Huren blijft een beetje schuren Nieuwe treinterminal is goed voor het milieu De Spot verwelkomt duo Stips Brokamp Mentorgesprek 2 LEGE SCHUREN BOEREN IN NOOD Geen opvolging, hoge schulden, geen mogelijkheid om je bedrijf te verkopen en lege stallen en loodsen. Voor een (ex-)boer in die benarde positie kan het aanbod van een drugscrimineel om ruimte te huren aanlokkelijk zijn. Wanneer iemand in financiële nood zit maakt het een boer niet uit 'of je nu door de bank of door de crimineel benaderd wordt'. 'Wie ben ik om te bellen?' Commentaar Gelukkig hebben de Zeeuwse woningbouwverenigingen hun dienstverlening op orde Volvo Cars, de Deense rederij DFDS en spoorvrachtoperator Li- neas zorgen met de nieuwe trein- terminal samen voor sneller en duurzamer transport. De drie brengen er verschillende soorten transport - schip, trein en vracht wagen - op een efficiënte manier samen. De personenauto's van Volvo Cars worden bij het Mercatordok in Gent zowel op en van het schip ge laden als op en van de trein. Auto's die over spoor worden vervoerd, zijn tot 30 procent sneller op hun eindbestemming. De Volvo's gaan ALMANAK onder meer per trein naar Oosten rijk, Italië en China. Volvo Cars is de drijvende kracht achter het treintransport. De fabri kant maakt een terminal geschikt Knooppunt in Gent gaat per jaar5000 vrachtwagens van de weg halen voor railtransport. Het knooppunt van drie vervoersvormen betekent milieuwinst. Het scheelt per jaar 5000 vrachtwagenritten. Multimo- daal Vlaanderen, het adviespunt voor multimodaal vervoer, heeft de samenwerking tussen Volvo Cars, DFDS en Lineas maandag bekroond met een 'Baanbrekers Award'. Zoon in de achterkamer achter zijn iPad, moeder in de slaapka mer met de laptop op schoot en vader achter de iMac in de werkkamer. Klaar voor het mentorgesprek anno 2020. Moe der verzette het leeslampje, va der schoof wat rommel net uit beeld. In stilte wachtten ze op 19.15 uur. Dan zou de mentor in beeld verschijnen. Het werd 19.22... 19.30 uur. ,,Zie jij al wat?", werd er geroepen. Roerloos ble ven ze naar het scherm staren. Tot moeder de werkkamer in kwam en vader zijn vermoeden uitsprak. ,,Volgende week pas zeker?" Scooterrijder gewond bij botsing Toch geld voor kerstbomen Boeren spreken online over stikstof Het is een van de uitspraken van boeren in het rapport 'Weerbare boeren in een kwetsbaar gebied' dat onderzoekers van het bureau Twyn- straGudde hebben geschreven in opdracht van het Landelijk Aanjaag- team Ondermijning (ATO) en de (Zuidelijke) Land en Tuinbouw Or ganisatie (Z)LTO. Aan het rapport werkten onder meer 148 agrariërs uit Zeeland mee en 525 uit Brabant en Zuid-Gelderland. Het rapport ging deze week naar de Tweede Ka mer. Een overheid die de drugscri minaliteit op het platteland onbe doeld in de hand werkt. Dat beeld komt naar voren bij lezing van het rapport. Allerlei regels en beperkin gen zitten (ex-)agrariërs in de weg om leegstaande gebouwen te slo pen, hun bedrijf te verkopen of om te vormen. Leegstand verschaft cri minelen een plek om hennep te kweken of pillen te draaien. Overheid De onderzoekers stellen vast dat overheid eigenlijk niet zo veel weet van wat voor duistere zaken zich afspelen in het buitengebied. Een spontaan praatje met een agent kan nauwelijks meer 'mede door de terugtrekkende overheid in het buitengebied'. Agrariërs we- ten wel dat in leegstaande, verlaten bedrijven drugscriminelen actief kunnen zijn. Bijna de helft van de Zeeuwse boeren antwoordde 'ja' op de vraag: 'Hebben drugscrimi nelen voor zover u weet weleens gebruik gemaakt van agrarische bedrijfsgebouwen en/of -bedrijfs terreinen in uw eigen woonplaats Zelf zien ze zich als 'een ongebrui kelijk dynamisch viool/piano duo', maar Stips Brokamp zijn bovenal uitmuntende musici die grenzen overschrijden en dus diverse mu zieksoorten samenbrengen. En nu concerten weer zijn toegestaan, spe len ze morgen in De Spot in Middel burg. Robert Jan Stips en Marieke Bro- kamp werkten voor het eerst sa men in 2014, aan het aan de Wes- terschelde uitgevoerde muziek spektakel O Die Zee. Hij had daar van de muzikale leiding, zij stelde de blazers- en strijkersbezetting woensdag 25 november 2020 II De Zeeuwse woningbouwverenigingen krijgen prima cij fers van hun huurders. De