i Kany galoppeert op levensgroot paard dwars door Dreischor Snelteststraat draait op volle toeren 6 Tholen wil zelf regie houden MIJN DORP, MIJN STAD Michiel Bouwman Tholen Nieuwe aanvragen worden vanaf half december in de wacht gezet voor in ieder geval een jaar. In de tussentij d wil Tholen in kaart bren gen wat er nu eigenlijk al allemaal voor zorgvoorzieningen zijn in de gemeente. Daarin wordt ook gekeken of er voldoende aanbod is voor nu en in de toekomst. Burgemeester en wet houders willen dat onderzoek uit besteden aan een extern bureau en trekken er 30.000 euro voor uit. Het gemeentebestuur merkt dat verschillende zorgaanbieders maar al te graag op Tholen een vorm van zorg willen realiseren voor een spe cifieke doelgroep. Zoals mensen Vrijkomende grote woningen zorgen voor een zekere aantrekkingskracht met autisme, dementie of een licht verstandelijke beperking. Of ge zinshuizen: kleinschalige woon vormen waarin ouders in hun eigen gezin meerdere jongeren opnemen die niet langer thuis kunnen wo nen. Rust en ruimte op Tholen en de vrijkomende grote woningen of boerderijen zorgen voor een zekere aantrekkingskracht, merken B en W op. Het zijn vaak zorgaanbieders die van buiten de regio komen en ook cliënten meenemen die niet van Tholen afkomstig zijn, zegt het gemeentebestuur. ,,Daarbij speelt dat zorgaanbieders in de Randstad en Brabant te maken hebben met hoge huizenprijzen en een toene mend terughoudend beleid van ge meenten om nieuwe zorginitiatie- ven mogelijk te maken." Daarnaast is het nog maar de Vaak nemen de zorgaanbieders cliënten mee van buiten de regio vraag of zo'n nieuw initiatief wel aansluit op de lokale behoeften. ,,Maar dat geldt ook voor de uitbrei ding van het bestaande zorgaan bod", verduidelijken B en W. ,,Di- verse vastgoedaanbieders zien een nieuwe markt door opdroging van andere markten. Maar ook be staande en nieuwe zorgaanbieders storten zich massaal op deze niche markt. Er valt immers geld te ver dienen aan de nieuwe zorg- en woonvormen." Al die bewegingen kunnen vroeg of laat negatieve effecten hebben. Bijvoorbeeld hogere kosten. Zoals in het geval van een gezinshuis, waarin de gemeente betaalt voor de zorg van de kinderen. Een ander ge volg kan zijn dat er te weinig sprei ding is of dat de omgeving er over last van ervaart. Hoe het voorstel valt in de ge meenteraad, wordt in december duidelijk. Dan wordt het besproken in de commissievergadering. De twee vriendinnen nemen het paard Chica vaak mee naar het speeltuintje verderop. Gaan ze het zogenaamd hooi en stro voeren. Ondertussen de manen borste lend. ,,Kany is echt paardengek", lacht haar vader Jeremy Harms. ,,Ze zat vroeger ook op turnen, dat kon ze aardig goed, maar ze koos toch voor de paarden.'' Modelpaarden Bij het zoeken naar filmpjes online stuitte Kany op een houten Hec- tor-paard. Modelpaarden die be- doeld zijn om manegepaarden te ontlasten met het continue zade len en op- en afstappen van en thousiaste paardenkinderen. ,,Daar wordt een paard volgens mij aardig gek van", zegt Harms die als Ik ben handig en ik timmer graag, het paard is van afvalhout gemaakt modelleur bij architectenbureau Kort Geytenbeek werkt. ,,Kany vroeg of ik zo'n Hector wilde ma ken. Ik ben handig en heb achter ons huis een werkschuur waarin ik graag timmer. Het paard is van afvalhout gemaakt." Aangekleed In een paar dagen verrees een le- vensgroot houten paard. ,,Onze buurjongen zag dat vanuit zijn slaapkamerraam staan en had waarschijnlijk net geschiedenis lessen geleerd. 