Een geleefd boekje 5 1 lf°1ll 310011 Il22f Iff IJ.OC Bovendien was de genetische code van het coronavirus al in ja nuari bekend. Vaccinmakers kon den daar meteen gebruik van ma ken. Al in maart lag er een vaccin, klaar voor proeven op mensen. Omdat het virus al sinds januari om zich heen grijpt, waren slechts enkele maanden nodig om aan vol doende proefpersonen te komen. Last but not least: alle ballen gingen dit jaar op corona. Nooit eerder is er wereldwijd zoveel geld, tijd en moeite gespendeerd Door EU bestelde Covid-19-vaccins ■Inn 200 om een virus te nek om te draaien. Hoe is de goedkeuring geregeld? In Nederland kan een vaccin pas op de markt komen na toestem ming van de Europese medicijn waakhond EMA. Het EMA is be zig met een rolling review van de vaccins. Dat betekent dat alle nu al bekende data worden geanaly seerd. Een versnelde marktaan- vraag duurt in de regel minimaal vier weken. Dat betekent dat de eerste vaccins, op z'n vroegst, me dio december de Europese markt op mogen. Bij elk goed te keuren vaccin hebben twee landen de leiding. Welke dat zijn, wordt pas bekend als de beoordeling afgerond is, om te voorkomen dat het proces van buitenaf wordt beïnvloed. CBG-woordvoerder Meijer wil dan ook niet zeggen of Nederland bij een van de vaccins de voor trekkersrol neemt. Eén ding wil ze nog wel bena drukken: hoewel ook het goed keuringstraject veel sneller gaat dan normaal, wordt er geen en kele concessie gedaan aan de zorgvuldigheid. ,,Het is vooral een kwestie van eerder beginnen en meer mankracht inzetten. Verder nemen we iedere stap net zoals we dat anders ook doen." Hoe kunnen farmaceuten nu al weten dat er geen bijwerkingen zijn op de langere termijn? Niet. Toch nemen ze aan dat het meevalt. Vooralsnog zijn er geen noemenswaardige bijwerkingen. Onderzoeker Andrew Pollard (Oxford) wijst er op dat er al vanaf april wordt getest met het AstraZeneca-vaccin en dat in middels tienduizenden mensen een vaccin kregen. ,,We hebben veel meer data dan gebruikelijk is voor een vaccin dat op de markt komt. Dat is een geruststellende gedachte." Dat in de proeven niets gevon den is, wil overigens niet alles zeggen, vertelt Bruijning. ,,Er kan altijd een heel zeldzame bijwer king opdoen die je niet hebt op gepikt in de trials. Stel dat 1 op de 100.000 of 1 op de miljoen gevac- cineerden ergens last van krijgt, dan zie je dat niet altijd terug in een testfase met 30.000 of 60.000 deelnemers." Mocht zo'n zeldzame bijwer king optreden, dan is dat niet per definitie reden om invoering te heroverwegen. ,,Het is altijd een risico-afweging. De bijwerkingen die we inmiddels van het corona virus kennen, zijn ook niet mals." Rijkers: ,,Ieder vaccin heeft bij werkingen. Een zere arm, of koorts. Maar als er echt ernstige gevolgen zijn, treden die op korte termijn op en hadden we het al geweten." Is het niet genoeg als alleen ouderen en kwetsbaren het vaccin nemen? Waarom zou ik eigenlijk een vac cin nemen? Het is een vraag die vooral bij jongeren leeft. Zo groot is de kans niet dat ze heel ziek worden van corona. Logische ver volgvraag is of het niet volstaat om het kwetsbare deel van de be volking een prik te geven. ,,De grootste druk op de zorg valt dan weg, dat klopt", zegt Bruijning. ,,Zo kun je het virus in theorie op een gecontroleerde manier door de samenleving laten gaan." En dan volgt de maar. ,,Ik vraag me af of mensen dat willen. Als ik naar mezelf kijk: ik zit niet te wachten op een virus met bijwer kingen waarvan het effect op lange termijn nog onduidelijk