'Middelburg, let op uw (monumenten)zaak' Winterse kilometers wandelen voor Walchers Dierenwelzijn 'Handhaaf strikt op tweede woning' #samenvoordieren 6 VIJF VRAGEN AAN HEEMSCHUT^ MIJN DORP, MIJN STAD Eerst trok Heemschut bij de ge meente aan de bel over de verpau pering van de Sint Sebastiaans- doelen, de voormalige schutterij en nu bekend als Schuttershof. De particuliere eigenaar zorgt er niet goed voor, zegt Drijgers. Daarna volgde een protest tegen de ge plande sloop van de Briëthuizen in wederopbouwstijl in de wijk 't Zand door Woongoed Middel burg. Heemschut vindt dat de wijk een gemeentelijk monument moet worden. Als derde in dit rij tje verzette Heemschut zich tegen de bouw van het onderzoekscen trum van UCR, HZ en Scalda, op de hoek van het Groene Woud. Het team De Douwstappers hoopt 1630 euro bij elkaar te lopen. Daar van is nu ruim 900 euro aan spon sorgeld binnen. Stichting Dieren- lot verdubbelt hun totaal tot maxi maal 2500 euro als ze in Arkel aan komen. Wie op de origineelste manier naar het hoofdkwartier van Dierenlot komt, krijgt een ex tra bijdrage van 5000 euro. De kerstmutsjes zijn gekocht. De bolderkar moet nog verbouwd worden tot arrenslee maar komt er feestelijk uit te zien met lampjes. De route is opgedeeld in blokken van tien kilometer die steeds door twee mensen worden afgelegd. ,,Het wordt zwaar genoeg. En dan nog die bolderkar die misschien Het wordt zwaar genoeg. En dan nog die bolderkar die misschien wel twintig kilo weegt wel twintig kilo gaat wegen..." Be stuurslid Rens Goudswaard van Dierenwelzijn Walcheren maakt zich geen illusies over de wande lestafette die zondagochtend 20 december om 06.00 uur begint bij de standplaats van de dierenam bulance aan Het Hogepad in Vlis- singen. Zelfs bij relatief goed weer wordt dat een flinke tippel. „Som mige mensen lopen twee of drie blokken." Met auto's wordt een oogje op de wandelaars gehouden en worden de lopers afgelost. Dierenvoedselbank Het reisdoel is het Arkel Christmas Station van Stichting Dierenlot. Dierenhulporganisaties door het hele land voeren er actie. De vrij willigers van Dierenwelzijn Wal cheren komen er geregeld, om hun ambulances op te halen en voor la dingen diervoeding voor de die- renvoedselbank, maar altijd per auto. Voor het Vlissingse team De Douwstappers bijten moeder Vera en dochter Evelien Wijkhuys in de vroege zondagochtend het spits af. Veere hikt, net als meer toeristi sche gemeenten, al jaren aan tegen het bezit van tweede woningen. Tijdens de zomermaanden en va kanties door het jaar heen zijn de huizen meestal bewoond, maar grote delen van het jaar staan de woningen leeg. Veel eigenaren en andere tijdelijke bewoners van die huizen nemen ook weinig deel aan het sociale leven in de plaatsen. Deze feiten komen de leefbaar heid in de Veerse kernen niet ten goede, te meer daar kopers van Grote delen van het jaar staan de tweede woningen leeg tweede woningen de prijzen op drijven. De hoge prijzen leiden er toe dat (jonge) inwoners geen huis in eigen omgeving kunnen kopen. Om die ongewenste ontwikkeling een halt toe te roepen, mogen eige- naren hun tweede woningen niet verkopen aan iemand die het huis ook als vakantieverblijfwil gebrui ken. Overdoen aan directe familie mag nog wel, maar het college hoopt dat er binnen afzienbare tijd tweede huizen 'terugvloeien naar de permanente woningmarkt', be nadrukte wethouder Chris Maas. Maas bevestigde dat de nieuwe regels niet langer dan vier jaar gel den en dat er telkens opnieuw wordt geëvalueerd. Als er nieuwe mogelijkheden zijn om bezit van tweede woningen aan banden te leggen of terug te dringen dan wordt de gemeenteraad daar tus sentijds van op de hoogte gesteld. José de Buck (DTV) adviseerde het college ook in het buitengebied de vinger aan de pols te houden. AAGTEKERKE dinsdag 24 november 2020 WA Dieren Lat. Diere nLot Steun nu Stichting DierenLot en help dieren bij u in de buurt! Dieren Lot Dieren Jolanda Lichtenberg en Rens Goudswaard van Dierenwelzijn Walcheren haalden eerder dit jaar een tweede dierenambulance voor Walcheren op, bij stichting Dierenlot. Links directeur Peter Hel- mer van Dierenlot. foto