Youp gaat door, fej ook voor 30 mensen Mens en natuur zitten elkaar steeds vaker in de weg in Zeeland Meisje met barst Jongeren gamen meer door corona Broer en zus schreven een boek over het bewogen leven van hun moeder Maar dat hoeft geen probleem te zijn Hij is al decennialang uitverkochte zalen gewend. Maar deze week speelt Youp van 't Hek twee avonden voor slechts 30 mensen per voorstelling in de Middelburgse schouwburg. Meer mensen mogen er vanwege de coronabeperkingen niet in. Toch gaat de cabaretier door, want hij is bezig met de try-outs van zijn oudejaarsconference. ,,Het meeste schrijf en schrap ik tijdens het spelen. Dus ik moet 'm wel veel spelen. Maar met 30 mensen voelt het toch alsof je een lezinkje geeft. Je mist het echte theatergevoel." Zijn tweet zorgde afgelopen week end voor veel reacties. Vogelonder zoeker Dirk van Straalen reed langs de Oesterdam en zag een kluwen aan kites die grote groepen vogels wegjoegen. ,,Het is een gave sport om te zien", begint de ecoloog van Deltamilieu Projecten. Kiten mag er, binnen bepaalde grenzen.,,Maar doordat steeds meer mensen kite- surfen, is er ook een groeiend aantal dat surft waar het niet mag. Ze ver storen vogels tijdens het eten, rus ten of broeden." Roofvogel Zo'n kite is door de ogen van een steltloper of bergeend een enorme roofvogel. ,,Zien ze er een dan schieten ze in de paniekstand en vluchten ze", zegt de ecoloog. ,,Een stukje opschuiven kunnen ze niet. Al die vogels hebben verschil lende snavels en technieken om te jagen. Ze zijn heel erg aangepast om te leven op bepaalde stukjes slik." Rijkswaterstaat zegt de versto ring van de natuur in de gaten te houden. Neemt die toe dan kunnen maatregelen worden genomen, stelt Ilze Rokven. ,,Dat kan zijn: het uitbreiden van rust- en verblijf plaatsen van vogels en het weren van menselijke activiteiten, zoals wandelen en (kite)surfen." Van Straalen pikt de kiters eruit als voorbeeld, omdat hij die dit weekend zag. ,,Maar het gaat niet al leen om kiters", zegt hij. „Natuur en mens in Zeeland zitten elkaar steeds vaker in de weg." Dat ziet ook Wilco Jacobusse van Nationaal Park Oosterschelde. ,,Ik zie het elke dag misgaan. Mensen komen op plekken waar ze niet mo gen komen. Ik denk bijvoorbeeld aan de slikken bij het Goese Sas. Op sommige slikken mag je wel komen en op andere niet. Op bepaalde plekken komen zoveel mensen dat foeragerende vogels geen plek meer hebben." Ook noemt hij mensen die re- creatief schelpdieren rapen. ,,Soms gaat het niet om recreatief je eigen maaltje rapen. Het gebeurt op een schaal dat ik bijna roven zou willen noemen." Hoewel mens en natuur vaker botsen, is er 'ruimte genoeg', Kitesurfers verstoren vogels tijdens het eten, rusten of broeden zegt Jacobusse. ,,Dan moet wel dui delijk zijn wat er waar mag en waarom." Kom daar maar eens achter. Dat is nog moeilijker dan het zoeken naar een speld in een hooiberg. Door wetten en regels is er een kluwen aan instanties verantwoordelijk voor allerlei stukken land en water. Van Rijkswaterstaat en de ministe ries van Infrastructuur en Water staat en Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, tot aan de provin cie, gemeenten en het waterschap. Om nog maar te zwijgen over wie erop let dat regels niet worden over treden. Dat zijn bijvoorbeeld de Re gionale Uitvoeringsdienst, het Zeeuws Landschap en Staatsbosbe heer. Er moet meer duidelijkheid ko men, vindt Jacobusse. ,,Je kunt bij voorbeeld ergens iets duidelijk toe staan en ergens anders niet. Richt een gebied dan ook zo in. Bij het Goese Sas ligt een strak fietspad waarop je niet mag fietsen. Dat is niet uit te leggen." I woensdag 25 november 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 8 ZEELAND 4 ZEELAND 5 FOTO JAN BOS 'Niemand weet waar wat mag' Steeds vaker botsen mens en natuur in Zeeland. Vaak zonder dat mensen het weten. Kiters bijvoorbeeld jagen vogels weg van plekken die ze nodig hebben om te rusten, broeden of te eten. Maar het zijn niet alleen de kiters. Het zijn ook mensen die voor hun lol schelpdieren rapen. Aan regels geen gebrek. Punt is meer dat nauwelijks ie mand weet wat er waar mag. Jeffrey Kutterink Goes - Dirk van Straalen, vogelonderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33