is, terwijl ik ook een vaccin kan ne men." Wat nou als je dat risico accep teert? Kun je dan nog steeds een gevaar vormen voor anderen? Ja, zeggen experts. Ten eerste kun je dan andere niet-gevaccineerden aansteken. Ten tweede kun je mensen aansteken bij wie het vaccin niet werkt. Mogelijk, zegt Rijkers, zijn dat juist heel kwets bare mensen, zieken bij wie het immuunsysteem niet goed func tioneert, bijvoorbeeld. Tenslotte heeft Rijkers nog een heel praktische reden om een prik te halen: ,,Wie gevaccineerd is, kan eerder zijn vrijheid ne men." IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 61 isschien wilt u vandaag gewoon even een mooi verhaal horen. Ik wil het u in ieder geval graag vertellen. 't Is ook wel een beetje corona, want zonder dat was het nooit tot me gekomen. Ik schreef enige we ken geleden een stukje over mijn liefde voor Baedekers, in mooi rood linnen gebonden oud-Duitse reisgidsen. Voor aan huis gebon den toeristen als ik zijn ze een leuke manier om er even uit te breken. Ik kreeg daarop een brief van een meneer uit Limburg, die al jaren zo'n Baedeker in een privé- museumpje in zijn huis had lig gen. Er zit dan ook een mooi ver haal achter. Hij had het boekje gekregen van zijn vader. Die was samen met zijn broer in de Tweede Wereldoorlog te werk ge steld in Tsjechië. Toen die twee jongens op zeker moment naar Nederland terug mochten, kregen ze dit boekje van een Duitse sol daat in handen gedrukt, met de woorden: 'Dit zul je kunnen ge bruiken op weg naar huis.' Baedekers Deutschland (in einem bande), gedrukt in 1909, dat was het boekje. In tegenstelling tot de meeste van deze oude reisgidsen die je op de kop kunt tikken, en waarvan dan meestal wordt ver meld dat ze nog in min of meer perfecte staat zijn, is deze juist goed gebruikt. Het linnen heeft losgelaten bij de kanten, de dun- drukblaadjes zijn af en toe gevou wen, enkele van de uitvouwkaart- jes ingescheurd, een enkele weer geplakt. Die meneer uit Limburg had geen plek meer voor een privé- museumpje. Hij is kleiner gaan wonen. De Baedeker was in een la beland. Of ik het boek wilde heb ben en een mooie plek in mijn boekenkast wilde geven? Wat denkt u? Het staat nu op een ere- plekje in mijn bescheiden verza meling. Nee, da's niet waar, het ligt alweer op mijn bureau en ik ben er voor de zoveelste keer in aan 't bladeren. Voorzichtig, van wege de broosheid ervan. Want dit boekje heeft geleefd en wij we ten wat het heeft meegemaakt. Hoe mooi wil je het hebben? Ik stel me die te werk gestelde jon gens voor, uit het Nederland van midden vorige eeuw, dat ik nog wel ken uit de zwartwitfoto's van mijn eigen ouders. Die twee jon gens dus, ergens in Tsjechië, bla derend in die Baedeker's, met hun vingers over de pagina's, de kaart jes, de mogelijke routes, puzzelend hoe zij naar huis kunnen komen, naar vader en moeder. dinsdag 24 november 2020 Het vaccin van AstraZe- neca is traditioneler van opzet en is gebaseerd op Srat -i-. broertjes die veel op het huidige coronavirus lijken. Oxford/ AstraZeneca Sanofi/ GSK Janssen/ J&J rrrjrrr- miljoenen C/OSeS'1 Soort vaccin: RNA Pfizer/ BioNTech I Virale vector CureVac Moderna Viruseiwit (80 mln doses met optie op extra 80 mln) nb: Europese Commissie nog in onderhandeling met Novavax (vaccin op basis viruseiwit) 241120 ,bron: Duke Global Health Innovation Center Europese Comm Stand 20 november Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dage lijks over het gezinsleven tijdens corona. Reacties: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5