f Zeeland pioniert met zonnepanelen ZEELAND 3 Vaccineren kan op acht locaties VwC I Neem de griepprik bij de huisarts terecht vanwege het tekort aan vaccin. Ze snapte dat kwetsbare groepen voorrang had den, maar ze was blij toen ze in de krant las over de campagne van de GGD voor mantelzorgers. ,,Het is echt een hele zorg minder." Jan Ducaat, die voor de GGD de griepprikcampagne heeft opgezet, zegt dat nieuws over tekorten aan griepvaccins invloed had op de aan meldingen. ,,Je zag dat mantelzor- gers die zich al hadden aangemeld voor de griepprik tegen ons zeiden: 'Geef de prik dan maar aan iemand die ouder en kwetsbaar is en het echt nodig heeft'." Maar mantelzor- gers hoeven niet bang te zijn dat ze een kwetsbaar persoon een vaccin onthouden als ze zich aanmelden. Terughoudendheid is nergens voor -<sttr i nodig, zegt Ducaat. Er zijn meer dan voldoende vaccins. ,,De GGD heeft extra ingekocht. We kunnen tekorten die incidenteel zijn ont staan bij huisartsen absoluut aan vullen vanuit de voorraad. Mensen die een vaccinatie willen, kunnen zich aanmelden, want er is ruim voldoende." GGD Zeeland had vele duizen den vaccins meer ingekocht van wege een campagne onder het per soneel van ziekenhuizen en zorgin stellingen. Het is al jaren een grote wens om de vaccinatiegraad onder deze groep te verhogen. De cam pagne startte begin vorige maand. De resultaten bij de twee zieken huizen, de GGD zelf en de zorgor ganisaties Allévo en SVRZ zijn be moedigend. Het aantal vaccinaties GGD is verdubbeld en bij de GGD zelfs meer dan verdubbeld. Van zieken huis ZorgSaam moeten de resulta ten nog komen, maar Ducaat kan nu al zeggen dat er 'een enorme sprong vooruit' is gemaakt. Bij de GGD Zeeland hebben zich inmiddels zo'n 300 mantelzorgers aangemeld. Dat zullen er nog hon derden meer worden, verwacht Ducaat. ,,Mensen lopen dubbel ri sico door corona. Niet alleen de ge zonde mantelzorger loopt dat ri sico, maar ook de mensen voor wie hij of zij zorgt. Als je zelf griep krijgt, kun je geen zorg meer geven. Maar stel je voor: je geeft het griep virus door aan een kwetsbare dier bare en die krijgt er nog eens corona overheen. Als je al verzwakt bent door de griep, word je ook extra vat baar voor andere ziektes, waarvan corona dit jaar nummer één is. Daarom hebben we nu voor het eerst een vaccinatiecampagne op gezet voor deze specifieke gezonde doelgroep mantelzorgers." Dat blijkt uit cijfers die Aedes, de lande lijke branchevereniging van woningcor poraties, heeft gepubliceerd. Tussen me dio 2019 en medio dit jaar zijn er landelijk zonnepanelen gelegd op 72.000 huurwo ningen. Daarmee komt het totaalaantal op 250.000. In Zeeland steeg het aandeel in een jaar tijd van 18,6 naar 24,5 procent. Dat bete kent, met in totaal 43.850 'verhuureenhe- den', dat opnieuw zo'n 2600 huurhuizen zijn voorzien van zonnepanelen. Drenthe heeft nog een ruime voorsprong. Daar be schikt al bijna 38 procent van de wonin gen over zonnepanelen. Elders in het land is het 15 procent of lager. In Groningen is slechts 7 procent voorzien, in Zuid-Hol- Inmiddels krijgt 86 procent van de nieuwbouwwoningen meteen zonnepanelen land nog geen 6 procent. Woningcorporaties zijn volop bezig met het duurzamer maken van hun wo ning. Zonnepanelen leveren daar een bij drage aan. Inmiddels krijgt 86 procent van de nieuwbouwwoningen meteen zonne panelen. Zonnecollectoren zijn veel min der populair. Landelijk is nog maar 2,3 procent van de huurwoningen daarmee uitgerust. Dat aantal groeit maar mond jesmaat. Aedes heeft berekend dat als de huidige groei van zonnepanelen doorgaat, in 2037 alle daken van corporatiewoningen zijn voorzien. Toch acht zij de kans klein dat het lukt. Doordat subsidieregelingen wor den afgebouwd, is het minder aantrekke lijk om erin te investeren. Volgens Aedes zijn de kosten van zonnepanelen pas na 2033 zo ver gedaald, dat het ook zonder subsidie rendabel is. dinsdag 24 november 2020 ▼Jan Ducaat van de GGD: ,,Er zijn genoeg griepvaccins." FOTO'S PETER NICOLAI 1IiI I I I I I -4 IJI 1 4 I I L I I I I..L J- 1 L.l. l LLj Vx v-'» 1 Gratis voor Zeeuwse mantelzorgers ZorgSaam Mantelzorger Hans Cornelissen krijgt een prik van Maria van Weynsbergen. Mantelzorgers in Zeeland mogen gratis een griepprik halen. Dat heeft de GGD Zee land besloten omdat een ge lijktijdige uitbraak van het co ronavirus en de griep grote gevolgen kan hebben voor de continuïteit van zorg in Zee land. Om hiervoor in aanmer king te komen, kan men zich aanmelden via ggdzeeland.nl/ griepprik. Gedurende drie weken wordt op acht locaties de vaccinatie gegeven aan mantelzorgers die zich hebben aangemeld Een mobiel prikteam komt met een bus van het Rode Kruis tweemaal langs in Goes, Hulst, Middelburg, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierik- zee en eenmaal in Oostburg. Kijk op de site bij /video Een kwart van de sociale huurwonin gen in de provincie is inmiddels voor zien van zonnepanelen. Daarmee heeft Zeeland een voorsprong op bijna alle andere provincies. Alleen Drenthe is nóg verder met zonne-energie. Rolf Bosboom Vlissingen Huurhuizen in de Moerschans- straat in Hulst zijn recent voorzien van onder meer zonnepanelen. FOTO WOONSTICHTING HULST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35