II Mysterieuze pieptoon in Kloetinge Moestuinen bij zeedijk Perkpolder onderzocht 4 Lars en Quinten brengen heel wat uurtjes gamend door Aan een uurtje of zes per dag komt Lars Hollemans wel. ,,Nu hele maal", zegt de Yersekenaar. ,,Er is net een nieuwe versie van Call of Duty uit." De student bouwkunde aan Scalda in Vlissingen is meer gaan gamen nu hij zijn studie vaker vanuit huis volgt. ,,Het gaat zo mak kelijk even tussendoor een uurtje knallen." Als fanatiek gamer slingeren de vooroordelen hem soms om de Als je verjaardagen gaat ontwijken omdat je wilt gamen, dan ben je verslaafd oren. „Mensen denken vaak dat wij gamers geen sociale contacten heb ben. Maar het tegendeel is waar. Al leen ontmoet ik mijn vrienden on line tijdens het spelen van een spel als Call of Duty. Met onze koptele foons op, is het tussen het spelen door lekker slap ouwehoeren." Fors meer gamen Sinds corona de wereld in zijn greep heeft, mensen noodgedwon gen thuiszitten, zijn er nog nooit zoveel spelcomputers en games verkocht. Uit onderzoek van het Duitse Simon Kucher Partners blijkt dat jongeren fors meer zijn gaan gamen. Was vijf uur per week vóór corona gemiddeld, nu is twin tig uur geen uitzondering meer. Ook Lars is meer gaan spelen. Zijn ouders hebben daar geen pro blemen mee, zegt de tiener. ,,Zo- lang mijn schoolprestaties er maar niet onder lijden. En dat doen ze niet. Sterker nog, laatst scoorde ik een 10 voor Engels. Veel games zijn Engelstalig en je communiceert vaak ook in die taal. Dat helpt echt bij je taalontwikkeling." Of hij verslaafd is? ,,Dat zeker niet. Naast gamen ga ik zo'n 5 a 6 keer per week naar de sportschool. Ik vind het belangrijk dat ik condi tioneel topfit ben. Verslaafd ben je pas echt als je niets anders meer doet." Daar denkt Quinten van den Driest (25), opgegroeid in Middel burg, net zo over. ,,Als je verjaarda gen gaat ontwijken omdat je wilt gamen, dan ben je verslaafd." Naast zijn werk in de IT, gaat aar dig wat van zijn vrije tijd op aan het spelen van populaire games als League of Legends en Valorant. Het heeft hem de nodige vriendschap pen opgeleverd. ,,Online heb ik mijn beste vrienden leren kennen." Ook hij liep in het verleden nog weleens tegen onbegrip aan. Van zijn ouders die niet begrepen dat hij uren aan een stuk op zijn kamer zat. Hij begrijpt het probleem niet. ,,Als dit nu mijn hobby is? Wat is daar mis mee? Ik heb keurig mijn studie rechten afgerond en nu een full time baan." Online is tweede natuur Loek van der Linden (26), docent ICT aan de HZ University of App lied Sciences, denkt dat gamen juist een rol kan spelen in de strijd tegen eenzaamheid. ,,Tijdens de lock- down hebben wij, docenten en stu denten, wekelijks een online pub- quiz gehouden. Voor de jeugd van nu is online een tweede natuur. En als lessen wegvallen, is het een mooi alternatief om toch contact te houden." Dat meer gegamed wordt komt voor bedrijven als bol.com, die ga mes verkopen, goed uit. ,,We verko pen dit jaar meer games dan in 2019", zegt woordvoerster van bol.com, Eva Hersbach. ,,Daarnaast hebben we tijdens de eerste lock- down in maart en april drie keer zo veel consoles als normaal verkocht. Je zag in de zomermaanden, toen mensen weer naar buiten mochten, dat die verkoop stagneerde." Rinus Vuijk, bewoner van het Oostmolenpark, maakte gisteren gewag van de 'storende piep' op Twitter. Volgens de onlangs afge treden voorzitter van de Vereni ging Dorpsbelangen Kloetinge heeft het geluid een