dierenwelzijn walcheren Monumentenstad Middelburg moet beter letten op zijn monu mentale uitstraling. Voor de derde keer in vrij korte tijd waar schuwt de Erfgoedvereniging Heemschut de gemeente dat 'het niet goed gaat'. Voorzitter Arjen Drijgers: ,,Er wordt ge knabbeld aan het beschermd stadsgezicht." Maurits Sep Middelburg j Jullie hebben het bezwaar tegen het onderzoekscentrum I stopgezet. Waarom? ,,Met pijn in het hart hoor. We heb ben genoeg argumenten om naar de Raad van State te gaan. Die zal ook vinden dat het proces geen schoonheidsprijs verdient en dat Heemschut wil dat de Briët- huizen worden aangewezen als gemeentelijk monument. het beschermd stadsgezicht niet wordt gerespecteerd. Wij vinden dat het centrum op een andere plek had moeten komen, en dat het gebouw er in ieder geval anders uit moet zien. Maar daarmee krijgen we het gelijk nog niet aan onze zijde. Het zal hooguit leiden tot een kostbare vertraging. Bovendien is het stadsgezicht in die omgeving toch al verrommeld. We moeten de realiteit onder ogen zien." 2 Wat doet Middelburg fout? Drijgers: ,,Ik zal niet zeggen dat de gemeente in algemene zin de monumenten en het stads gezicht veronachtzaamt. Maar we zien wel dat het in deze drie geval len niet goed gaat. De gemeente moet er zorgvuldiger op letten. Dat kan door eerder en betere advie zen te vragen." 3 Aan Heemschut? ,,Wij zijn een Zeeuws comité van een landelijke organisatie, dus wij kunnen niet altijd overal op tijd aandacht aan geven. We moe ten selectief zijn. Meestal worden wij pas aan tafel gevraagd als er al een probleem is ontstaan. Daarom zou het fijn zijn als de gemeente ons eerder actief betrekt bij plan nen." 4U noemt daarvoor zelf in een brief aan de gemeente een vierde risicoproject: het bouwplan voor de bouwput aan de Zuidsingel. Dat ligt ook in het beschermd stadsgezicht. ,,Ook daar moet je inderdaad heel goed kijken naar de relatie met de omgeving. Maar we hebben nog geen signalen dat het daar niet goed gaat." 5 Hoe kijkt u nu naar Middel burg Monumentenstad? ,,De gemeente beroept zich op zijn monumentenstatus en die is ook toeristisch van belang. Men sen komen naar de stad vanwege die uitstraling. Ik zou zeggen: ge bruik geld uit de toeristenbelasting en de parkeergelden om het stads gezicht beter te beschermen." Van Het Hogepad in Vlissingen naar de Vlietskade in Arkel in Gorinchem is het pak 'm beet 140 kilometer lopen. Een ploeg van achttien mensen gaat dat het weekeinde voor Kerstmis doen ten bate van het dieren welzijn op Walcheren. Ze nemen een 'arrenslee' vol cho- colademunten mee. Claudia Sondervan Vlissingen -Rens Goudswaard, Dierenwelzijn Walcheren De strengere eisen voor tweede woningen in alle stads en dorpscentra van Veerse ker nen, worden toegejuicht door de meerderheid van de ge meenteraad. Wel hameren en kele fracties op de noodzaak de nieuwe regels strikt te handha ven. René Hoonhorst Domburg Gymzaal, 17.30-18.30 uur: Gymnastiekuur voor kinderen uit groep 3 t/m 8 GRIJPSKERKE Zeelandplant, 18.30 19.30 uur: Activitei tenavond jeugdna tuurclub De Vleer muis voor kinderen van 7 t/m 12 jaar MIDDELBURG Zelfregiecentrum, Oranjelaan 17-19, 10.00-12.30 uur: Cur sus WRAP voor man nen; ZB, 09.00-17.00 uur: Expositie Heleen Dekker '11 van de 111'; 12.00-14.00 uur: In loopspreekuur Soci- ale Cliëntenraad; 14.00 en 15.00 uur: 'Klik Tik', computer en internetcursus voor beginners; Ci nema Middelburg, 20.00 uur: Vertoning 'Hope'; Schouwburg Middelburg, 20.00 uur: Voorstelling Youp van 't Hek OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.15 11.45 uur: Sportdorp Oostkapelle organi seert Dynamic Tennis OOST-SOUBURG Kroonjuweel, 09.00 10.00 uur: Peutergym VLISSINGEN Oude Markt 45, 10.30-12.00 en 14.00- 15.30 uur: Stadswan deling door de stad o.l.v. een gids; Gym zaal Theo Thijssen- school, 17.00 uur: Kleutergym WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 17.00-18.00 uur: Gy- muur voor meiden van 10-12 jaar; 20.00 21.00 uur: Pilates en Bodyshape; Bij de Koster, 18.45-19.45 uur: Pilates WEST-SOUBURG Van Doornlaan 33a, 13.00-17.00 uur: Ta feltennis senioren Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38