Anstalten maeke 10 ZEELAND Zuiderburen ONTRUIMING NIEUWE WOONPLEK VOOR ROEMENEN Streektaal Mensonterend noemde Gents bur gemeester Daniël Termont acht jaar geleden de leefom standigheden van tientallen Roe meense Roma in het noorden van zijn stad. Hun krottenwijk moest vorige week ontruimd zijn. Ze kun nen tijdelijk elders wonen, waar ze worden begeleid om Nederlands te leren en werk te vinden. Aan de Aziëstraat, op steenworp afstand van de bij veel Zeeuws-Vla mingen bekende vestiging van sportzaak Decathlon, is het vrijdag ochtend een drukte van belang. In een bushokje zit een grote groep Roma. Op de vraag 'spreekt u Ne derlands?' antwoorden ze ontken nend. Frans is hun tweede taal. Een gezette man neemt het woord. Hij heeft jarenlang aan de Aziëstraat gewoond, vertelt hij, in de bosscha ges tussen de Aziëstraat en de naastgelegen spoorlijn, in één van de eigenhandig in elkaar getim merde, primitieve houten huisjes. Slecht was het er volgens hem niet. Hij had onderdak met zijn gezin. De vrouwen die hem omringen in het bushokje, luisteren mee en rea geren bevestigend. Derderangsburgers Stromend water of elektriciteit hadden ze er niet, maar, vertelde een bewoner eerder in een Vlaamse krant, 'het is hier altijd be ter dan in Roemenië'. Roma die in Gent zijn neergestreken na de aan sluiting van Slowakije bij de Euro- pese Unie in 2004 en van Roeme nië en Bulgarije in 2007, zijn in hun geboortelanden al eeuwen tweede rangs- of zelfs derderangsburgers. Alles beter dan dat. Stad Gent heeft de bewoners van de Aziëstraat, veelal gezinnen met kinderen, ook nooit helemaal aan hun lot overgelaten. Vlakbij de in het groen verscholen houten huis jes en oude caravans is een grote toiletwagen geplaatst. Samenle vingsopbouw Gent zorgde in op dracht van de Stad Gent voor bege leiding, maar de schaamte bleef. In 2019 is een nieuwe stadsbe stuur in Gent aangetreden. De soci aal-democraat Termont maakte als burgemeester plaats voor de libe raal Mathias De Clercq. Onder zijn leiding is besloten voorgoed een einde te maken aan de mensont erende omstandigheden waarin Roemeense Roma in Gent leven. Zij krijgen de gelegenheid elders tijdelijk te wonen, moeten Neder lands leren en begeleiding aanvaar den naar werk. Ze maken dan ook kans op vaste huisvesting. Ik ben hier tien jaar en ik blijf Het is de Stad Gent menens. ,,We willen een einde maken aan de kampementen", zegt Thomas Dierckens, woordvoerder van bur gemeester De Clercq. Hij heeft het dan niet alleen over de Aziëstraat. Aan de Hurstweg, ook in het noor den van Gent, woonden tot voor kort Roma. Die locatie is al ont ruimd. Keuze De bewoners van zowel de Hurst- weg als de Aziëstraat zijn voor de keuze gesteld. Meewerken aan het huisvestings- en begeleidingspro ject van de Stad Gent ofwel met steun van de Stad Gent terugkeren naar hun thuisland. Ruim honderd Roma hebben voor het eerste geko zen. Zij zijn nu ondergebracht in wooncontainers op een verscholen, afgesloten plek, de Lübecksite, ook op steenworp afstand van De cathlon. Stichting Caritas Vlaande ren voert het driejarige project voor de Stad Gent uit. Pascal Debruyne, politiek weten schapper, voorzitter van Samenle vingsopbouw Gent én al jaren be gaan met het lot van Roma in Gent, heeft er vertrouwen in. Hij vertelt dat eerder, onder burgemeester Termont, een vergelijkbaar project voor Slowaakse Roma is uitge voerd. ,,Zeventig tot tachtig procent van hen is erin geslaagd een nieuw leven op te bouwen." Koud Aan de Aziëstraat is de ontruiming van de krottenwijk eind vorige week nog in volle gang, maar niet iedereen is van plan weg te gaan. ,,Ik ben hier tien jaar en ik blijf', verklaart een vrouw. Het deert haar niet dat de wintermaanden eraan komen. ,,Of het niet koud is?", her haalt ze de vraag. Ze wijst op haar dikke kleding. De kans dat ze kan blijven, is klein. Stad Gent onder neemt gerechtelijke stappen tegen wie niet vertrekt, en deze keer is het serieus. Het woord 'anstalten' zat de leste tied nog a in m'n oad. 