Marjan Berk Thuiswerken: wat kost het en wat krijgt u terug? Bijleveld noemt delen vergaderinfo via Twitter 'stomme fout' f2M NIEUWS 17 Corrie deed alles met een perfecte timing Het verdrietige nieuws dat Corrie van Gorp in haar slaap was overleden voerde me terug naar de jaren 70, toen wij samen speelden in de musical van Wim Sonneveld en Friso Wiegersma, De Kleine Parade. Vierhonderd voorstellingen speelden wij door het hele land, waaraan ook Leen Jongewaard en Barrie Stevens meewerkten. Ik werd op tournee ziek, een gemene nierbekkenont- steking legde mij plat. ,,Wanneer u nog een kind wilt hebben, moet u nu in bed blijven!" sprak de dokter. Dus ik bleef in bed. Corrie, die samen met Beer Bossu en Barrie Stevens door de hele musical héén danste, nam mijn rol van Mademoiselle Moni que tijdelijk over. Haar komische talent kwam toen volop aan bod en Wim Sonneveld engageerde haar voor zijn volgende show. Maar bij André van Duin kwam zij als zijn volkomen gelijkwaar dige tegenspeelster Mevrouw de Bok als groot komisch talent vol ledig tot haar recht. In de bus op weg naar de voor stelling van De Kleine Parade zat zij altijd op haar plaatsje voorin, met gezonde dingen in haar tas. Ze was een vrolijke collega, goed gemutst en je kon onbedaarlijk met haar lachen. En ze was ook lief, geïnteresseerd in collega's. Ik denk er aan, hoe weinig vrouwelijke, echt komische talenten er hier in het theater rondlopen. Vrouwen die de lach 'aan hun k...nt' hebben hangen, die door een gebaar of een blik of een stembuiging het publiek doen huilen van het lachen. Aan de basis van dit alles was er ook nog haar professionele op leiding tot danseres. Zij begon bij het Amsterdams Ballet, vervol gens tot 1966 bij het Nationaal Ballet bij Sonia Gaskell. Corrie was er zo een: het was ook nooit te veel wat ze deed, al les met een perfecte, maar ook natuurlijke timing. Onweer staanbaar zou ik het willen noe men. Zo'n talent wrikt de lach los bij het publiek, dat zich maar al te graag bijna willoos laat meevoe ren in het vuur van een aangesto ken lach. Ik denk dat Corrie van Gorp nog lang in onze herinne ring zal voortleven. I 2 euro per dag, berekende het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting. Het bedrag bestaat uit elektriciteits-, water- en gas verbruik, zes kopjes koffie of thee per dag, wc-papier en de afschrij ving van bureau en stoel. De bere kening is een schatting, de echte kosten hangen bijvoorbeeld af van hoeveel koffie iemand drinkt en of iemand groot of klein woont. Nee, er is geen wettelijke basis voor. Uit het onderzoek van AWVN blijkt dat een op de vijf deelnemende werkgevers wel al een thuiswerkvergoeding uitkeert. Dat gebeurt vooral in de publieke sector en bij grotere organisaties met vijfduizend medewerkers of meer. Een bedrag van 2 euro per dag is gebruikelijk. Voor werk nemers is een thuiswerkvergoe ding netto, werkgevers betalen een heffing. Jannes van der Velde van AWVN: ,,Met het aantal werk dagen en werknemers, kunnen de kosten rap oplopen.'' Dit vraagt volgens AWVN om een vrij sim pele aanpassing in de wet, die snel geregeld zou kunnen worden. Vooralsnog kun de thuiswerkver goeding vrij worden besteed: aan de schoonmaker, koekjes of de wa terrekening. Van der Velde legt uit: ,,Het gaat nogal in de papieren lo pen als iedere werknemer voor elke kop koffie of appel een bon netje moet inleveren.'' Thuiswerk- kosten zijn niet hetzelfde als kos ten voor de werkplek (thuiswerk budget). Werkgevers zijn verant woordelijk voor een gezonde en veilige werkplek. Volgens AWVN bieden twee op de drie werkgevers dan ook arbovoorzieningen aan voor thuiswerken, zoals een bu reau of bureaustoel. 