-moderna DE RACE NAAR HET VACCIN 4 In ijltempo hebben drie farmaceuten een effectief vaccin tegen het coronavirus ontwikkeld. Het gaat zó snel, dat velen zich afvragen of het wel verantwoord is. Is dat terecht? En is het niet genoeg als alleen ouderen en kwetsbaren een prik krijgen? Wanneer kan ik een vaccin krijgen en welk vaccin krijg ik? Wat we weten: drie farmaceuten met wie Nederland een deal heeft, hebben een coronavaccin dat bewezen effectief is. Na de Amerikaanse farmareuzen Pfizer en Moderna kwam gisteren ook het Zweeds-Britse AstraZeneca met goed nieuws. Het duurt nog maanden voordat alle vaccins ook bij ons terechtkomen - dit jaar krijgen we hooguit tienduizen den exemplaren. Bij het toedienen is hetfi rst come, first serve: het eerste vaccin dat we krijgen, wordt meteen toegediend. Je kunt niet kiezen welk vaccin je wilt: in een tijd van vaccinschaarste en een voortwoekerende pandemie is die luxe er nog niet. In principe krijgen eerst ouderen en kwets baren een prik, zei minister Hugo de Jonge vorige week. Dan moet er wel een vaccin beschikbaar zijn dat bij deze groep ook echt werkt. ,,Pas als de vaccins zijn goedgekeurd, weten we voor welke groepen een vaccin ingezet kan worden." Als dat niet zo is, wordt een andere groep als eerste gekozen. Hoe betrouwbaar zijn de claims van farmaceuten? Opvallend gegeven in de goed- nieuwsshow rond het vaccin deze maand: de buitenwereld kan de claims die Big Pharma doet over de effectiviteit van hun vaccins niet controleren. Moeten we hen zomaar op de blauwe ogen geloven? Nee, zegt Marsja Meijer, woordvoerder van het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG), dat in Nederland waakt over de goedkeuring van het vac cin. ,,Pas als wij de cijfers krijgen, kunnen we beoordelen of het waar is wat ze zeggen. Dat is echt mon nikenwerk, we gaan die studies helemaal omdraaien. Maar voorlo pig hebben we van niemand iets ontvangen." Normaal, zegt immunoloog Ger Rijkers, gaat het heel anders. ,,Dan komt er een wetenschappelijk ar tikel, daar gaan vakgenoten dan kritisch naar kijken. Vervolgens wordt het gepubliceerd in een we tenschappelijk tijdschrift, en pas daarna komt er een persbericht. Maar dat duurt wel een half jaar. Nu zit de hele wereld erop te wachten, dus komen ze eerder naar buiten." Rijkers, werkzaam voor het Roosevelt University College, heeft na de juichende berichten van Pfizer (95 procent effectivi teit), Moderna (94 procent) en AstraZeneca (minstens 70 pro cent, zie kader) nog vragen ge noeg. Over de leeftijdsverdeling bijvoorbeeld, en over de ernst van de infecties die wél optreden. ,,Maar aan de claim dat het vaccin voor 90 of 95 procent effectief is, twijfel ik niet. Die staat als een paal boven water." Kinderarts-epidemioloog Patri cia Bruijning (UMC Utrecht) deelt dat vertrouwen. ,,De cijfers die nu gepubliceerd zijn, worden verza meld door een onafhankelijk sta tisticus. Die legt ze vervolgens voor aan een monitoring board. Dat beoordeelt of er al een conclusie kan worden getrokken. En wat heeft zo'n farmaceut eraan om za ken te verdraaien? Dat komt op een gegeven moment hoe dan ook uit, instanties controleren alles. Dat zou voor een bedrijf heel schadelijk zijn, ook financieel." Wat betekent het als een vaccin 70 of 90 procent effectief is? Het is geen hogere wiskunde: als van de honderd proefpersonen die een vaccin krijgen er één ziek wordt, en van de honderd proef personen die een placebo krijgen tien, dan voorkomt het vaccin ne gen van de tien besmettingen, en is de effectiviteit dus 90 procent. Als er in hetzelfde voorbeeld drie mensen ziek worden in de groep met een vaccin, dan voorkomt het vaccin 'slechts' zeven van de tien besmettingen en is het 70 procent effectief. De cijfers die nu verspreid wor den, zijn nog niet definitief. Als de omvang van de steekproef groeit, kan het percentage lager of hoger worden. Een ding is zeker, aldus deskundigen: zelfs in het meest ongunstige scenario komt de ef fectiviteit van de tot nu toe gepre senteerde vaccins boven de 50 procent uit. Daarmee zijn ze nog steeds effectiever dan de gangbare griepvaccins. Hoeveel mensen moeten een vaccin nemen om groepsimmuniteit te bereiken? Het eenvoudige antwoord: zoveel mogelijk. ,,Minimaal 70 procent, liefst 90 procent", zegt Rijkers. ,,Buiten de mens kan het virus maar moeizaam overleven. Als er bijna geen mensen zijn om naar over te springen, gaat het virus vanzelf dood." Uitrekenen welke vaccinatie graad exact nodig is om groepsim- muniteit te bereiken, is nog niet zo eenvoudig, stelt Bruijning. ,,We weten nog niet weten in welke mate het vaccin de besmettelijk heid van mensen verlaagt. Het is mogelijk dat de vaccins je vooral beschermen tegen ziekte door co ronavirus, maar de infectie zelf niet voorkomen. Dan kan je het in theorie dus nog steeds doorgeven. Of de vaccins ook daadwerkelijk besmetting voorkomen, moet nog blijken." Hoe kan het zo snel gaan? Dat een vaccin binnen één jaar op de markt komt, is een unicum. Dat er nu al drie bijna klaar zijn, is on- gekend. Maar dat zorgt ook voor wantrouwen. Een gemiddeld vac- cintraject duurt meerdere jaren en voor het hiv-virus bestaat na 35 jaar nog steeds geen remedie. Dat het nu zo snel gaat, komt door een samenloop van omstan digheden, legde Bruijning deze week uit in een lange twitter- draad. Vooropgesteld: het corona virus is qua structuur een relatief makkelijk doelwit om een vaccin voor te ontwikkelen. Daar kwam bij dat de afgelopen jaren veel voorwerk is verricht op vaccins te- gens het Sars- en Mers-virus, de dinsdag 24 november 2020 Zijn die vaccins wel veilig en wanneer ben ik aan de beurt? Stephen Friedrichs Sander van Mersbergen Rotterdam/Cambridge Ook het vaccin van Moderna maakt net als dat van Pfizer ge bruik van mRNA-techniek zonder gebruik van virusmateriaal. Het Pfizer-vaccin is volgens deskun digen zeer veilig, omdat het geen virusmateriaal bevat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4