Een goed gesprek met een bokkige buurman 21 Waarvan akte Dienst4dienst.nl diensten uitwisse len. Op het platform wordt van alles aangeboden: van ontspanningsmas sages, tot het leggen van vloerbedek king en gitaarlessen. Door diensten aan te bieden spaar je uren op, die je vervolgens kunt spenderen bij andere dienstaanbie ders. Je betaalt dus niet met geld, maar met tijd. Via Couchsurfing.org kun je gratis een slaapplek delen. Wanneer iemand bij jou geslapen heeft of jij bij iemand anders dan laten beide partijen een berichtje achter op het profiel van de ander. Dankzij die referenties waarborgt het platform de veiligheid. TIP 4 Leen een hond Behalve spullen en diensten, kun je nog meer delen. Zo krijgt Laura Hettema (29) hulp van Heleen van Dijk (39) bij de zorg voor haar hondje Puck. Hettema: ,,Mijn vriend en ik werken allebei in de ho reca, waardoor we in de avonden vaak van huis zijn. We zochten ie mand om Puck uit te kunnen laten tijdens die eenzame uren.'' Dat sloot mooi aan bij de wens van Van Dijk om naast haar negen-tot- vijfbaan lange wandelingen met een hond te maken.,,Vroeger hadden we thuis een hond. Ik miste het heel erg om zo'n beestje om me heen te heb ben. Maar met mijn twee katten gaat een hond niet samen.'' De twee vonden elkaar via hondje- uitlaten.nl, een website die mensen met en zonder hond samenbrengt. Het platform telt zo'n 44.000 leden. ,,Je maakt een profiel aan en zoekt 'Ik miste een hond om me heen. Maar met m'n twee katten gaat dat niet samen' dan iemand die daarbij past'', legt Van Dijk uit. ,,Diegene kun je dan een 'like' en een bericht sturen, om te kijken of je een match bent. Eigenlijk is het net Tinder." Mensen die iemand zoeken om met hun hond te lopen betalen maandelijks een kleine vergoeding vanaf 2,95 euro voor een volledig lid maatschap, waarmee je onbeperkt berichten kunt sturen en ontvangen om een kennismaking mogelijk te maken. Uitlaat-vrijwilligers kunnen het platform gratis gebruiken. Inmiddels loopt Van Dijk wekelijks met Puck. ,,Heleen woont vlakbij'', zegt Hettema. ,,Ik gooi dan mijn huissleutel bij haar door de brieven bus. Ze stuurt me eigenlijk altijd wel even een foto na het uitlaten.'' Dat Hettema niet betaalt krijgt voor het uitlaten van Puck, vindt ze juist posi tief. ,,Het moet niet voelen als werk, dan wordt een verplichting. Ik doe het echt voor mijn eigen plezier en het voelt goed om iemand te helpen.'' TIP 5 Maak goede afspraken Als je meer wilt delen, zoek het dan eerst dicht bij huis, adviseert Robert Visscher. ,,Het is fijn om spullen te delen met mensen die je kent en dus kunt vertrouwen, bij voorbeeld via een buurtwhatsapp- groep of facebookgroep. Ook hebben wij bijvoorbeeld onze auto wegge daan. Die lenen we af toe die van mijn ouders.'' Als je spullen (uit)leent moet je wel goede afspraken maken, bena drukt hij. ,,Leen je bijvoorbeeld ge reedschap, dan moet je afstemmen wanneer je dat teruggeeft en zorgen dat het in goede staat blijft. Leen je je auto uit, dan wil je zeker weten hoe laat en welke dag je die weer terug krijgt. Dat voorkomt ergernissen.'' Want spullen worden gebruikt, gaat ook weleens wat stuk. Zo scheurde een zoon van Visscher een keer een Star Wars-boek kapot en maakte iemand anders een fiets van de familie Visscher stuk. ,,In beide gevallen nam degene die de schade veroorzaakte direct het voortouw om het netjes te regelen.'' Bij een huizenruil biedt Home Exchange garantie. ,,Je bent tot 1 mil joen euro verzekerd. Daarnaast dekt je eigen inboedelverzekering