benadrukte dat maandag nog eens als inspreker bij de commissie ruimtelijke ontwikkeling. Kansen op nieuwe woningen, een super marktje én een onderkomen voor de Stichting Behoud Hoogaars moet Veere niet aan zich voorbij laten gaan. Een aantal raadsleden drong er bij het college op aan 'serieus in gesprek te gaan' met initia tiefnemers en kandidaat-bou wers. Wethouder Chris Maas verzekerde de commissieleden dat B en W het overleg niet schuwen. Maar van tevoren moet duidelijk zijn wie welke onderzoeken laat verrichten en wie voor de kosten opdraait. Voor ideeën kunnen worden getoetst aan een beeldkwali teitsplan moet archeologisch onderzoek zijn gedaan om te zien of er oudheidkundige schatten in de bodem van het Oranjeplein schuilgaan. Plein 1940 nr. 20 - Middelburg www.lavooymode.nl woensdag 25 november 2020 WA Met een spons zoeken naar fossielen Wendy Wagenmakers Middelburg Stadspaleontoloog Freddy van Nieulande ziet dingen in steen die gewone stervelingen niet zien. foto dirk-jan gjeltema -Freddy van Nieulande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39