wapperen met je handen 21 Vraag het onze specialisten druk van je schouders haalt. Voor de lage onderrug volstaat een strak op gerold strandlaken. Ga op je rug lig gen, leg de rol ter hoogte van je navel en blijf minimaal 5 minuten liggen. Langer mag ook. Je zult merken dat het ontspant, je lichaamsbewustzijn vergroot en je rug soepel houdt.'' ,,Het eerste wat ik in mijn yogales altijd zeg: wees vriendelijk voor jezelf. Veel mensen spreken zichzelf be schuldigend en bestraffend toe: 'Je bent lui' of 'Je bent te dik'. Dat is niet oké. Praat over en met jezelf zoals je dat met een goede vriend doet. Wees opbouwend, geef jezelf complimen ten. Benadruk wat je goed doet. Een mooi begin om milder te worden is het dankbaarheidsritueel. Schrijf voor het slapengaan vijf dingen op waar je die dag dankbaar voor bent. Dat is bewezen effectief tegen depressie.'' ,,Tai Chi is een bewegingskunst die vrij complex is, maar een basale instapoefening is: ga rechtop zitten. We zitten vaak uren achtereen in dezelfde ver keerde hou ding, voorover gebogen, ingezakt. Terwijl onze natuur lijke houding rechtop is, met alle rug- en nekwer- vels, van je zitbotjes tot je kruin, recht boven elkaar gestapeld. Deze houding kost uiteindelijk het minste spierkracht en dus het minste ener gie. Schouders laten zinken, ruggen graat recht, ellebogen wijd, zodat je borstkas de ruimte krijgt om te ade men.'' Nu ik mijn werkdag thuis zelf invul, wil mijn manager dat ik me naar hem plooi ,,Voor oude mensen die ook vaak lang stilzitten, is het belangrijk om de armen meer te bewegen. Dat geeft ook ruimte aan de ademhaling en de luchtwegen. Wat wij vaak in de les doen, is de armen en handen uitschudden. Strek je armen en laat die handjes maar eens even goed wapperen.'' ,,Veel mensen houden niet van de sportschool, ze voelen zich daar bekeken en niet op hun gemak. Anderen voelen zich te moe om in beweging te komen. Om die reden geven wij trainingen aan huis. Dat is niet alleen makkelijk en efficiënt maar ook meteen een stok achter de deur. Want onze trainers zeggen nooit af. Ze bellen bij je aan en dan moet je wel.'' 'Als je een personal trainer aan huis boekt, moet je wel, want wij zeggen nooit af' 'Maak na elke mail een grote zwaai met je armen zodat het bloed stroomt' Tip 6: Omring je met mensen die je energie geven ,,Ik las laatst een omdenkspreuk: Blijf uit de buurt van negatieve mensen, ze hebben een probleem voor elke oplossing. Omring je met de mensen van wie je energie krijgt. Dat is heel belangrijk in deze tijd. Wel op 1,5 meter natuurlijk.'' ,,Besef dat werken op een laptop een serieus risico geeft op pijnklachten in rug, schouders en nek. Zorg op zijn minst voor een los toetsenbord en een losse muis. Win werkplek advies in. Op internet circuleren veel goede webinars, onder meer van Gardien. Stilzitten is slecht voor ons. Probeer op een werkdag zo veel mo gelijk functioneel te bewegen. Maak na elke mail die je verstuurt een grote zwaaibeweging met je armen zodat het bloed lekker stroomt. Als je moet bellen, doe dat ook eens staand en lopend. Zorg verder voor genoeg ontspanningsmomenten. Kijk gere geld weg van het scherm, en leg af en toe je hand op je buik en adem er naartoe.'' Tip 8: Stop met corvee ,,Ikzelf heb tijdens de eerste corona- golf veel geschaduwbokst - boksen zonder tegenstander. Coronaproof en supergoed voor je conditie! Voor wie moeite heeft om de motivatie te vinden om te trainen, is mijn advies: train samen en maak plezier. Zie het niet als corvee maar als iets waar je energie van krijgt. Hetzelfde geldt voor je werk. Als je doet waar je hart ligt, krijg je er energie van.'' Wat is er nou eigenlijk tegen die corrigerende tik? Het werkt namelijk! 