16 ECONOMIE Collega-reisondernemingen verklaren haar voor gek dat zij corona als een zegen ziet. Directeur Elske Doets van Doets Reizen: ,,Het is superpijnlijk dat alles op stilstand is gezet, maar nu kun je wel kijken hoe je jezelf en je bedrijf kunt resetten." DE' - Kort 'Brexitdeal is nog ver weg' Er zijn nog altijd 'fundamentele menings verschillen' over de manier waarop Groot- Brittannië eind van dit jaar de EU de rug wil toekeren. Dat heeft EU-brexitonderhande- laar Michel Barnier gisteren verklaard. Vol gens Barnier begint de tijd voor het sluiten van een brexitdeal nu wel 'te dringen'. Mochten Londen en Brussel voor 1 januari niet tot overeenstemming komen over hun onderlinge handel, dan wil de Britse pre mier Boris Johnson zonder deal verder. Nu de tijd opraakt, zwellen de geruchten over uitstel van de brexit desalniettemin aan. Overname door HelloFresh De Duitse bezorger van maaltijdboxen Hel loFresh neemt zijn Amerikaanse branche genoot Factor75 over. Factor75 is gespeciali seerd in de thuisbezorging van vers voorbe reide maaltijden. De markt voor maaltijd bezorging in de Verenigde Staten is mo menteel volop in beweging, aangejaagd door de grote vraag vanwege de coronacrisis. Zo sloot het Brits-Nederlandse Just Eat Take away eerder dit jaar een deal van 7,3 miljard dollar om het Amerikaanse Grubhub over te nemen, terwijl taxibedrijf Uber Technolo gies maaltijdbezorger Postmates in handen krijgt voor 2,7 miljard dollar. Fastned hoopt op Frans 'ja' Fastned staat op het punt zijn eerste negen snellaadstations langs de Franse snelwegen te realiseren. De onderneming won de aan besteding van de Franse beheerder voor snelwegen en tolwegen APPR voor de ont wikkeling en de exploitatie van de laadstati- ons. Het is wel nog wachten op goedkeuring door het Franse ministerie van Transport. Fastned heeft momenteel 129 snellaadsta- tions in Nederland, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en België. Het contract met APRR stelt Fastned in staat om grote snel- laadstations te bouwen op locaties direct langs de snelweg van Parijs naar Lyon, op de route naar Zwitserland en rond Dijon. Fastned BAM Air France- KLM IMCD 1^ REISONDERNEMER ELSKE DOETS lske Doets (48) zag door de corona crisis tientallen miljoenen omzet verdampen, moest de helft van haar team naar huis sturen en legde 1,5 miljoen euro aan eigen geld neer om haar reis- bedrijf Doets Reizen overeind te houden. Toch ligt de ondernemer er niet wakker van. Als het tegenzit, moet je niet in negatieve emoties blijven han gen, leerde ze van haar vader, van wie ze in 2001 het stokje over nam. En dus bracht ze haar reisbe- drijf in winterslaap en begon ze iets nieuws: Buddybold, waarmee ze eenzaamheid onder ouderen wil bestrijden. Dat is niet het enige. Ze helpt andere ondernemers in nood kosteloos en bracht dit jaar het boek Bloei uit, waarin ze pleit voor minder nadruk op groei. Doets wijst naar de grote kast in haar werkkamer gevuld met reis boeken, souvenirs en trofeeën. ,,Kijk, die prijzen zijn leuk, maar daar koop ik geen brood voor. Dat is iets uit de geschiedenis. Ik wil vooruit, ik wil beweging creëren.'' ,,Ik las in april dat Harvard-weten- schappers zeiden dat we waar schijnlijk nog drie of vier lock- downs zouden krijgen, dat het vi rus ons nog jaren blijft achtervol gen en dat een vaccin zinloos is. Toen ik dat las, was dat wel even een klap in het gezicht. Ik besefte wel: ik moet op een andere manier gaan ondernemen.'' ,,Onze missie is dat we mensen door middel