Turncommentator Van Zetten stopt Welkomenergie Wees Welkom, stap over en ontvang een welkomstbonus tot wel 270,- ft 8 Bestuurders vrezen 'waterbedeffect' Carbidschieten ANP Hilversum Aanleiding voor dat besluit is de ophef die ontstond na publica ties over zijn rol in een turnzaak uit 2oii, waarbij ook turnsters van Pro Patria waren betrokken. Van Zetten is erelid van •f' deze Zoetermeerse turnvereniging en be moeide zich destijds met de kwestie. Uit recente publicaties bleek dat hij zich daarbij ongepast en kwetsend had uitgelaten over de jonge turnsters. Voor de NOS waren die uitlatin gen aanleiding om met Van Zetten om de tafel te gaan. In dat gesprek kondigde Van Zetten aan te stop- pen als freelancecommentator. ,,Het is verstandig dat Hans de con clusie trekt om te stoppen en ons niet met deze kwestie te belasten'', zegt Maarten Nooter, hoofdredac teur van NOS Sport. ,,Anno 2020 zitten we nog volop in de onthul lingen over misstanden in de turn- wereld. Daar moet een NOS-com- mentator onbevangen en met respect over kunnen spre ken en oordelen. En dus is dit een wijs besluit, hoe jammer het ook is dat het na 34 jaar zo af loopt." Van Zetten zegt in een verklaring dat hij spijt heeft van zijn uitlatingen over drie turnsters in 2012. Hij biedt zijn ex cuses aan aan voormalig turnsters Verona van der Leur, Suzanne Har mes en Gabrielle Wammes, die in 2011 vertelden over mishandeling door hun coaches. Hoe makkelijk kan het zijn. De 25 burgemeesters van de Vei ligheidsregio's bespraken het car- bidschieten gisteravond. De tradi tie, die vooral in het noorden en oosten van het land wordt gekoes terd, dreigt over te waaien naar de Randstad nu het afsteken van vuurwerk is verboden. Handelaren in carbid zien de be stellingen uit de Randstad bin nenstromen en daar zitten burge meesters absoluut niet op te wach ten. De kracht van carbid kan zo fors zijn dat de sponningen uit de ramen springen als het in dichtbe volkte wijken wordt afgestoken, waarschuwen experts. Den Haag besloot afgelopen weekeinde al een lokaal carbidver- bod af te kondigen. Dordrecht volgde snel en ook Leiden en Hil versum geven nu geen toestem ming om het knallende goedje in melkbussen te ontsteken tijdens de jaarwisseling. Ook burgemees ter Marianne Schuurmans van Haarlemmermeer wil carbid als alternatief voor vuurwerk verbie den, omdat het vaak om evene menten gaat waarop veel mensen afkomen. Burgemeester Emile Roemer van Alkmaar en vertegenwoordi ger van de veiligheidsregio Noord Holland Noord wil of strenge re gels instellen of carbid verbieden. ,,Op een aantal plekken in onze re gio is carbid een traditie, maar dit jaar is er ongelooflijk veel carbid ingekocht'', aldus Roemer. Maar een totaalverbod komt er niet, besloten de burgemeesters gisteravond. Zo'n landelijk verbod kon wel op veel steun rekenen van vakbonden van politie en boa's. ,,We moeten een waterbedeffect voorkomen, dat het carbidschieten in de ene gemeente verboden wordt en in een andere wel mag. Jongeren gaan zich dan verplaat sen en er komen te veel mensen op af'', zei Jan Struijs, voorzitter van de Nederlandse Politiebond. De politiebond ANPV deelde die zor gen. ,,Wij zijn echt voorstander Dit jaar is er ongelooflijk veel carbid ingekocht van één beleid in heel Nederland. Je kunt niet een verbod hebben in Den Haag en vervolgens bij buur gemeente Leidschendam niet'', al dus een woordvoerder. ,,Dan lopen ze naar de andere kant van de straat en mag je het daar wel afste ken, dat is niet te handhaven.'' ,,Ik zag gisteren nog op televisie een reportage waarin een verkoper van carbid vertelde dat hij een dubbele omzet heeft. Dan weten we natuurlijk waar het heen gaat'', verwoordde een woordvoerder van de handhaversbond B OA ACP zijn zorgen. ,,Maar een geheel ver bod is makkelijker te handhaven.'' Sommige regio's zoals Twente, IJsselland (in Overijssel) en Noord- en Oost-Gelderland gaven al groen licht voor de in hun ge bied populaire traditie, mits aan de geldende coronamaatregelen wordt voldaan. dinsdag 24 november 2020 GO Hans van Zetten (72) neemt per direct afscheid als turncommen tator bij NOS Sport. Dat heeft de omroep bekendgemaakt. Sport -_,L- ,v/, EL c* vjn* .8 r® Carbidschieten is populair, nu vuurwerk niet mag. foto lars smook Geen totaalverbod op carbidschieten Steeds meer steden willen het afsteken van carbid tijdens oud en nieuw verbieden. Na Den Haag, Dordrecht gaan ook Leiden en Hilversum dit lokaal verbieden. Een landelijk verbod komt er niet. Raymond Boere Den Haag - Emile Roemer, burgemeester van Alkmaar Carbid (ca. 100gr) Water (ca.150 ml)^ Acethyleengas CARBID Zodra water en carbid in de bus zitten gaat het deksel er op. Na 50 seconden is het Carbid wordt gemaakt van brandkalk en cokes. Het is te koop in pakken van 1,10 en 20 kg. Deksel schiet tot 100 meter weg. Aansteken met lange fakkel. Gaatje 6 mm ©241120 |TU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8