ELD OED Loop je kamer in en het licht floept aan UW' Van auto en gereedschap tot huis en hond li 20 GOEIE KOOP Slimme lampen €20 (wit) en €50 (kleur) €10 tot €25 €5 tot €7 Waarom zou je nog spullen willen bezitten als je ze ook kunt delen? Delen is duurzaam, prettig voor de portemonnee en leuk voor de sociale contacten. Hoe vind je mede-delers en maak je afspraken? Van delen naar huren Philips Hue IKEA Tradfri Action LSC Smart Connect O Spotgoed- O Privacy: koop, gewel- gebruikers- dige prijs- data gaan kwaliteitver- naar Chinese houding. server. O Geen hub O Werkt alleen nodig. met 2,4 GHz O Eenvoudige wifinetwerk; app. met een ge- O Veel model- mengd 2,4/5 - - len en moge- Ghz-netwerk lijkheden. is dat even puzzelen. TIP 1 Deel een auto ,,Een perfecte oplossing'', vindt Van den Heuvel. ,,Nu hoeven we daarvoor niet meer het ov te gebrui ken.'' Duba: „Eigenlijk is het een beetje een corona-auto.'' Die staat op haar naam, maar ze delen de kosten voor de wegenbelasting (€18), WA- verzekering (€63,40) en parkeerver- gunning (€8,40), wat neerkomt op 30 euro per persoon per maand. Ook de incidentele kosten voor onderhoud delen ze. Wie met de auto heeft gere den, tankt hem daarna weer vol en wie schade maakt, betaalt die zelf. ,,In een online Excel-rooster zetten we kruisjes wanneer we de auto wil len gebruiken, dat werkt heel goed'', zegt Van den Heuvel. Het drietal denkt zelfs na over een vierde deler. Duba: ,,De auto staat nu nog vaak stil, dat is zonde.'' Van den Heuvel ziet nog een optie: „Misschien dat we een dagtarief instellen waarvoor andere vrienden hem kunnen gebruiken.'' TIP 2 Ruil van huis Samen met zijn vrouw Martine Zeijl- stra schreef hij het praktische hand boek Delen doe je zo. Het stel is pleit bezorger van de deeleconomie, die draait om het ruilen van goederen en diensten. ,,De jongere generaties zijn niet meer zo bezig met spullen bezit- DIENSTEN ten, ze willen vooral toegang'', ziet Visscher. ,,Met het internet en aller lei handige apps is de wereld ook veel toegankelijker geworden. Had den mensen vroeger een hele platen collectie, nu is via Spotify Alle mu ziek toegankelijk.'' Zelf doet Visscher onder meer aan huizenruil. Hij is aangesloten bij het onlineplatform Home Exchange. ,,Vorig jaar waren we in Ierland op vakantie. Daar verbleven we in het huis van een gezin dat we hadden gevonden via het platform. Voor de jongens van 9 en 6 jaar oud was het ontzettend leuk dat ze daar ineens allemaal nieuw speelgoed hadden. Ook kregen we geweldige tips voor leuke activiteiten in de omgeving.'' Visscher schat zeker 2000 tot 2500 euro te hebben bespaard op die ma nier van verblijven. Naast de woning kregen ze ook nog een grote gezins auto ter beschikking. Iedereen met een huis kan zich aanmelden bij Home Exchange. Ook huurders, mits ze daarover afspraken hebben met de verhuurder. Een lid maatschap kost 130 euro per jaar. Je kunt dan met een ander lid voor een afgesproken periode van huis ruilen. Maar je kunt ook alleen punten spa ren als je niet ruilt maar iemand wel je huis laat gebruiken. Die punten, afhankelijk van verblijfsduur en de grootte en locatie van je huis, kun je dan later gebruiken. Zo had Visscher met zijn huis (200 punten per nacht) 6000 punten gespaard voor huizen in Panama, maar die vakantie kon afgelopen zomer door corona niet doorgaan. Natuurlijk ruil je niet zomaar met iemand van huis. Visscher heeft eerst uitvoerig contact via Skype of mail en kijkt goed naar beoordelin gen van andere leden bij het profiel van de huizenruiler. TIP 3 Wissel diensten uit woensdag 25 november 2020 &E GO Het slimste lampje is niet te koop (vraag maar aan Willie Wortel), maar slimme lampen zijn inmiddels verkrijgbaar in allerlei soorten en maten. Philips was er jaren terug als eerste bij met de kleurrijke Hue-serie, intussen zijn ook tal van prijsvechters actief op de smarthome-markt. Een slimme lamp bedien je via een app om een tijdscha- kelaar in te stellen en de lamp aan slimme sensoren te kop pelen, zodat het licht automa tisch aanfloept als je de kamer binnentreedt. Techredacteur Anton Damen schroefde verschillende lam pen in alle fittingen in zijn huis en was het meest te spreken over dit trio. PHILIPS Hue white and cotor O Betrouwbaar en stabiel. O Beste licht- kwaliteit. O Veel extra producten voor binnen en buiten. O Speciale lichtrecepten voor o.a. adaptieve verlichting (past zich aan moment van de dag aan) of met feestdagen thema. O De duurste in zijn soort. O Een Hue Bridge van 50 euro is vereist. O Beste koop O Installeren is Consumen- soms net zo tenbond. frustrerend O Luistert ook als het mon- naar Amazon teren van Alexa, IKEA-meu- Google bels. Homekit en O Verbindings- Apple Home- hub van 25 kit. euro is ver- O Past op een eist om de Hue-sys- teem. lamp via app te bedienen. V 11 Eerlijk zullen we alles delen ANNELIES BONTJES Een abonnement op Netflix of Spo- tify delen is al heel gewoon. Maar er zijn meer dingen waarmee je samen kunt doen, weten huisgeno ten Anouk Duba (26) en Vera van den Heuvel (25) uit Amsterdam. Zij zochten een manier om in coronatijd toch af en toe hun familie buiten de stad te kunnen bezoeken. Sinds juni delen ze een Suzuki Alto met een vriend die de auto eigenlijk weg wilde doen omdat hij er niet veel meer in reed. Het initiatief van Duba en Van den Heuvel past helemaal in de deel- economie die sinds 2010 in op komst is, zegt Robert Visscher. Behalve onbaat zuchtig delen zijn er natuurlijk ook tal van mogelijkheden om diensten of spullen tegen een bijdrage af te nemen. Zo kun je gereed schap huren (en soms ook gratis lenen) via Peerby, een abonnement nemen op een fiets (Swapfiets), of tegen een kleine bijdrage maaltijden delen met buurtgenoten via Thuisgekookt.nl. Wie geen eigen auto heeft, kan die een dagje van ie mand anders gebrui ken (Snappcar), een elektrische auto huren (Car2go), of met iemand meerij den via Blablacar. Online wemelt het van de deelplat- forms. Op deeleco- nomieinnederland.nl vind je zo'n 250 ini tiatieven die op de Nederlandse markt actief zijn. Online is een breed scala aan plat forms te vinden die het gemakke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20