OZCAN AKYOL Genieten van de kou: 'En de glühwein helpt natuurlijk ook' Rectificatie Frederik H. 6 Column De onrust rond de jongeren beweging van Forum voor Democratie, waarin klaar blijkelijk antisemieten en andere racisten de dienst uitmaken, be reikte gisteravond een kookpunt, toen partijleider Thierry Baudet in een veel te lange video afstand deed van zijn positie. Wat ik zo fascinerend aan zijn boodschap vind, was dat hij in de veronder stelling leeft dat de interne ver deeldheid binnen zijn partij door anderen is aangewakkerd. de afgelopen dagen trial by media plaatsvond, een zichtbare veroor deling van een interne zaak door zijn eigen mensen, waarbij hij ook nog eens journalisten verweet hier gewag van te maken. Wat dachten ze wel niet? Dat soort borrelpraat jes werkte vroeger misschien. Maar nu niet meer. De waarheid is dat Baudet met dit nieuwe statement géén afstand neemt van de wanpraktijken bin nen de jongerenorganisatie van zijn partij. Hij wil, om welke reden dan ook, niet hardop zeggen dat Freek Jansen, de roerganger van deze club en tevens nummer ze ven op de kandidatenlijst, zich stelselmatig heeft misdragen. Dat is merkwaardig. Meerdere par tijprominenten hebben openlijk gezegd dat ze op een ondubbelzin nige veroordeling rekenen. Tever geefs. Het zegt genoeg. Thierry Baudet was altijd al een slechte leider, die zich vooral door zijn ei gen narcisme liet leiden, maar nu voelde hij ook niet aan dat de boel op instorten stond. Hij heeft her haaldelijk zijn partij in diskrediet gebracht door dubieuze speeches, clowneske optredens en flirtages met hele of halve racisten. Dat hij nu in een video als slacht offer optreedt, is het ultieme be wijs van zijn onkunde: deze man kan niet een beweging aansturen die veel mensen aanspreekt. Daar voor is hij niet volwassen genoeg. Hij blijft hangen in woordenspel letjes. En daarbij zijn de zorgen van zijn eigen partijleden en van buitenstaanders niet helemaal on terecht. In het Engels zouden ze zeggen: 'If it walks like a duck and it quacks like a duck, then it must be a duck.' Dat Forum voor Democratie als een magneet op xenofoben werkt, werd al drie jaar of vier geleden in stukken geconcludeerd. Het duurde even voor iedereen daar van overtuigd was. Sommigen wilden het gewoon niet zien. In middels zijn de meeste ogen wel geopend. Alleen Baudet en zijn trouwste gezanten blijven onver stoorbaar roepen dat er niets aan de hand is. Hij houdt daarmee niet alleen het publiek voor de gek, maar vooral zichzelf. Alleen Baudet en zijn trouwste gezel len roepen dat er niets aan de hand is Gisteren zeiden verkeersexperts in deze krant dat het kabinet werk moet maken van rekeningrijden of spitsheffingen. Ze betogen dat zo'n maatregel de files zal halveren en miljarden zal besparen, omdat er geen nieuw asfalt aangelegd hoeft te worden om de capaciteit op te hogen. Een kilometerprijs, wegbeprij- zing en een congestieheffing. Het zijn allemaal verhullende woor den voor een omstreden systeem waardoor automobilisten vooral betalen voor het gebruik van hun auto, niet langer voor het bezit daarvan. Jarenlang waren vooral de rechtse partijen (VVD, PVV en Forum voor Democratie) daar mordicus tegen, maar de liberalen zijn nu deels om. De VVD - veruit de grootste partij in alle peilingen - heeft in middels in het verkiezingspro- gramma een vage passage opgeno men waarin het woord 'rekening rijden' niet voorkomt. Er staat: ,,Emissieloze auto's gaan op basis van het aantal gereden kilometers bijdragen aan het onderhoud en de aanleg van wegen. Er komt na drukkelijk geen spitsheffing." Kortom: rekeningrijden voor elektrische voertuigen, zij het niet in de spits. De meeste linkse par tijen hebben zo'n spitsheffing trouwens wél in het verkiezings programma staan en D66 ook. De democraten willen concreet een kilometerheffing invoeren die is gebaseerd op de CO2-uitstoot van de auto en de plaats en tijd dat ie mand rijdt. Onlangs heeft het kabinet - naar aanleiding van het Klimaatak koord, waarin invoering van reke ningrijden vanaf 2025 is afgespro- »Als het besluit valt, duurt het nog negen jaar voor het is ingevoerd ken - een rapport gepubliceerd waarin verschillende varianten zijn doorgerekend. Daaruit blijkt: de invoering van rekeningrijden kan, afhankelijk van de wijze waarop, in 2030 zorgen dat de ver loren reistijd door files met 43 tot 68 procent wordt teruggebracht. Ook zal de uitstoot van