90 procent van de werkgevers zorgt daarnaast voor computers, telefoons en soms zelfs printers of beeldschermen. Dat is de bedoeling van AWVN. Zij adviseren werkgevers die reis kosten, thuiswerkkosten of allebei willen vergoeden om een 'waar- je-werkt-budget' in te voeren. Een werknemer kan dan met de baas afspreken hoeveel dagen zij of hij per week thuiswerkt. En op welke dag dus de ene of andere vergoe ding geldt. ,,Je kunt niet zonder akkoord van de werkgever ineens vijf dagen gaan thuiswerken'', zegt Van der Velde. De gemaakte reis- kosten blijven voor iedereen ver goed. De thuiswerkvergoeding staat al in een paar cao's, zoals die voor callcentra (minimaal 25 euro per maand), waterschappen (3 euro per dag) en rijksambtenaren (363 euro voor 2020). Elders wordt er over gesproken. Is zo'n vergoe ding (nog) niet geregeld in de cao, of werkt iemand in een sector zonder cao, dan kan het onder werp via de Ondernemingsraad op de agenda worden gezet. ,,Dit kan ook in het arbeidsvoorwaardenre- glement van een bedrijf worden geregeld'', aldus Van der Velde. ,,Heeft het bedrijf geen OR, dan moet het gesprek op individueel niveau moeten worden gevoerd.'' Als er geen aparte afspraak over gemaakt is, niet. En zzp'ers? ,,Zij werkten al vaker thuis. In principe kunnen zij extra kosten in het uurtarief meeberekenen'', zegt José Kager van vakbond FNV. Bijleveld trok in de Tweede Kamer het boetekleed aan. Vorige week zat de CDA-bewindsvrouw in thuisquaran- taine, omdat ze in contact was geweest met een coronapatiënt. Zij had de ge wraakte foto gemaakt, thuis aan de keukentafel, en die werd door een me dewerker op haar twitterpagina gezet. ,,Maar het was mijn verantwoordelijk heid.'' Ze heeft ook excuses aangebo den aan EU-buitenlandchef Josep Borrell. D66-Kamerlid Kees Verhoeven vroeg zich af of Bijleveld een extra cybersecuritycursus kan gebruiken, maar dat wuifde Bijleveld weg. Ze kent het belang van digitale veiligheid, benadrukte ze. ,,Daar hoeft geen extra cursus voor te komen.'' Kamerleden waren geschrokken van de fout van Bijleveld, vooral om dat de baas van de militaire inlichtin gendienst MIVD recent nog stelde dat mobieltjes tijdens vergaderingen van tafel moeten vanwege de kans op hacks. Ook in deze krant hekelde Bij- leveld de argeloosheid bij Nederlan ders als het gaat om digitale veiligheid. ,,Dit is meer dan alleen dom'', vond GroenLinks-Kamerlid Kathalijne Bui tenweg. Denk-Kamerlid Selcuk Öz- türk sprak van 'een roekeloze blunder'. SP-Kamerlid Sadet Karabulut wilde nog weten of de journalist, Daniël Verlaan, geen aangifte te wachten staat. ,,Ik vind dat de journalist geen enkele blaam treft'', stelde Bijleveld. Volgens haar maakte de journalist duidelijk dat er 'op Europees niveau beter moet worden gekeken naar beveiligde lijnen'. ,,Nederland hamert daar ook op.'' VVD-Kamerlid André Bosman vond dat de verantwoordelijkheid ook bij EU-buitenlandchef Borrell ligt. ,,Hij moet de journalist uitnodigen voor een interview om te vertellen hoe hij dit in de toekomst gaat voor komen.'' woensdag 25 november 2020 GO Corrie Twee dagen thuis, drie dagen op locatie. Dat wordt de nieuwe norm, verwachten werkgevers. 95 procent denkt dat medewer kers een of meer dagen blijven thuiswerken na de coronacrisis, blijkt uit een enquête van werk geversorganisatie AWVN onder vierhonderd werkgevers. Wat betekent dat financieel? Harriot Voncken Utrecht Hoeveel kost thuiswerken gemiddeld? 2 Is de werkgever verplicht deze kosten te vergoeden? 3 Welke kosten vallen onder een 'thuiswerkvergoeding' en welke niet? Thuiswerken kost geld, sommige werkgevers geven daarom een vergoeding. foto robin utrecht 4 Als thuiswerken een keuze is (en je ook gewoon op kantoor kan werken) krijg je dan nog die vergoeding? 5 Wordt thuiswerken straks geregeld in de cao? 6 Krijgen flexwerkers ook een thuiswerkvergoeding? Minister Ank Bijleveld biedt excu ses aan omdat zij vorige week op Twitter een foto deelde van een geheim Europees defensieoverleg waarbij het inlogadres en een deel van de pincode te zien waren. Een journalist van RTL Nieuws wist zo in de digitale vergadering te komen. ,,Dat was een stomme fout, dat had niet moeten gebeuren.'' Hanneke Keultjes Den Haag Ministers Ank Bijleveld en Hugo de Jonge tijdens het vra genuurtje in de Tweede Kamer. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17