comeback ge maakt, want vorig jaar rond deze tijd was het ook te horen. ,,Het is heel vreemd", zegt Vuijk. ,,Maan- dagavond was het weer heel sterk aanwezig." Het gaat volgens hem om een hoge pieptoon, maar is niet te lokaliseren waar die vandaan komt. ,,Vorig jaar hebben mede- werkers van de RUD hier drie da gen rondgelopen. Ze konden het wel horen, maar niet exact me ten." Uit een opname blijkt dat het inderdaad om een vrij harde, irri tante toon gaat. De dienst wordt wel vaker inge schakeld voor onverklaarbare ge luiden, maar het gaat dan meestal om heel lage frequenties. ,,Het is een mysterie", zegt Vuijk, die op nieuw contact heeft opgenomen met de RUD. ,,Het zou misschien een of andere verwarming kunnen zijn, want we hebben het sinds vo rig jaar deze tijd niet meer ge hoord. Het is meestal 's avonds rond tien uur." Oordopjes in bed Volgens hem hebben meerdere buurtbewoners het geluid waarge nomen en ook opgenomen, maar lijkt het zich ook te verplaatsen. ,,Ik weet dat er zelfs iemand is die met oordopjes in naar bed gaat. En zij was al verhuisd vanwege een sto rend geluid. De een is er ook ge voeliger voor dan de ander." Moestuinen rond Perkpolder wor den onderzocht. Ook houdt Rijks waterstaat een informatiebijeen komst, voor mensen die in de omge ving van de zeedijk wonen. Dat laat Rijkswaterstaat weten, op de vraag van het Hulster college van B en W wat zij komende tijd aan de dijk gaat doen. Bij de aanleg van een nieuwe zeedijk bij Perkpolder in 2014 is thermisch gereinigde grond gebruikt. De grond werd afgedekt met klei, maar later bleken daar nog vervuilingen in te zitten. Dijkbeheerder Rijkswaterstaat liet door het RIVM en Deltares onder zoeken naar de dijk uitvoeren, twee jaar geleden. Daar kwam uit dat er geen risico's zijn voor volksgezond heid en milieu. Rijkswaterstaat moest wel in de gaten houden of geen vervuilende stoffen uitspoelen. Onlangs leidde een rapport van ingenieursbureau Tauw opnieuw tot onrust. De provincie liet het rapport maken ter controle van de onderzoe ken van RIVM en Deltares. Tauw concludeerde dat niet overal wordt voldaan aan de bodemkwaliteitsei sen. Onaanvaardbare risico's zijn er wellicht niet, maar het is óók niet duidelijk of omwonenden uit hun moestuin kunnen eten. Het RIVM doet volgend jaar een aanvullend onderzoek naar de dijk, inclusief aangrenzende gronden en moestuinen in de buurt. Het zou misschien een of andere verwarming kunnen zijn woensdag 25 november 2020 Verslaafd? Dat zijn we zeker niet Lars Hollemans (19) uit Yerseke en oud-Middelburger Quinten van den Driest (25) slijten heel wat uurtjes achter hun compu ter. Soms van vroeg tot laat. En daarin zijn de jongens bepaald niet de enigen. Uit onderzoek blijkt dat jongeren in coronatijd flink meer uren gamend door brengen. „Sommige jongeren hangen buiten op straat, wij doen dat online", zegt Van den Driest. Timo van de Kasteele Yerseke -Quinten van den Driest, werkzaam in de IT Quinten van den Driest brengt heel wat uurtjes achter het beeldscherm door. „Online heb ik mijn beste vrien den leren ken nen." FOTO PRIVÉ Bewoners van (delen van) de Kloetingse wijken Oostmolen- park en Riethoek staan voor een raadsel: waar komt toch die mysterieuze piep vandaan? Niemand die het weet, zelfs de Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) niet. Luc Oggel Kloetinge Sophie Stockman Perkpolder -Rinus Vuijk, bewoner van de wijk Oostmolenpark

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36