II II Digitale stembus om uitkijkpunt Niemandsland te kiezen, geopend Wegen naar Waterdunen worden een meter breder 7 OORLOGSVETERAAN LAATSTE BEVRIJDER IJZENDIJKE (100) OVERLEDEN Oorlogsveteraan Richard Brookes is vorige week op 100- jarige leeftijd overleden. De Brit was de laatste bevrijder van IJzendijke die nog in leven was. Door een speling van het lot overleefde hij de gigantische explosie op een boerderij die 41 levens kostte. Brookes dient van 1940 tot en met 1947 in het Britse leger als verbin dingsofficier namens de Royal Engineers. Dat hij in de Tweede Wereldoor log niet sneuvelt, is een klein won der. Op 6 juni 1944, D-Day, landt hij in Normandië. ,,Dat hij die lan ding heeft overleefd, is al heel bij zonder", zegt Anton van Merode van Stichting IJzendijke Bevrijd. Een reeks toevalligheden, die Brookes op dat moment waar schijnlijk heel vervelend vond, zorgt ervoor dat hij ook in West- Zeeuws-Vlaanderen in leven blijft. Op weg naar IJzendijke krijgt zijn tank pech. De verlich ting hapert, waardoor Brookes het contact met zijn eskadron verliest. ,,Hij is nog met die tank van veer tig ton recht door IJzendijke gere den", weet Van Merode. Aanval op Breskens Daardoor arriveert hij te laat bij de boerderij van de familie De Dob- belaere aan de Isabellaweg, waar een Brits-Canadees tankeskadron verblijft dat zich klaarmaakt voor een aanval op het nog bezette Breskens. Rond het middaguur ontploft op het erf een tankwagen. Hij is met die tank van veertig ton recht door IJzendijke gereden De explosie is zo immens dat stuk ken van legervoertuigen, gebou wen en lichaamsdelen door de lucht vliegen. Er vallen 41 doden. Richard Brookes is op de dijk, driehonderd meter van de explo sie vandaan. Toch overleeft zelfs hij ternauwernood. Een granaat scherf doorboort een jerrycan waar hij even daarvoor nog op zit. ,,Hij had een engeltje op zijn schouder", zegt Van Merode. Dat engeltje komt hem goed van pas. Ook de Slag om Arnhem en het Ardennenoffensief, waar de Duit sers hevig terugvechten en in to taal drieduizend Britse doden val len, overleeft hij. Eregast Brookes was vorig jaar nog eregast We hebben veel aan Richard Brookes te danken tijdens het jubileum van de bevrij ding van IJzendijke 75 jaar geleden. Via de Royal Engineers lukte het de Stichting IJzendijke Bevrijd, hem naar West-Zeeuws-Vlaande- ren te halen. Hij bezocht onder meer de boerderij van de familie De Dobbelaere. Januari dit jaar zoekt Van Merode Brookes thuis op in Solihull, vlak bij Birming ham, voor zijn honderdste verjaar dag. ,,Het was een aardige man. Tot zijn 74ste is hij timmerman ge weest", aldus Van Merode. Over zijn oorlogsdagen in West- Zeeuws-Vlaanderen, weet Broo kes niet veel meer. Volgens de informatie van de stichting, en die van de Royal En gineers, was Richard Brookes de laatste bevrijder die nog in leven was. ,,We hebben veel aan hem te danken." In het waterwingebied, precies op de grens bij grenspaal 28, komt uit kijkpunt Niemandsland. Elf archi tecten dienden een ontwerp in, waarvan er drie zijn geselecteerd voor de finale. Het uitkijkpunt moet een toeristische trekpleister worden én aan verschillende pun ten voldoen: de cultuurhistorie en bijzondere locatie in beeld brengen en daarnaast de verbondenheid tussen Zeeuws-Vlaanderen en het noorden van het Waasland uit drukken. Posters Diederik Vander Stockt en Laurent Vanhaverbeke ontwierpen een to ren die naar de geschiedenis van de plek verwijst en ODA architecture tekende een bouwwerk dat uit el kaar doorkruisende lijnen bestaat. Raakvlak Architecten maakte een hedendaagse interpretatie van een Spaanse toren. De tekeningen en volledige uitleg van de drie archi tecten zijn online te vinden, via de website egtslinieland.eu. Posters van de drie ontwerpen zijn ook te zien in Den Dullaert in Hulst en in de bibliotheek in Stekene. Tot en met 6 december kunnen inwoners van de gemeenten Hulst en Stekene (vanaf 15 jaar) stemmen op hun favoriete ontwerp. De pun ten die de inwoners geven worden uiteindelijk opgeteld met punten die een vakjury geeft. De link om te stemmen is ook te vinden via de website van EGTS Linieland Waas en Hulst. Niemandsland valt onder het grensoverschrijdende project Boer- gondische Buren, dat wordt gecoör dineerd door EGTS Linieland Waas en Hulst. GROEDE Op de Noordweg II en de Havendijk bij Groede, is het veel drukker geworden. Daarom worden de wegen ver breed. Waterschap Schelde- stromen begint morgen met de werkzaamheden, die tot en met april gaan duren. Door de ontwikkeling van na tuur- en recreatiegebied Wa- terdunen rijdt er meer (bouw)verkeer over de Noord- weg II en de Havendijk rich ting de kust. De wegen zijn daar niet op berekend en wor den daarom verbreed van 4,50 meter naar 5,50 meter. Het wa terschap offert daar de be- staande sloot voor op, maar legt wel een nieuwe aan. De Delta Netwerkgroep (DNWG) is eerst tot en met eind dit jaar bezig met het ver vangen van kabels en lei dingen. DNWG werkt vooral in de bermen, waardoor beide wegen gewoon begaanbaar blijven. De wegverbreding staat gepland voor februari, al kunnen slechte weersomstan digheden roet in het eten gooien. Van februari tot en met april zijn de Havendijk en Noordweg II gefaseerd afgeslo ten, het verkeer moet dan om rijden. dinsdag 24 november 2020 'Richard had engeltje op zijn schouder' Bob Maes IJzendijke Richard Brookes (rechts) vorig jaar op de boerderij van familie De Dobbelaere in IJzendijke. foto camile schelstraete -Anton van Merode, Stichting IJzendijke Bevrijd -Anton van Merode Een toren van meer dan twintig meter hoog komt er tussen Sint Jansteen en Stekene. Inwoners van de gemeenten Hulst en Ste kene mogen meebeslissen over het ontwerp. De digitale stem bus is geopend. Sophie Stockman Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54