stikstof en CO2 over tien jaar behoorlijk af nemen, allebei tot maximaal 24 procent. Daarnaast zorgt de invoe ring van betalen naar verbruik voor een schoner wagenpark. En de verst doorgevoerde vorm van rekeningrijden - inclusief een spitsheffing, die 7 cent per kilome ter zou kosten - zal het meeste geld opbrengen voor de overheid. Haken en ogen Vorige week bleek tijdens een groot debat in de Tweede Kamer dat er nog wel wat haken en ogen zitten aan het opzetten van het ge automatiseerde systeem achter re keningrijden. Minister Van Nieu- wenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat) zei dat volgens ambte naren de 'technologische en in voeringsaspecten' zo ingewikkeld zijn dat invoering per 2025 niet mogelijk is. Die klus zal minimaal negen jaar vergen. Dus zelfs als de toekomstige co alitiepartijen in 2021 aan de forma tietafel besluiten rekeningrijden te introduceren, dan zal de burger daar niet vóór 2030 mee te maken krijgen. Die vindt overigens in meerderheid dat rekeningrijden acceptabel is, blijkt uit peilingen. Er is dan wel efficiënter en goed koper openbaar vervoer nodig. Ook moet er een oplossing komen voor Nederlanders die naar eigen zeggen niet met bus of trein van of naar hun werk kunnen. Een pittige kluif voor een volgend kabinet. ROTTERDAM In de Z-bijlage van de krant van afgelopen zaterdag is in het artikel over de criminele burgerinfiltrant ten onrechte vermeld dat Frederik H. lid zou zijn (geweest) van de MC Har- lingen en daar woonachtig zou zijn. Frederik H. woont in Leeu warden en heeft op geen enkele wijze indirect of direct betrok kenheid gehad bij de MC Red Devils Leeuwarden, laat hij via zijn advocaat Richard van der Weide weten. Hij benadrukt dat Frederik H. geen aansturende rol heeft gehad ten aanzien van ver dachte Justin S., noch ten aan zien van burgerinfiltrant 'Kees'. Jeannette van Wijk is met haar koek-en-zopiekraam De La chende Poffer al 22 jaar te vinden op winterevenementen. Werken in de koudste maanden van het jaar is speciaal, zegt ze. ,,Het is ontzettend gezellig wanneer het weer wat kouder wordt", aldus Van Wijk. ,,Het is natuurlijk een heel ander sfeertje dan in de zo mer. In de winter zetten we een blokhut neer, of we bezoeken evenementen met onze kraam pjes.'' Het leukste aan werken in de winter vindt Van Wijk het bui ten staan. ,,Het geeft iets extra's", legt ze uit. ,,Als het koud is ko men mensen naar ons toe om een warme portie poffertjes of een lekkere warme chocolade melk en glühwein te halen. Dat knusse sfeertje vind ik heerlijk. En van glühwein wordt iedereen natuurlijk wat losser." Niet iedereen zoekt de knusse warmte op wanneer het winter- IrfT «-."iill weer wordt. Voor echte kou-lief hebbers breekt de tijd aan dat ze er juist extra op uit trekken. In het water welteverstaan. ,,Ik was een grote koukleum, maar dat is wel echt veranderd", vertelt Michiel Vervoort. Hij is medeop richter van de Amstel Ice Swim, een zwemwedstrijd in hartje Amsterdam die voor volgend jaar december gepland staat. Hij stak eerder al zwemmend het IJsselmeer over en doet sinds vier jaar aan ijszwemmen. ,,Ik houd wel van uitdaging", vertelt hij lachend. ,,Het is leuk om te merken dat je jezelf hierin kunt trainen." Vervoort ligt om de drie dagen buiten in het water. ,,Het wordt wel kouder, maar ook makkelijker naarmate je meer traint." Dat ijszwemmen steeds populairder wordt, vindt Ver voort fantastisch nieuws, maar hij benadrukt dat beginners zich wel goed moeten voorbereiden. ,,Doe dit zeker niet alleen." dinsdag 24 november 2020 GO y @OzcanAkyol Hij heeft bedacht dat er tijdens Tijdens de komende kabinets formatie worden hoogstwaar schijnlijk afspraken gemaakt over de invoering van rekening rijden, nu ook de 'vroempartij' VVD in het verkiezingspro gramma deze omstreden maat regel aanhaalt. Een meerder heid van de Nederlanders vindt dat prima, zolang het ov maar een goed en betaalbaar alter natief vormt. Edwin van der Aa Den Haag Na een warme november- maand lijkt het weer langzaam aan een winters tintje te krij gen. Komende week dalen de temperaturen. Kou-liefhebbers kijken voorzichtig uit naar alles wat de winter zo mooi maakt. Sanne Meijer Amsterdam Jeanette van Wijk en Michiel Vervoort. privéfoto's -* Rekening rijden kan files bestrijden. Bovendien hoeven dan geen extra wegen te worden aangelegd. FOTO ROBIN UTRECHT LOGISTIC!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6