'Kijk mam', zei-ie, 'het Paard van Troje in de tuin'." Vorige week woensdag kreeg het paard Chica wieltjes onder. Oma heeft hem nog wat aange kleed. Van manege Balans moch ten we een oud zadel gebruiken", vertelt Harms. Echte paarden Het paard is zo'n succes dat vrien dinnetjes zich voor Kany's huis verdringen om er mee te mogen spelen. Vriendinnetje Gwen kreeg haar vader ook zo gek om een houten paard te maken. De mallen ervoor leende ze van Jeremy. ,,Ze doen nu net alsof het echte paarden zijn." Kany: ,,Maar een echt paard vind ik toch ietsje pietsje liever. Chica is eigenlijk helemaal niet zo bijzon der. Hij doet niets en is naast het opzadelen vooral om te spelen." WEMELDINGE „Keurig geregeld allemaal." Yersekenaar Cor Poppe is uiterst tevreden over de corona- snelteststraat in Wemeldinge. Gistermiddag liet hij zich testen. ,,Ik heb me aangemeld op de web site. Daar kan je een tijd invullen en daar krijg je netjes een bevesti ging van. Op de aangegeven tijd rij je er naartoe en dan ben je gelijk aan de beurt. Een goeie twintig minuten later rij je alweer weg met de uitslag op zak. Het was ge woon perfect geregeld. Ze doen wat ze beloven. En ik weet dat ik geen corona heb." dinsdag 24 november 2020 BE Wildgroei zorgaanbod voorkomen Om te voorkomen dat er een wildgroei aan zorgvormen zoals gezinshuizen ontstaat op Tholen legt de gemeente de ontwikke ling ervan aan banden. Ze vreest een overschot dat ook niet past bij de vraag op het eiland. Kany (m) op haar paard, met vriendjes Ollie en Lou. foto marieke mandemaker In Dreischor rijdt een levens groot houten paard op wieltjes rond. Bestuurster Kany (8) kreeg haar vader zo gek om een modelpaard te fabriceren. Haar vriendinnetje Gwen heeft er inmiddels ook één. ,,Ze doen net of het echte paarden zijn." Gerrit van Loon Dreischor -Jeremy Harms, timmerde een houten paard voor dochter Kany Elvira Schouwenaar neemt een coronatest af bij Cor Poppe uit Yerseke. foto johan van DER HEIJDEN Leendertse COLIJNSPLAAT Gal- leryMaritime, 12.00 17.00 uur: Exposities Rein de Vries, Ludo van Well enRobbert Das GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie over het jaar 1970 in Goes'; Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Histo risch museum de Be- velanden, 11.00-17.00 uur: Diverse exposi ties; Westhof, 13.30 15.30 uur: Inloop 'de Samenloop'; IJsbaan Goes-Zuid, 14.00 15.30 uur: Sport Spel (6-12 jaar); Jeugdcentrum Goes- Noord, 19.00-22.00 uur: Inloopavond jon geren 12+ HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur: Gra tis sporten KAPELLE C.D. Ver- eekestraat, 08.00 12.00 uur: Week markt'; Fruitteeltmu seum, 13.00-17.00 uur: Quilt expositie KRABBENDIJKE Gymzaal Nieulande- straat, 15.30-16.30 uur: Kleutergym POORTVLIET Kerk plein, 15.00-17.00 uur: Weekmarkt SCHERPENISSE Spuidamstraat, 13.00-14.30 uur: Weekmarkt THOLEN Markt, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt WISSENKERKE Ge meentehuis, 14.00 17.00 uur: Gratis cur sus 'Wordt vrijwilliger' WOLPHAARTSDIJK Meulenweie, twee dagdelen: Inloopmo ment voor senioren; De Griffioen, 19.10 20.10 uur: Aerobic, shape en step combi les; 19.30-21.30 uur: Lotgenoten steun groep voor mensen die ervaring hebben met de psychische gezondheidszorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51