2° halve P«js Ga snel naar DonaldDuck.nl/shop NIEUWS 15 ARJAN ERKEL PODCAST GEGIJZELD f ehoeoehoerend- H hard' zong hij in een krap onder gronds hok. Arjan Erkel - van 12 au gustus 2002 tot 11 april 2004 gegijzeld in Dagestan - kreeg zelfs zijn ont voerders aan het neuriën met de hit van boerenrockgroep Normaal. Het sleepte hem door de angstige tijd heen, waarin hij vreesde voor zijn le ven. Het is niet voor niets dus dat de oud-medewerker van Artsen zonder Grenzen nu voor zijn podcast Gegij zeld Bennie Jolink spreekt, de front man van de band. Want de mensen die hij heeft uitgenodigd, hebben hem geïnspireerd. Naast J olink bij voorbeeld ook oud-rolstoeltennisser Esther Vergeer, chef-kok Herman den Blijker, tv-presentator en analist Hans Kraay jr. En minder bekende mensen, zoals Ferry Zandvliet, die de terroristische aanslag in de Parijse concertzaal Ba- taclan overleefde. ,,Allemaal hebben ze één ding gemeen: ze kenden te genslagen, maar zijn daar flexibel mee omgegaan'', legt Erkel (50) uit. ,,Het darwinistische principe van 'survival of the fittest' gaat niet over wie de sterkste is, maar over wie zich het best kan aanpassen aan verande rende situaties." Arjan Erkel werd 607 dagen gegijzeld en weet dus hoe om te gaan met tegenslagen. Exclusief voor de site van deze krant maakt hij de podcast Gegijzeld, waarin hij bekende en minder bekende Nederlanders spreekt over moeilijke situaties en hoe je daar weer uit komt. den. Boos zijn mag, het is een nuttige emotie en hoort bij het leven.'' ,,Zie het zo: de pieken en dalen die mensen meemaken, kunnen inspire ren. Ik liep er al een hele tijd mee rond. Ik heb nooit eerder een podcast gemaakt, maar Jan en alleman doet het. Het is geen rocket science. Ik vind het mooi hoe mensen vol begeiste- rung kunnen spreken over hun levenslessen. Nu, vanwege de coro- napandemie, was het tijd om het in acties om te zetten. Ook een crisis kan je iets meegeven voor de toe- komst, al lukt dat niet iedereen. Dat is ook niet erg. Een student bij een le zing vatte het eens simpel, maar doeltreffend samen: laat je toekomst niet verpesten door het verleden.'' ,,Je moet inventief zijn, ergens een andere wending aan geven. Oud-ju doka Dennis van der Geest vertelt over wat hij allemaal heeft verzon nen om zijn sportschool coronaproof te krijgen. Hoe Normaal, met Hemel vaartsdag, maar ook andere muzi kanten in hun eentje zonder publiek optreden. Back to the basics, unplug ged, maar ze staan er wel.'' ,,Het is een goede tijd om even na te denken. Soms moet je even vertragen om tot nieuwe inzichten te komen. Ik vind het fijn om in mijn thuissitu atie te zijn, al mis ik natuurlijk ook dingen als samenkomen met vrien den en lekker uit eten.'' ,,Je kan gegijzeld zijn door gedachten of situaties. Net als de tijd waarin ik gegij zeld was, vragen de coronapandemie en alles restricties veerkracht van mensen. Hoe herpak je jezelf? Natuurlijk moet je nooit leed met elkaar vergelijken - het is slechts een speelse verwijzing. Je moet ook niet alles plat relativeren. Als iemand traag is bij de kassa in de supermarkt, kan ik me daar inmiddels ook weer over opwin- Winterboek woensdag 25 november 2020 GO Marlies van Leeuwen Rotterdam 'Pieken en dalen kunnen inspireren' Waarom wilde je deze podcast maken? Zijn er lessen van de mensen die jij hebt gesproken die je waardevol vindt? Hoe ga je zelf om met de coronasi tuatie? Van de podcast Gegijzeld met Arjan Erkel komt vanaf vandaag elke week een nieuwe aflevering online, exclusief op de site bij /gegijzeld Zo'n situatie die je noemt is de huidige, die van de pandemie die de wereld in zijn greep houdt. Met lockdowns, afstand houden en veel moe ten missen. Maar toch, is het niet wat cru jouw gijzeling te vergelijken met het coronaleed? Arjan Erkel werd tussen 2002 en 2004 gegijzeld. Zijn situatie toen en de coronacri sis nu vragen veer kracht van mensen, aldus Erkel. fotos sanne DONDERS, ARJANERKEL.NL KOELE STRIPS, SPELLETJES PUZZELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15