GEZOND Zeg elke dag drie mensen waar je hen dankbaar voor bent Tips om fit te blijven: van foamrollen tot 20 René Diekstra Als je thuiswerkt en vanwege corona minder beweegt, gaat je conditie rap achteruit. Met deze tien tips kom je fit de komende maanden door. De herkomst van woorden heeft altijd mijn belang stelling gehad. Omdat ik geloof dat etymologie vooral ook psychologie is. Neem het woord 'dank', afkomstig van het Oudnederlandse 'danc'. De oorspronkelijke betekenis sen daarvan zijn 'gedachte' en 'wil'. Iemand dankbaarheid tonen ('baar' is oorspronkelijk zoiets als 'brengen') betekent iemand laten weten dat je aan hem of haar denkt als iemand die jou iets goeds brengt. Dankbaarheid tonen in deze zin is van grote beteke nis. Voor je eigen welbevin- 'Hij vroeg me namens hem mijn vrouw te danken omdat ze mij steunde den en gezondheid, voor die van de ander en ook voor de samenleving. Vandaar dat sommige cultu ren een feestdag kennen waarin dankbaarheid tonen centraal staan. Zoals Thanks giving Day in de VS, aan staande donderdag. In de tijd dat ik in New York in opleiding was tot psycho therapeut heb ik een Thanks giving beleefd thuis bij mijn supervisor Albert Ellis, grondlegger van de cognitieve (gedrags)therapie. Op een gegeven moment bedankte ik hem voor zijn acceptatie van mij als leerling, voor zijn des kundigheid en indrukwek kende voorbeelden in het hel pen van mensen met ernstige psychische problemen en voor het feit dat ik hem min stens zozeer als vriend ervoer. Daarop reageerde hij tot mijn verbazing met mij te bedanken voor het feit dat ik zijn leerling wilde zijn en dat ik daarvoor al die moeite had genomen naar New York te komen en er een tijdlang te wonen en werken. Wat me vooral ontroerde was dat hij mij vroeg mijn vrouw, die hij toen nog niet ontmoet had, namens hem te bedanken voor het feit dat ze me daarin steunde. 'Zonder haar zou je hier niet zijn, denk ik', zei hij. Ik heb haar die dankbetui ging overgebracht. Ze hebben elkaar later heel goed leren kennen en waarderen. Ik denk dat de basis daarvoor op die Thanksgiving is gelegd. Toen hij enkele jaren later bij ons verbleef en ik hem daaraan herinnerde, reageer de hij met iets dat diep in mijn geheugen is gegrift: 'Er is een eenvoudige manier om dit gevoel van basale dank baarheid te ontwikkelen. Dat is door aan het eind van ie dere dag stil te staan bij de vraag: wie ben ik voor een ontmoeting, bijdrage, hulp of uitlating vandaag dankbaar? En laat hem of haar dat nog diezelfde dag of uiterlijk de volgende weten.' Ik pleit ervoor dat wij ook een Thanksgiving-dag afspre ken. Laten we daar op voor uitlopen door donderdag ten minste drie dankbetuigingen te sturen. Nederlanders werken al weken of maanden thuis. Het grootste gevaar daarvan is niet zozeer de afleiding in huis, maar juist te veel en te lang gefocust zijn op bijvoorbeeld een beeldscherm en te veel zituren op een dag. Het aantal mensen met pijnklachten in nek, schouder en lage rug groeit. Hoe houden we het nog even vol zonder dat onze conditie eronder lijdt? Vijf deskundigen met ieder hun eigen expertise geven ad vies - ook geschikt voor wie niet van sporten houdt! „Bedenk welke minder gezonde gewoontes er zijn ingeslopen en ver vang die voor gezonde. Plofje bij voorbeeld elke avond op de bank voor de tv met een zak chips of M&M's? Stap dan over op gezonde snacks, groenten en fruit. Eet niet zozeer minder maar gezonder. Afvallen doe je in de keuken.'' ,,Om thuis te sporten heb je niet veel nodig. Een matje, een plek waar je met je armen wijd een rondje kunt draaien en een grote pas kunt zetten, is al genoeg. En je eigen lichaamsgewicht na tuurlijk. Begin rustig aan. Ont houd dat spierpijn een goed te ken is, focus op de progressie en, heel belangrijk, vergeet Insta- gram. Door te bewe gen 'Er zijn ook manieren tegen rugklachten die weinig inspanning kosten' gebeurt er ook van alles in je hoofd. Op een dag merk je dat je chagrijnig wordt als je niet sport en je gewoon uit jezelf een work-out wilt doen.'' „Vroeger waren buikspieroe feningen de heilige graal tegen lagerugklachten, maar er zijn ook manie ren die niet al te veel in spanning kosten, zoals foamrollen. Koop er een voor 15 euro en rol er elke dag 5 mi nuten over. Een heerlijke rug massage die de dinsdag 24 november 2020 GO Dankbaarheid tonen is van grote betekenis. René Diekstra stelt voor in ons land ook Thanksgiving Day te houden, en nu alvast te beginnen. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Hier al aan gedacht als je moe en futloos bent? MACHTELD VAN HULTEN AART JAN VAN TRIEST Van digitale sportschool Fitchannel.com Tip 1: Afvallen doe je in de keuken Tip 2: Onthoud dat sporten ver slavend werkt - KATE VAN LOON KATE VAN LOON Critical alignment yoga- docente en health coach Tip 3: Koop een foamrol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20