dienstverlening van de corpo raties is goed. Dat blijkt uit landelijk onderzoek. Dit is mooi. Want de huursector staat al genoeg onder druk. Betaal- achterstanden, wachtlijsten, het speelt in deze coronatijd nog wat meer dan anders. Sommige huurders hebben minder inko men en kunnen de huren maar met moeite opbrengen. Wie een huurhuis zoekt, stoot wat vaker zijn neus omdat er minder doorstroming is. De huursector in Zeeland is gelukkig niet zo krap als in de Randstad. Als je niet al te honkvast bent, kun je hier doorgaans nog wel een woning vinden. Voor de corporaties zit de uitda ging vooral in verduurzaming, beheersing van de kosten en aanpassing van het woningbestand aan de vergrijzing. Volgend jaar gaat de verhuurderheffing, de belasting die de corporaties aan het Rijk moeten betalen, iets omlaag. Maar dat is waar schijnlijk niet genoeg om de extra uitgaven te compenseren. De huren zullen wel weer stijgen. Aan die spiraal omhoog kunnen de verhuurders en hun klan ten voorlopig niet ontkomen. Daar is een veel socialer inko mensbeleid voor nodig. De kans dat Den Haag daartoe besluit is heel klein, ook na de verkiezingen. Zo blijft het een beetje schuren tussen de huurders en de corporaties. In deze om standigheden zit je niet te wachten op extra irritatie. Daarom is het heel prettig dat de verhuurders tenminste hun service op orde hebben. Een nieuwe treinterminal in het havengebied van North Sea Port in Gent gaat per jaar 5000 vrachtwagens van de weg halen. Frank Balkenende Gent Tip? redactie@pzc.nl NIEUWERKERK Een scooterrijder is gis teren rond 17.50 uur ern stig gewond geraakt bij een frontale botsing met een auto op de parallel weg langs de Rijksweg (N59) tussen Oosterland en Nieuwerkerk. De auto mobilist is doorgereden. Volgens de politie gaat het om een zwarte BMW X-type. De scooterrijder is over gebracht naar het zie kenhuis. De politie roept getuigen of mensen die meer van dit ongeluk weten op, te bellen naar 0900-8844. ZIERIKZEE Stads- dorps- en wijkra den op Schouwen-Duive- land die hun omgeving een beetje willen opvrolij ken met een mooie kerst boom, hoeven dit niet uit eigen zak te betalen. De gemeente trekt als nog 6.190 euro uit voor dit doel. De subsidie wordt jaarlijks verstrekt, maar was bij een herschikking per abuis buiten de boot gevallen. Dat foutje in de regels is nu hersteld. Bo vendien blijkt het ook niet toegestaan om een der gelijke gewoonte per di rect te stoppen. Daarvoor geldt een 'redelijke ter mijn'. En aangezien kerst bijna voor de deur staat, is daar geen sprake meer van, aldus burgemeester en wethouders. Kapelle De stikstofproblematiek en de Omgevingswet is 2 december onderwerp van een online-informa- tieavond voor Zeeuwse agrariërs. De bijeen komst (20.00 uur) is een initiatief van de Neder landse Melkveehouders Vakbond (NMV) in sa menwerking met de Zeeuwse Rundvee Stich ting en het Zeeuws Land Vis Collectief. Jeroen van Maanen (NMV) en John Spithoven (stich ting Stikstofclaim) zijn de sprekers. Belangstel lenden kunnen zich tot 29 november per e-mail aanmelden: zeeland@nmv.nu. Leegstand Theo Giele Middelburg 'Ik ken een paar schuren waarvan het mij niet zou verwonderen dat het daar gebeurt. Maar wie ben ik nu om daarvoor te bellen? Ik wil me niet bemoeien met andermans zaken. En mis schien heb je die mensen we- leens nodig. Ik weet ook niet waarom ze dat doen, mis schien wel uit pure noodzaak. Het zijn niet mijn zaken. Als de buurman zijn plastic verbrandt bel ik niet de politie. Als de wind maar niet mijn kant op staat. Op het platteland wordt er niet echt geklikt.'" (uit onderzoek Twynstra- Gudde) Maurits Sep Middelburg samen. Brokamp speelt in het Zeeuws Orkest, Zeeuws Kameror kest TY, haar strijkkwartet en di verse andere bezettingen. Stips is bekend van NITS, solowerk en Su persister Projekt 2019. Samen brengen ze een viool- en piano programma waarin de muzikale grenzen tussen film- en documen- tairemuziek, popmuziek en klas sieke muziek vervagen en Stips anekdotes opdiept uit zijn leven. Vanwege de coronamaatregelen kunnen dertig mensen bij het concert zijn. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar via De Spot. Het op treden begint donderdag om 20.30 uur (zaal open om 20.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34