ammm 7 Corona maakt clubs tot prooi van criminelen, nieuwe regels tegen inmenging Uit onderzoek van onder meer de Universiteit van Tilburg blijkt dat één op de acht amateursportverenigingen de afgelopen twee jaar te maken heeft gehad met 'serieus te nemen signalen die kunnen wijzen op criminele in menging'. ,,Clubs zijn zich nauwelijks bewust van de gevaren van criminele inmenging en wapenen zich er be perkt tegen", concluderen de onder zoekers. Diverse clubs kwamen daardoor al zichtbaar in de problemen. Zo kwam OFC Oostzaan dit jaar volop in het nieuws vanwege vermeende crimi nele banden, witwaspraktijken en onduidelijke geldstromen. De voor zitter van het Utrechtse Magreb'90 werd opgepakt vanwege internatio nale drugshandel. En in Amsterdam bestond zelfs de vrees voor liquidaties tijdens wedstrijden van zaalvoetbal club 't Knooppunt, die met crimineel geld werd gefinancierd. Andere clubs worstelden met een criminele hoofd sponsor, trainer of kantinebeheerder. De KNVB kent zelfs een voorbeeld waar jeugdspelers door geldschieters werden geronseld als drugskoerier. De KNVB kent de voorbeelden, en stelt nu extra alert te zijn doordat clubs door corona - en zwaar geslon ken inkomsten - een nog aantrekke lijker prooi kunnen zijn. ,,We weten dat verenigingen het financieel heel moeilijk hebben", zegt bestuurssecre- taris Mark Boetekees van de KNVB. Het bondsbestuur wil daarom met nieuwe regels de strijd aan met zwart geld en criminele inmenging bij de amateurs. Het voornemen is om vanaf 1 januari te verbieden dat amateurspe lers betaald krijgen door derden of meer betaald krijgen dan een belas tingtechnisch toegelaten onkosten- of vrijwilligersvergoeding. Bedoeling is dat alleen 'pure' amateurspelers over blijven en contractspelers die met verenigingen spelerscontracten heb ben die geregistreerd zijn door de KNVB. Lastig ,,Controleren is heel lastig", geeft Boetekees van de bond direct toe. ,,De afspraken zijn op basis van 'high trust, high penalty': komen we erachter dat sprake is van overtreding, dan zijn de sancties niet mals. Je moet dan den ken aan verplichte degradatie en schorsing voor lange tijd van spelers." Hij spreekt over jaarlijkse steekproe ven. ,,We realiseren ons dat regelgeving altijd achter de feiten aanloopt." Het is daarom niet de enige actie. Ook wil de KNVB intensiever gaan samen werken met onder meer de Belasting dienst. Verder kent de bond de regel dat een bestuursmeerderheid bij amateurclubs uit niet-financiers moet bestaan. Bovendien doet de KNVB sinds vorig jaar via lokale sportak- koorden een beroep op voetbalclubs en gemeentes. Onder meer om in ge sprek te gaan met investeerders, om hun beweegredenen te achterhalen. Verder heeft de bond in samenwer king met NOC*NSF een programma ontwikkeld, dat besturen helpt bij het herkennen van 'foute' personen. Deze 'KNVB-spelregels' zijn lang niet bij alle clubs bekend. Betere voor lichting en persoonlijke uitleg aan vrijwillige bestuurders moet daar ver andering in brengen. Meer bewust wording en herkennen van signalen, kan volgens de bond criminelen bui ten de deur houden. Ook wil de KNVB af van alle contante betalingen van sponsors binnen de amateurtak. „Ontvang giraal", zegt Guus Posthu mus, hoofd verenigingsadvies bij de KNVB. De KNVB stelt criminele geldstro men en inmenging van suikerooms met zwart geld zeer serieus te nemen. 'Niet goed voor de sport', zegt Posthu mus. Zijn afdeling telt achttien ver enigingsadviseurs, die contact onder houden met alle drieduizend voetbal- amateurclubs. Hij zegt dat de KNVB niet alle bevoegdheden heeft om pro blemen aan te pakken. ,,Het gaat om informatie uitwisselen en een ge deelde verantwoordelijkheid. Wij gaan niet op de stoel van de Belasting dienst of de politie zitten." Volgens hem zijn de Belasting- Wij gaan niet op de stoel van de Belasting dienst of de politie zitten dienst, gemeenten en de politie aan zet bij het uitwisselen van informatie en moeten ook zij hulp bieden rich ting verenigingen. ,,Vraag is hoe je sa men het maximale kunt doen om cri minele inmenging tegen te gaan. We doen een oproep aan de politiek om te kijken naar de privacywetgeving. Soms bestaat de noodzaak om meer informatie uit te wisselen dan nu wettelijk gezien mag." Posthumus noemt het opvallend hoeveel aandacht criminele inmen ging rond amateurvoetbal krijgt. ,,Nog nooit liepen zo veel onderzoe ken." Handelen De KNVB stelt dat alle uitkomsten sa men aanleiding kunnen vormen voor nader onderzoek naar het handelen van partijen als: Openbaar Ministerie, politie, Belastingdienst, sportbonden, gemeentes en verenigingen. De bond ziet ook een belangrijke rol voor de politiek en doet een oproep om in ge sprek te gaan in de Tweede Kamer. ,,Op die manier kan de politiek samen met experts een mening vormen over wat nodig is om criminelen echt te weren uit de sport." Uit onderzoeken is duidelijk ge worden dat afgelopen jaren bij tien tallen verenigingen criminelen actief waren. De KNVB stelt: ,,Wij willen graag dat onze mooie sport schoon wordt. We nemen onze verantwoor delijkheid en werken mee waar kan. Want jeugdspelers die drugs koerie ren, dat is natuurlijk afschuwelijk." dinsdag 24 november 2020 CAMERA BEWAK ttffendbope Amateurvereniging O.F.C. in Oostzaan is een van de voetbalclubs die in het nieuws kwamen vanwege vermeende criminele banden. foto anp KNVB bindt strijd aan met zwart geld bij de 'amateurs' Amateurvoetbalclubs zijn volop in beeld bij criminelen, zeker nu die in financieel zwaar weer verkeren door coronamaatregelen. Voetbal bond KNVB wil met onder andere nieuwe regels de strijd aanbinden met zwart geld bij de amateurs. Marco Gerling Tilburg - Mark Boetekees, KNVB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7