Huurders positief over woningcorporatie ZEELAND 3 'Ik stond sterk in mijn schoenen' of omliggende plaatsen?' Maar boeren zelf hebben veel meer last van diefstal van duur ge reedschap, werktuigen en kostbare gps-apparatuur. ,,Ze hebben het gevoel dat hier weinig tegen wordt opgetreden, terwijl er wel veel aandacht lijkt te zijn voor drugs criminaliteit." Weerbaar In Zeeland zei 7 procent van de boeren uit het onderzoek weleens iemand op het erf te hebben gehad van wie ze dachten dat het om een drugscrimineel ging. Het goede nieuws in het rapport is dat vitale boerenbedrijven zich niet lenen voor criminele activiteiten. ,,Uit ons onderzoek blijkt dat het bij de gevonden productielocaties (voor drugs, red.) in het buitengebied in veruit de meeste gevallen niet gaat om locaties op bedrijven van ac tieve boeren en tuinders. Zij moe ten niets hebben van drugscrimi nelen, zo stralen zij uit. Agrariërs die 'volop' in bedrijf zijn, zijn min der geïnteresseerd in het aanbod van drugscriminelen: 'Als je schuur vol staat met koeien kan je amper je hennep kwijt'." Henneptelers, drugsfabrikanten en cokesmokkelaars richten zich op leegstaande gebouwen op afge legen locaties. Dat zijn er steeds meer doordat bedrijven stoppen. Slopen is sneller gezegd dan ge daan. In het rapport zegt een ex pert van de Rabobank: De Als je schuur vol staat met koeien kan je amper je hennep kwijt grote problemen doen zich voor met de stoppende agrariërs of be drijven waar weinig activiteiten plaatsvinden. ,,Ze hebben geen geld voor sanering of willen niet saneren." Toestemming voor sloop Maar zelfs al hebben ze het geld, al lerlei overheidsregels zetten hen de voet dwars, is in het rapport te lezen. Het kan jaren duren voordat een eigenaar toestemming krijgt voor sloop of verandering van de functie van een gebouw. ,,Het wij zigen van een agrarische bestem ming naar een andere bestemming is een lange en soms onzekere pro cedure, die grote kosten met zich meebrengt. Boeren en tuinders kiezen ervoor het staken van hun boerenbedrijf uit te stellen, waar door ongebruikte schuren leeg blijven staan." Aanbevelingen De onderzoekers doen in het rap port een hele reeks aanbevelingen. De overheid moet allereerst en vooral werken aan herwinnen van het vertrouwen bij de boeren. Agrariërs zien overheidsdienaren alleen bij controles op hun bedrijf of bij incidenten. ,,Boeren en tuin ders moeten geholpen worden met hun zorgen en problemen", be pleiten de onderzoekers. Dat geldt zeker voor boeren die willen stop pen. Sloop van leegstaande stallen en loodsen is de manier om te voorkomen dat criminelen een plek vinden om aan de slag te gaan. Dat valt op te maken uit onderzoek van KWH, het landelijk kwaliteits centrum van de corporaties. Dat brengt jaarlijks de kwaliteit van de dienstverlening in kaart. KWH vraagt huurders naar hun ervarin gen bij de belangrijkste 'contact momenten': als zij een woning be trekken, als er iets moet worden ge- repareerd en als ze verhuizen. Woningbouwvereniging Arne- muiden scoort op alle fronten een 8 of hoger. Nieuwe huurders geven de organisatie zelfs een 8,8. Bij re- paratieverzoeken oogst zij een 8,7. Daarmee blijft de vereniging an dere Zeeuwse corporaties ruim voor. Ook Zeeuwland doet het volgens haar huurders goed, met het hoog ste cijfer van mensen die verhuizen (8,5). Nieuwe huurders geven Zeeuwland een 8,3. Op het onder deel reparaties komt het oordeel op 7,9 uit. Landelijk zijn de cijfers wat lager: 7,7 gemiddeld bij nieuwe huurders en reparaties en 7,5 bij verhuizin gen. De meeste Zeeuwse corpora ties zitten gemiddeld rond de 8. Woonstichting Hulst doet het nog het minst goed, vooral door een re latief lage waardering van vertrek kende huurders (7,1). Woningbouw vereniging Arnemuiden scoort het hoogst Van Woongoed Middelburg ont breken de cijfers van nieuwe huur ders en van mensen die zijn ver huisd. Degenen die een reparatie moesten laten doen, waren in elk geval positief: gemiddeld 8,5. Duurzaamheid van de huizen Het onderzoek van KWH is on derdeel van de jaarlijkse vergelij king die branchevereniging Aedes van de woningcorporaties maakt. Daarbij kijkt zij ook onder meer naar de duurzaamheid van de hui zen van de organisaties. Daar doet Woonstichting Hulst het juist opvallend goed. Haar wo ningen hebben binnen Zeeland veruit de laagste Energie-Index en zijn dus het energiezuinigst. Ook de CO2-uitstoot bij het verwarmen van de huizen is het minst. De meeste corporaties zitten in de hoogste categorie als het gaat om duurzaamheid. De enige uitzonde ringen zijn Woongoed Middelburg en Clavis. Hun huizen hebben vol gens Aedes nog een relatief hoge Energie-Index. De huurders van Woningbouw vereniging Arnemuiden en Woon- stichting Hulst zijn het meest te spreken over de kwaliteit van hun woningen. Ook Zeeuwland en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen scoren behoorlijk goed. Bij Clavis, l'Escaut en Woongoed Middelburg is dat een stuk minder. Beveland Wonen heeft op dit onderdeel nog geen cijfers. Hulst voordeligst Aedes heeft ook de bedrijfskosten (personeel, kantoor, ICT) per wo ning onderzocht. Die lopen nogal uiteen. Woonstichting Hulst is het voordeligst. Daar is men jaarlijks iets minder dan 700 euro per wo ning aan bedrijfsvoering kwijt. Bij Clavis is dat ruim het dubbele. woensdag 25 november 2020 lokt crimineel naar platteland Henneptelers, drugsfabrikanten en cokesmokkelaars richten zich op leegstaande gebouwen op afgelegen locaties. foto anp -uit het rapport 'Weerbare boeren in een kwetsbaar gebied' Eén van deze boeren maakte mee dat de persoon die hem benaderde 10.000 euro uit zijn zak pakte en aanbood, zodat de boer 'lekker met zijn vrouw uit eten' kon. De reac tie van de boer is illustratief voor de weerbaarheid van boeren en tuinders die wij spraken: 'Ik stond sterk in mijn schoenen. Stel je pakt die 10.000 euro aan. Zodra je het hebt uitgegeven komen ze terug. Dan zeggen ze: 'Als je het niet doet, moet je dat geld terugbetalen.' Dan heb je geen keus meer. Als je in de verleiding komt kom je er nooit meer vanaf'." (uit onderzoek Twynstra- Gudde) Zeeuwse huurders zijn over het algemeen te spreken over hun woningcorporatie. De cijfers die ze geven, liggen hoger dan het landelijk gemiddelde. Huurders bij Woningbouwvereniging Arne- muiden zijn, net als vorig jaar, het meest tevreden. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35