'Aanstalten maken' betékent in het Nederlands 'voorbereidingen treffen'. Ik za uutlègge wirrom a 'k zo mie dat woord bezig was. In Den Haag weun t'r een kennis van oans. Ie is troubadour, die a z'n zelfgeschreve vèsjes ziengt en mie z'n gitaar lit oare. Ie speel graag op de ac tualiteit in en dan geef t'r aoltied nog een humoristische draai an. Eél goed is t'n. Mé noe a de culturele sector het nie breéd eit, schrieft t'n zo noe en dan ok korte verhalen. En noe kom t'r binnenkort een boekje van en vroeg t'n an mien of a 'k dat wou illustrere. Noe ouw 'k wè van zó'n klusje. Eén van die verhalen ei as titel 'Aan- stalten'. Ie schrief dat t'n zovee anstal ten 'emikt eit da t'n ze overaol tegen komt. In de gank, op de taefel, op de schouwe, ie wor t'r zot van. Nou, gi di noe mè is een illustratie bie maeke! Toch kwam ik op een idee. Noe a het coronavirus nog gin anstalten mikt om van de wèreld te verdwienen, zie je in 't nieuws geregeld een ofbeel- dieng van dat geméne virus. Uutsteeksels Ik mikten van de anstalten in 't ver haal van um lilleke, bolvurmige fi guurtjes mie uutsteeksels in de vurm van ermen en bénen. De houdieng en de uutdrukkieng as drómerig, laks, lui, bin in dat geval dan belangriek. Mè vee belangrieker is, da 'k wee is in de gaten kriege, oe humoristisch a oanze streektaal is. Nest 'anstalten maeke' zègge me ok 'kleransie maeke'. Ik zie 't a voe me: een wuufje, dat a voe de spiegel d'r groate musse opzet om ni de kerke te gaen. M'n vaoder zei wè is: ,,Ik gae m'n klompen opzoeke." Dan zie 'k m'n va oder z'n pette opzette, z'n pupe ans- teke en z'n klompen andoe. 'Het is mie gin praatje goed te mae- ken' is ok zó'n uutdrukkieng die a je d'rect begriept. Nie bluve zitte mè anstalten maeke om an de slag te gaen. 'Vooruit mie de geite' lieg t'r ok nie om. Wat a dirrom een geite di mie te maeken eit, dat weet ik ok nie. 'Kwa, ik gae m'n padje inkorte'. Kwa wor in 't Zeéuwse woordeboek vertaald as 'ko maan'. Kwa is toch zó'n moai woord ee. Ier voel je gewoon da t'r anstalten 'emikt worre. 'Kwa, zei bure en ze bleef nog een ure' is een zeispreuk, die a overaol in Zeéland bekend is. Een zeispreuk be- stit uut drie délen. Eést wor t'r iets be weerd, dan wor de persoón 'enoemd die a die bewerieng doet en dan volgt de beschrievieng van de situatie, wir a de bewerieng op slit. (Ik ope da 't nog te volgen is.) 'Kwa zei bure en ze bleef nog een ure' is zo komisch omda ze eést anstalten mikt en naedien nog een ure bluuft. Zègge Ik oare mènsen wè is zègge da zeéuws zo moeilijk te lezen is. Het bluuf toch een spreektaal ee. A je de krante openslit en di sti wee een stikje in van eén van de streektaal- schrievers, dan mó je dat gewoon ar- dop leze, dat is 't beste. En noe: anstal- ten maeke o. Een ure is gin kakstoel. dinsdag 24 november 2020 Roma moeten krottenwijk verlaten In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: het einde van de krottenwijk in Gent. Harmen van der Werf Gent - bewoonster Romakamp Jopie Minnaard In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Jopie Minnaard in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Een oude, kleine caravan aan de Aziëstraat, waar ruim tien jaar enkele tientallen Roemeense Roma hebben gewoond, De nieuwe woonplek voor Roemeense Roma in het noorden van Gent. fotos camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42