vaak schade.'' Spullen delen om er geld mee te kunnen verdienen is geen goede be weegreden, vindt Visscher. ,,Eigen- lijk moet je het anders benaderen: je bespaart geld.'' Dat geldt ook zeker voor autodelers Duba en Van den Heuvel. Dat ze soms misgrijpen als ze de auto willen gebruiken, nemen ze voor lief. Van den Heuvel: ,,Meestal valt er nog wel iets te regelen. Daarover overleggen we in de groepsapp.'' Voor de kerst dagen wordt dat wel een uitdaging. Duba: ,,Ik denk dat we dan gaan loten wie de auto krijgt. Misschien kunnen we wel een stukje met elkaar meerij den, of elkaar afzetten bij het station. Daar bedenken we vast wel wat op.'' Verdorie! Altijd heeft hij zich welwillend tegenover zijn buurman opgesteld en nu hij eens een beroep op hem doet, houdt die man de boot af! De oude boer tegen over mij barst bijna van verontwaardi ging. Zijn hele leven heeft hij in harmonie geleefd met zijn drie naaste buren, ook boeren. Nooit heeft hij er een probleem van gemaakt dat ze met hun trekkers over het pad op zijn erf reden omdat dat de enige manier was waarop ze bij hun land achter zijn boerderij konden komen. Al onder zijn groot vader werd daarom, in goed overleg, een recht van overpad gevestigd. Maar nu hij ouder wordt en hij z'n bedrijf gaat afbouwen, wil de boer op zijn erf twee woningen laten bouwen. Een voor zijn dochter en haar man en een voor zijn zoon en diens vrouw. Beiden heb ben kleine kinderen. Vanwege die nieuwbouw en voor de veiligheid van zijn kleinkinderen - de tractoren van tegenwoordig zijn echte monsters - wil de boer graag dat zijn buren voortaan een andere route nemen naar hun land: niet meer over zijn erf, maar over een nieuw aan te leggen en door hen gezamenlijk te bekostigen weg. Prima, vinden twee van de drie buren. Maar de derde buurman houdt zijn poot stijf: gaat niet gebeuren! Waarom niet? Het is de boer een raadsel. Hij heeft geprobeerd met zijn buur man te praten, maar kreeg nul op het rekest. In de voorheen zo harmonieuze kleine buurtschap begint de zaak een splijtzwam te worden. Iedereen heeft er een mening over en kiest partij. De boer wil z'n bedrijf afbouwen en op zijn erf twee nieuwe woningen neerzetten Omdat ik ook mediator ben, vraagt de boer mij of ik niet eens met zijn buurman wil praten. Er moet toch een oplossing zijn? Ik wil best bemiddelen, maar alleen met beide partijen aan tafel. Met enige tegenzin gaat de buurman akkoord en op een och tend zitten ze, beiden een beetje bokkig, aan mijn bureau. De gespannen sfeer verandert vrijwel meteen als de buurman - ,,in vertrouwen, want dat hoeft ver der niemand te weten'' - vertelt dat hij al een tijdje depressief is en daarom zo afwijzend heeft gerea geerd. ,,Ik kon het er gewoon even niet bij heb ben'', zegt hij en barst in tranen uit. Zijn buurman slaat troostend zijn arm om hem heen. ,,Ach joh, dat wist ik toch niet. We komen er samen wel uit.'' En dat gebeurt. Nu de kaarten open op tafel lig gen, komen de twee snel tot elkaar. Die nieuwe weg komt er, de boer kan op zijn erf de woningen voor zijn kinderen laten bouwen en de harmonie tussen de buren is hersteld. Wat maar weer eens aantoont: een goed gesprek kan nooit kwaad. t woensdag 25 november 2020 GO Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. lijk maken elkaar te vinden voor het delen of ruilen. Zo kun je via -HELEEN VAN DIJK Heleen van Dijk (l.) gaat graag met Puck aan de wandel als Laura Hettema (r.) moet werken. foto erik van t woud Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21