1',;* o ,ii; 'V Mijn vriend wil niet dat ik een vibrator gebruik. Dat maakt hem 'onzeker' dinsdag 24 november 2020 GO Tip 4: Wees vriendelijk voor jezelf CHARLOTTE HAGEMAN Eigenaar van Let's do it, geeft work-outs aan huis ROB VAN DIJCK Tai chi-trainer aan de School voor Tai Chi Chuan Tip 9: Vind je natuurlijk houding Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS De kans die thuiswerken biedt om meer in uw eigen tempo en ritme te werken geeft u een gevoel van vrijheid, wat maakt dat het beter is vol te houden. Dat is het goede nieuws. Sommige werkgevers stimuleren mensen daar juist ge bruik van te maken opdat daarmee de draag kracht hoog blijft. Helaas is uw werkgever daar bij tijd en wijle minder flexibel in. Daar kunnen allerlei redenen voor zijn. Kijk of u goed kunt luisteren naar de argumenten, wensen en be hoeftes van uw werkgever. Geef daarnaast ook aan wat het u oplevert als uzelf uw werkdag kunt invullen en hoe u hiermee werkplezier behoudt. Kijk of u samen kunt voorko men dat u elkaar moet overtuigen wat het beste is. Kunt u naast elkaar gaan staan en samen een balans vinden, zodat de wensen en behoeftes van u beiden worden vervuld? Tip 10: Laat je handen wapperen Tip 5: Organiseer een stok achter de deur -CHARLOTTE HAGEMAN - BORIS VAN DER VORST BORIS VAN DER VORST Fysiotherapeut bij lande lijk netwerk FysioHolland Tip 7: Zwaai na elke e-mail PSYCHOLOOG STEVEN PONT Als u ermee bedoelt dat u door het gebruik van geweld bij uw kind bepaald gedrag kunt af dwingen, dan heeft u helemaal gelijk. Geweld, of het ermee dreigen, is een zeer effec tieve methode om de wil van uw kind te breken. En toch is het sinds 2007 terecht bij wet verboden (Burgerlijk Wetboek boek 1, artikel 247). Ouders worden namelijk niet ge acht hun kinde I, ren af te richten, maar ze op te voeden. En dat is een heel ander kopje thee. Ze worden geacht hun kinderen met liefde en aan dacht en veel geduld tot de mens te maken die hij of zij kan zijn. En kinderen die tikken krij gen, hebben daar levenslang aantoonbaar een minder goede kans op. Zelfs niet af en toe doen dus, want de dreiging van een eventuele tik maakt vaak net zo bang als dat je er daadwerkelijk een krijgt. Gedragsproblemen, onzeker heidsgevoelens, lagere schoolresultaten, het pes ten van klasgenoten en allerlei ander naars komt er bewezen uit voort. Niet doen dus. Tenminste, niet als je van je kind houdt. En anders ook niet trouwens. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Heeft het iets met omvang te maken? Ik weet niet hoe groot die vibrator is, maar als het de ideale maat is - dat wil zeggen voor jou als jij het voor het uit zoeken had (en dat heb je, met vibrators) - dan komt de onzekerheid van jouw vriend wellicht daaruit voort. Dat hij dat gevaarte opvat als de verwezenlijking van jouw ultieme fantasie, en dat het daarmee vergele ken met hem be helpen is, een kwestie van het moeten doen met wat je hebt. Als jij het naar je zin hebt met die vibrator is jouw vriend mis schien ook bang dat jij hem niet meer nodig hebt en vreest hij zijn eigen overbodigheid, op seksueel gebied dan. Het zou kunnen schelen als je de vibra tor, althans voorlopig, niet in zijn bijzijn gebruikt. Er is een verschil tussen masturberen (zelfbevrediging, tijd voor jezelf) en vrijen (wederzijdse bevrediging, tijd voor elkaar). Als het voor jullie allebei duide lijk is dat dit verschil lende bezigheden/lief hebberijen zijn, hoeft het één geen bedrei ging te zijn voor het ander en kunnen vriend en vibrator naast el kaar bestaan en misschien ook wel samengaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21