van reizen weer in contact laten komen met zichzelf. Tijdens corona dacht ik waarom zou je 10.000 kilometers vliegen om weer in contact met jezelf te komen? Dat kan ook dichter bij huis en met de trein, met minder rondtrekken en meer verdieping. We hadden al een aantal jaar IJsland in ons assortiment en daar hebben we nu Scandinavië en Frankrijk aan toegevoegd.'' ,,In augustus waren we helemaal klaar om de strijd aan te gaan, maar toen kwam de tweede golf. Ik realiseerde mij: wij willen wel graag, maar we kunnen niet. Half augustus sprak ik met mijn ac- Mijn nieuwe missie Buddybold is ook een reis, maar dan een emotionele reis countant over stoppen of door gaan. Hij zei: je reputatie, de tech nologie, je manier van reizen, dat is top. Je bedrijf is veel waard, al leen kun je daar nu even niets mee. Hij adviseerde om het bedrijf in winterslaap te brengen tot rei zen weer kan. Maar dat betekende wel dat ik rigoureus zou moeten gaan snijden in mijn personeels bestand.'' ,,Ik had 35 mensen en we nu zijn nog maar met de helft over. Corona heeft eigenlijk het hele team in de branding gegooid. Een aantal is opgestaan en een aantal is blijven liggen. De mensen die bleven liggen, daar heb ik afscheid van genomen. Sommigen werkten hier al meer dan twintig jaar. Maar dat waren ook mensen die het al niet trokken dat 50 procent van onze reizen tegenwoordig on line wordt verkocht. Zij wilden het liefst alleen reizen verkopen aan de balie. Nu hebben we even helemaal geen balies en dan verwachtte ik ook nog eens van ze dat ze zich gingen inzetten voor mijn nieuwe startup, Buddy- bold.'' „Eigenlijk is de missie vergelijk baar met die van Doets. Buddy- bold is ook een reis, maar dan een emotionele reis, waarbij we men sen van verschillende generaties die bij elkaar in de buurt wonen met elkaar in contact brengen.'' ,,Ik woon met mijn man en twee zoons in Bergen en dat is enorm vergrijsd. Telkens als ik terug kwam van een reis - en ik ging voor corona elke maand wel een keer op reis - schrok ik daar weer van. In februari presenteerde een van de jonge vrouwen van mijn Young Lady Business Academy een plan om iets met eenzaamheid te doen, met zorgrobots of jonge ren. Haar plan vond ik te gek, al leen was dat met vrijwilligers. Na dat gesprek met mijn accountant werd ik op een zondagochtend wakker en dacht ik: ja, in dat plan zit een verdienmodel.'' ,,Er loopt nu een proef in Alkmaar. We gaan digitaal gesprekken voe ren met kandidaten. We hopen volgend jaar tweehonderd buddy's te hebben. Voor het verdienmodel richten we ons op de kinderen van THE BEST EU-ONDERHANDELAAR BEZORGD THUISBEZORGING ZIT IN DE LIFT SNELLAADSTATIONS BIJ PARIJS EN LYON O dinsdag 24 november 2020 De onderne ming won de aanbesteding van de Franse tolwegbeheer der APPR. Beleggers reageerden op het nieuws dat de samenwerking met PGGM wordt uitgebreid. De luchtvaart combinatie profiteerde van het nieuwe optimisme over coronavaccins. De chemicaliën- distributeur was een van de grootste dalers in de AEX. a> E o PC 'Bij veel bedrijven zat er al latent iets 21,1% fout, al voordat corona uitbrak' Natasja de Groot Heerhugowaard Wanneer drong het besef tot u door dat reizen er voorlopig niet meer inzit? En wat houdt dat in? II |IN TRANSITIE De coronapandemie dwingt ondernemers de bakens te verzetten. Toch moest u uw bedrijf in winterslaap brengen. Hoe rigoureus? Over uw nieuwe bedrijf, wat doet Buddybold? Hoe kwam u op dat idee? Hoe loopt het?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16