II NIEUWS 15 Politieradio's waren niet op elkaar waren afgestemd Chinese missie naar de maan De dood van de kleine Mawda (2) in België kreeg internationale aandacht. Nu staan een smokkelaar en een agent voor de rechter. Mark van Assen Mons Een Belgische agent schoot in 2018 tijdens een achtervolging peuter Mawda (2) dood. Hij staat nu voor de rechter, samen met twee men sensmokkelaars die het busje met daarin het meisje bestuurden. Het gebeurt allemaal in de nacht van 16 op 17 mei, twee jaar geleden. De politie van Namen spot op een parkeerplaats langs de E42, de snel weg dwars door Wallonië, een wit busje met valse nummerborden. Ze vertrouwt het niet en zet de achter volging in. Even lijkt het alsof de bestuurder van het busje mee werkt, maar al snel gaat die er vol gas vandoor. Bijna zeventig kilometer ver derop, op een parkeerplaats vlak bij Bergen (in de provincie Henegou wen), is de klopjacht voorbij. De wanhopige Koerdische Irakees Ali zit op de grond met zijn stervende dochtertje Mawda in zijn armen. Even verderop zit agent V.G. we zenloos naar zijn pistool te staren. Mawda wordt afgevoerd naar het ziekenhuis, waar ze overlijdt. Ali, zijn vrouw Amer en hun zoontje Mohammed (4) moeten mee naar het bureau voor verhoor. ,,Twee da gen lang wist ik niet wat er met mijn dochter gebeurd was'', zegt Ali in een gesprek met De Standaard. ,,Het waren de moeilijkste 48 uur van mijn leven.'' Uit reconstructies blijkt later wat er ongeveer gebeurd moet zijn. En wat er is misgegaan. De politieauto's die het busje, een Peugeot Boxer, achtervolgen, ko- dergelijke situaties is om dezelfde reden niet de bedoeling. De misschien wel pijnlijkste conclusie is dat het busje helemaal niet achtervolgd had hoeven wor den. De Franse politie was de men sensmokkelaars al op het spoor en had in de buurt van Calais een zen der geplaatst. Dit was dan weer wel bekend bij de politie van Oost- Vlaanderen, met wie de Fransen samenwerkten, maar niet bij de wegpolitie van zowel Namen als Henegouwen. Justice4Mawda Nu wordt de agent verdacht voor 'onopzettelijke doding', waarvoor hij maximaal twee jaar cel kan krij gen. Ook staan de vermoedelijke chauffeur van het busj e en de men sensmokkelaar terecht voor 'kwaadwillige belemmering van het verkeer met de dood tot gevolg'. Zij kunnen twintig tot dertig jaar de cel in gaan. Aan het begin van het proces hebben onbekenden in het hele land posters opgehangen met de tekst: 'Mannen, vrouwen en kinde ren sterven in België, enkel en al leen omdat ze een grens overgesto ken hebben'. De zaak-Mawda heeft ook inter nationaal de aandacht getrokken. Bekende popsterren als Tom Mo- rello (Rage Against the Machine), Roger Waters (Pink Floyd) en Peter Gabriel, en de Britse regisseur Ken Loach, roepen in filmpjes namens de actiegroep Justice4Mawda om respect te hebben voor de mensen rechten. ,,Het was vast niet de be doeling een kind dood te schieten'', zegt Gabriel. ,,Maar het toont wel hoe we omgaan met migranten, en hoe onze regeringen meer en meer het gebruik van wapens en politie- geweld toestaan als het om migran ten gaat.'' men uit verschillende provincies (Namen en Henegouwen). Ze kun nen moeilijk contact maken, omdat de radio's niet op elkaar zijn afge stemd. En dat is pijnlijk, want de agenten uit Namen weten wel dat er ongeveer dertig mensen in het busje zitten, onder wie vijf kinde ren, maar hun collega's uit Hene gouwen niet. De advocaat van agent V.G. zegt het later zo: ,,Mijn cliënt wist niet wie hij achtervolgde en waarom. Het enige wat hij zeker wist, is dat het busje niet wilde stoppen.'' Twee dagen lang wist ik niet wat er met mijn dochter wasgebeurd Als de politieauto uit Henegou wen uiteindelijk naast het busje gaat rijden, laat V.G. zijn wapen zien om te tonen dat het menens is. Maar als de chauffeur van het busje plotseling aan het stuur draait, moet de collega van V.G. uitwijken, waardoor het wapen afgaat. De ko gel doorboort de zijkant van de Peugeot en treft Mawda in het ge zicht. Enkele agenten verklaren kort na het drama dat het kind uit het busje gegooid is, en daardoor is overleden, maar dat blijkt al snel niet waar te zijn. Niet de bedoeling Het Comité P, dat toezicht houdt op de politie, concludeert na onder zoek dat het niet duidelijk is of de agenten wisten dat er mensen (en kinderen) in het busje zaten. Ook zegt het dat het niet gebruikelijk, want veel te gevaarlijk, is te schie ten op de banden van een rijdend voertuig. Het tonen van wapens in Voor het eerst sinds 1976 komt een stuk maan naar de aarde. China wil een dezer dagen een verkenner lanceren die op de maan stenen moet verzamelen. Die missie, Chang'e 5, moet half december terugkeren op aarde. De Europese ruimtevaartorgani satie ESA ondersteunt de Chi nese collega's bij de missie. Vol gens de ESA staat de lancering gepland voor maandag 21.35 uur Nederlandse tijd. De Chinese au toriteiten zijn over het algemeen niet zo scheutig met informatie vooraf, en is ook nu terughou- dend met informatie. De meeste lanceringen worden pas beves tigd wanneer ze geslaagd zijn. De maanmissie vertrekt vanaf een ruimtebasis op het zuidelijke eiland Hainan. Na een paar dagen vliegen moet de Chang'e 5 aan komen op zijn bestemming. Boete voor twee leden Pussy Riot Meisje dood bij woningbrand Meer stikstof en fosfaat in sloten Ondersteuning bij vertrek blijft dinsdag 24 november 2020 Mensensmokkelaars én agent voor rechter na dood peuter M De ouders van Mawda in de rechtszaal in Mons. foto epa -Ali, vader van Mawda Het bestelbusje waarin Mawdi (foto onder) een politiekogel in haar hoofd kreeg. FOTO'S PHOTO NEWS EN PRIVÉ PEKING De Chang'e moet 2 kilo maanstenen verzamelen. foto ap MOSKOU Twee activisten van Pussy Riot hebben van Russische rech ters gisteren een boete gekregen, om dat zij vorige maand regenboogvlaggen op overheidsgebouwen hingen. Zij deden dat op 7 oktober, de 68e verjaardag van presi dent Vladimir Poetin. De groep protes teerde met dat 'ca deau' tegen de anti- homopropagandawet die lhbti-activisme verbiedt. WEDDE Een brand in een wo ning in het Groningse Wedde heeft aan een 12-jarig meisje het leven gekost. De poli tie vond haar lichaam zondagmiddag. De vader van de tiener raakte zwaargewond. BILTHOVEN De hoeveelheid stik stof en fosfaat in boe rensloten is tussen 2016 en 2019 verdub beld, meldt het Rijks instituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) in de zogehe ten nitraatrapportage, die eens per vier jaar verschijnt. Dat komt deels door toegeno men uitstoot en deels door droogte in de zomer. Het instituut waarschuwt voor ne gatieve gevolgen voor de waterkwaliteit. DEN HAAG Het ministerie van Justitie en Veiligheid gaat door met het subsidiëren van pro jecten om uitgeproce deerde asielzoekers te stimuleren terug te keren naar hun thuis land. Hoewel uit on derzoek blijkt dat de projecten in absolute aantallen niet heel veel opleveren, ziet staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) toch genoeg positieve resultaten om door te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15